W minioną sobotę 8 lutego na policję zgłosiła się kobieta - ofiara przemocy domowej. Z jej relacji wynikało, że partner znęca się fizycznie i psychicznie zarówno nad nią, jak i nad dwójką jej dzieci. Bicie, szarpanie, opluwanie, groźby, wyzywanie, niszczenie rzeczy osobistych - to od kilku lat codzienność rodziny. Jakby tego było mało, 41-latek przeniósł przemoc również do środków komunikacji elektronicznej, strasząc kobietę przy użyciu telefonu oraz robiąc jej ośmieszające zdjęcia, które miał upubliczniać bez jej zgody. Policja wykorzystała instrumenty prawne i zastosowała wobec mężczyzny nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do osób dotkniętych przemocą przez najbliższych 14 dni. W celu objęcia rodziny pomocą, mundurowi sporządzili „Niebieską Kartę”, dzięki której pomoc dla osób dotkniętych przemocą domową będzie napływać z różnych instytucji, co nie tylko podnosi skuteczność udzielanej pomocy, ale także daje możliwość szybkiego zareagowania i objęcia rodziny kompleksową pomocą.
Co dalej z osobą, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz?
1. Nakaz lub zakaz będzie obowiązywał przez okres 14 dni, z możliwością przedłużenia czasu jego obowiązywania przez sąd.
2. Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy.
3. Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu.
4. W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci będą sprawdzać, czy nie są one naruszane.
5. Za niezastosowanie się do wydanego przez Policję, nakazu lub zakazu, kodeks przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Gdzie szukać pomocy?
Osoba doznająca przemocy, paraliżowana strachem, czuje się bezradna, nie wie do kogo zgłosić się po pomoc, a często jedna rozmowa z psychologiem, czy z policjantem pomoże wskazać odpowiednią drogę, w tym również możliwości prawne. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy:
- Dzwoniąc pod numer alarmowy 112
- Dzwoniąc na infolinię Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "NIEBIESKA LINIA" prowadzonego przez Stowarzyszenie „Niebieska Linia”, które oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pod numerem telefonu: 800 120 002.
- Zgłosić się do najbliższej jednostki Policji czy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Źródło: KPP Wyszków