Obrady otworzył Adam Szczerba, przewodniczący Rady Miejskiej w Wyszkowie, wieloletni radny miejski.
- Życzę wam wszelkiej pomyślności i dobrego obradowania. Ja właśnie zaczynałem pracę 20 parę lat temu, w pierwszym składzie Młodzieżowej Rady Miejskiej. Naszym pomysłem wtedy było ustawienie choinki na okres świąteczny na rondzie przy ul. Sowińskiego. Sami robiliśmy papierowe ozdoby na tę choinkę, która nadal stoi, a więc można pewne działania zachować na trwałe. Życzę wam świetnych pomysłów, dobrej zabawy i do zobaczenia w przyszłości może w dorosłej Radzie Miejskiej? Jeśli macie pytania, chcielibyście porozmawiać o tym, jak być radnym, to prowadzę dyżury - zachęcam i zapraszam - mówił.
- Kiedy ja byłem mniej więcej w waszym wieku, powstała pierwsza Młodzieżowa Rada Gminy i przyznam wam się szczerze, że wtedy absolutnie się tym nie interesowałem. Nudniejszego miejsca sobie nie wyobrażałem - wspominał z kolei burmistrz Piotr Płochocki. - Ale macie tę przewagę nade mną i osobami, które zostały urzędnikami i zawiodło ich w te progi, że wy już będziecie mieli przedsmak tego, jak to wygląda. Chcę żebyście mieli takie poczucie w całej społecznej pracy na rzecz najbliższego nam społeczeństwa, że to będzie na pewno dla was lekcja, że trochę się zweryfikują wasze wyobrażenia, bo wydawać by się mogło, że krzywy chodnik trzeba naprawić - to się wyprostuje i da zrobić wszystko. Ale w prawdziwym życiu jest mnóstwo formalnościom, które trzeba spełnić. Wiele osób musi się porozumieć, ważna jest dobra organizacja. Determinacja jest potrzebna, ale trzeba mieć poczucie, że istnieją pewne procedury i się ich nie przeskoczy. Trzeba mieć cierpliwość. I pierwsza lekcja, którą odbierzecie prędzej niż ja, że właśnie potrzebna jest cierpliwość. Zazdroszczę wam trochę, bo w relatywnie młodym wieku zdobędziecie doświadczenie, które pozwoli wam dużo lepiej rozumieć rzeczywistość samorządową, jak wyglądają procesy decyzyjne i takie doświadczenia w dorosłym życiu, w pracy, w podejmowaniu wyzwań się przydadzą. Życzę, by było wam tu jak najprzyjemniej i by ta lekcja odbierania tej cierpliwości i podtrzymywania w sobie determinacji przebiegła dla was w sposób jak najbardziej przyjazny.
Odwagi gratulowała młodym radnym zastępca burmistrza Alicja Staszkiewicz:
- Wam i waszym rodzicom gratuluję odwagi, żeście się zdecydowali wystartować w wyborach i przez to przejść. Gdy niekoniecznie dzieci i młodzież interesują się życiem społecznym, a już bardzo mało interesują się życiem samorządu, wy gdzieś to zainteresowanie w sobie odnaleźliście. Za sam fakt spróbowania, chęci, wielkie brawa dla was. To jest bardzo zacna aktywność - mówiła.
Opiekunkami Młodzieżowej Rady Miejskiej zostały radne miejskie Lidia Błachnio i Monika Bieżuńska:
- Gratulujemy, życzymy wam trafnych decyzji, wytrwałości, determinacji, życzliwych ludzi wokół siebie, nie zrażania się niepowodzeniami. Wsłuchujcie się w to, co mówią wasi wyborcy. Życzę byście ze sobą współpracowali w atmosferze szacunku dla wartości i dla drugiej osoby - zwróciły się radne do młodzieży, deklarując chęć współpracy i pomocy przy wszelkich jej inicjatywach.
Młodzi radni oficjalnie rozpoczęli kadencję od złożenia ślubowania: "Ślubuję uroczyście jako radny pracować dla dobra i pomyślności młodzieży gminy i miasta Wyszków, działać zawsze zgodnie z prawem oraz interesami młodzieży, godnie i rzetelnie reprezentować swoich wyborców, troszczyć się o ich sprawy oraz nie szczędzić sił dla wykonania zadań Rady".
Potem radni mogli już przystąpić do pracy, a ich pierwszym zadaniem był wybór prezydium MRM. Na przewodniczącego Rady zgłosiło się aż pięcioro chętnych:
- Ziemowit Zawistowski, uczeń I LO w Wyszkowie: - Kiedy rozpoczynałem kampanię, to oprócz wizji uczestnictwa w radzie przyświecał mi cel realizacji zamierzonych postulatów, które - moim zdaniem - mogą wnieść dużo dobrego do życia młodzieży na terenie naszego miasta. Objęcie przeze mnie stanowiska przewodniczącego, mogłoby mi umożliwić działanie na szerszą skalę i skuteczniejszą realizację moich postulatów - zaprezentował się pierwszy kandydat.
- Natasza Zimny, uczennica SP nr 5 w Wyszkowie. - Moje pomysły będą oparte na tym, żeby zaangażować młodzież, żeby mogła udzielać się. Uważam, że mam doświadczenie w przemawianiu, bo jestem w szkole osobą bardziej aktywną, uczestniczę w różnych wydarzeniach, śpiewam, angażuję się w różne konkursy. Jestem w klasie o profilu pływanie, startuję w zawodach ogólnopolskich i reprezentuję klub UKS Polonez. Dobrze się odnajduję w towarzystwie wielu osób, lubię przemawiać. Zagłosujcie na mnie - mówiła.
- Anna Szyller, I LO w Wyszkowie: - Mam doświadczenie, bo byłam radną w Młodzieżowym Sejmiku Mojewództwa Mazowieckiego. Jestem aktualnie liderką programu Wychowanie i Profilaktyka w gminie Wyszków. Działam jako wolontariuszka - udzielam online korepetycji ósmoklasistom i przygotowuję ich do egzaminów, biorę udział w różnych szkoleniach. Mogłabym podołać na stanowisku przewodniczącej. Bardzo lubię wystąpienia publiczne, lubię mówić do ludzi - zaprezentowała się.
- Małgorzata Wysocka, uczennica SP nr 4: - Moja mama jest radną w gminie, więc jestem pod dobrymi skrzydłami. Jest radną od wielu lat. Prowadzi w Wyszkowie Koalicję Obywatelską. Dyrekcja szkoły uważała, że jestem dobrą osobą i wygrałam wybory. Mam nadzieję, że jej oczekiwania nie poszły na marne i wykorzystam tę szansę - powiedziała kandydatka.
- Szymon Chmielewski, uczeń SP nr 5: - Uczestniczę w chórze szkolnym, biorę udział w wielu konkursach, działam w harcerstwie, gdzie prowadzę swój zastęp. Mam więc doświadczenie w kierowaniu grupą - przedstawił się.
W głosowaniu tajnym najwięcej głosów - 7 - zdobyła Anna Szyller i to ona została przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej. Na Nataszę Zimny swój głos oddało 5 osób, a na Małgorzatę Wysocką - 1. Czworo kandydatów zdecydowało się ubiegać o funkcję wiceprzewodniczącego Rady i tu najwięcej głosów - 9 - uzyskała Natasza Zimny. Na Ziemowita Zawistowskiego oddano 3 głosy, a na Małgorzatę Wysocką - 1 głos.
W ramach dyskusji padły już pierwsze propozycje inicjatyw, których realizacją mogłaby się zająć Młodzieżowa Rada Miejska. Radny Jan Wachowski zgłosił dwa ciekawe projekty:
- Chciałbym, żeby w Wyszkowie został wdrożony projekt "Fundusz młodzieżowy dla samorządów szkolnych", by samorządy uczniowskie składały wnioski i pozyskiwały pieniądze od samorządu na konkretny cel, którego szkoła nie może zapewnić. Poznań, Kozienice, Oborniki mają takie fundusze młodzieżowe i tam ta inicjatywa wyszła od MRM. W Wyszkowie także brakuje miejsca, gdzie młodzież by mogła przychodzić z inicjatywami i tworzyć społeczność. Chodzi o to, by ta przestrzeń była, żeby to było zagwarantowane, np. w Mińsku Maz. powstało miejsce zwane „Międzczas”, gdzie młodzież może się spotykać, są organizowane różne warsztaty. To dobre miejsce, żeby wpuścić także organizacje pozarządowe. Ja bym chciał, żeby coś takiego powstało w Wyszkowie - zaapelował.
Skład Młodzieżowej Rady Miejskiej:
- Barbara Bryk
- Jan Wachowski
- Maja Jeż
- Ziemowit Zawistowski
- Anna Szyller
- Maja Burakowska
- Małgorzata Wysocka
- Szymon Chmielewski
- Hanna Wasilewska
- Maria Kokoszka
- Malgorzata Roragiewicz
- Jagoda Zęgota
- Zuzanna Biegaj
- Natasza Zimny
- Antoni Kowalewski