Temat opisywaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, gdy opinię publiczną poruszyła kolorystyka zastosowana przez SM „Przyszłość” na elewacji szczytowej ściany bloku przy ul. Sowińskiego 41 w Wyszkowie.
Czytaj także: Jaskrawe naruszenie przepisów?
Jaskrawo-zielony kolor w połączeniu z brązem, w dodatku w sąsiedztwie bloku z muralem - to poruszyło także burmistrza. Piotr Płochocki postanowił wystosować pisma do zarządców obiektów - jak mówił - "najbardziej jaskrawych przypadków", które - jego zdaniem - rażą nie tylko kolorem, ale także niezgodnością z przepisami. Dopuszczalną kolorystykę elewacji określają bowiem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ich zapisy zakazują stosowania jaskrawych kolorów elewacji i pokryć dachowych budynków, natomiast nakazują stosowanie kolorystyki dla elewacji budynków jaśniejszej niż dla ich pokryć dachowych. W wykończeniu elewacji dopuszcza się stosowanie barw w odcieniach pastelowych, szarości, koloru białego lub naturalnego koloru materiału, z którego budynek jest wykonany.
Burmistrz zwrócił się do właścicieli dwóch budynków, poczty przy ul. Daszyńskiego i bloku Sowińskiego 41, o dostosowanie kolorystyki elewacji do obowiązujących przepisów prawa lokalnego.
- Urząd Miejski poinformował właściciela budynku poczty m.in. że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „zakazuje się realizacji elewacji w kolorach intensywnych i jaskrawych: brązowego, czerwonego, pomarańczowego, cytrynowego, zielonego, seledynowego, niebieskiego, fioletowego, różowego i purpurowego oraz w kolorze czarnym”. W piśmie skierowanym do Spółdzielni poinformowano natomiast, że dla bloku pod w/w adresem w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w przepisach dotyczących zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, jest „zakaz stosowania na elewacjach budynków intensywnych i jaskrawych kolorów: czerwonego, pomarańczowego, cytrynowego, zielonego, seledynowego, niebieskiego, fioletowego, różowego, purpurowego oraz koloru czarnego, chyba, że ustalenia szczegółowe stanowią inaczej” - mówi Agnieszka Kostrzewa, naczelnik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego i Gospdoarki Nieruchomościami w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie.
Ponadto w piśmie do SM "Przyszłość" wskazano, że budynki wielorodzinne zlokalizowane przy ulicach: Sowińskiego 36, Sowińskiego 39, Sowińskiego 40, Sowińskiego 43, 11 Listopada 14, Okrzei 41, 1 Maja 1, 1 Maja 19, odbiegają kolorystyką od tej, jaką dopuszczają zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Pisma nie przyniosły jednak spodziewanego efektu.
- Zarząd SM „Przyszłość” odpowiedział, że "roboty budowlane na tym budynku zostały wykonane po dokonaniu zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych (PB-2) w Starostwie Powiatowym w Wyszkowie w dniu 22.05.2023r.". Właściciel budynku przy ul. Daszyńskiego odpisał natomiast: "(…) W chwili obecnej stoimy na stanowisku, że wykonana elewacja jest estetyczna i nie powoduje zagrożenia dla osób korzystających z obiektu (…)" - mówi naczelnik Agnieszka Kostrzewa.
W związku z brakiem oczekiwanej reakcji, w listopadzie ubiegłego roku burmistrz skierował sprawę do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
- Podanie dotyczy domniemanej niezgodności zrealizowanych robót budowlanych polegających na remoncie części elewacji zewnętrznej obiektów budowlanych z ustaleniami wynikającymi z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie zastosowania nieodpowiedniej kolorystyki wykonanych elewacji. Postępowanie zostało wszczęte w kierunku zbadania zasadności wniosku. Jest na etapie gromadzenia materiału dowodowego - informuje Wiesława Gietka, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Jakie sankcje grożą w przypadku stwierdzenia naruszenia zapisów planu zagospodarowania? - pytamy.
- Przepisy prawa budowlanego nie przewidują sankcji w odniesieniu do ewentualnie zaistniałych naruszeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - mówi inspektor Wiesława Gietka.
Czego zatem oczekuje gmina od służb nadzoru budowlanego?
- Gmina Wyszków oczekuje zbadania przez PINB zgodności wykonanych inwestycji z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Po stwierdzeniu ewentualnych nieprawidłowości, usunięcia ich z określeniem terminu wykonania tego obowiązku. Gmina Wyszków wymaga respektowania przepisów prawa miejscowego na jej terenie w celu utrzymania ładu przestrzennego - odpowiada naczelnik Agnieszka Kostrzewa.
Dodaje, że aby zapobiec dalszym tego typu działaniom, Urząd Miejski poinformował inne spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorców, że w celu zachowania ładu przestrzennego oraz kolorystyki budynków, przy każdorazowym planowanym remoncie lub odświeżeniu elewacji, należy sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczące kolorystyki i wykończenia elewacji budynków.