Wspólne przedsięwzięcie ma na celu promocję dobrostanu psychicznego, zwiększenie świadomości mieszkańców na temat depresji oraz przeciwdziałanie kryzysom psychicznym u dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Do współpracy zaproszono lokalne samorządy, podmioty lecznicze, placówki oświatowe i organizacje pozarządowe z terenu powiatu. Konferencję zainaugurowała Małgorzata Szewczyk, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Wyszkowie:
- To szalenie ważna społecznie inicjatywa, która ma za zadanie podnieść świadomość i wiedzę społeczeństwa, jak przeciwdziałać depresji i zapobiegać próbom samobójczym poprzez sieć instytucji i organizacji działających lokalnie. Alians powstał w ramach międzynarodowego projektu realizowanego metodą badania. Depresja to cicha trąba powietrzna, która wysysa radość, pozostawiając za sobą spustoszenie. Dzisiaj jednoczymy się po to, aby jej przeciwdziałać. Dzięki aliansowi chcemy szerzyć wiedzę o tej chorobie, chcemy również podejmować działania, które mają pomóc zredukować stereotypy, uprzedzenia i zapobiegać stygmatyzacji osób chorych - mówiła.
Starosta Marzena Dyl zachęcała do zangażowania się w alians:
- Wspólnie pragniemy podjąć działania, które przyczynią się do walki z problemem, jakim jest walka z depresją. Depresja to trudny przeciwnik, trudna choroba, która dotyka miliony ludzi na całym świecie, w tym również tu u nas, w naszej społeczności. Depresja nie jest tylko osobistym zmaganiem jednostki. To problem społeczny, który wymaga zbiorowego działania, zrozumienia i wsparcia. Dlatego dzisiaj, promując ten alians, stawiamy przed sobą ważne cele. Tworzymy przestrzeń, w której osoby borykające się z depresją będą mogły znaleźć pomoc, zrozumienie i akceptację. Naszym celem jest nie tylko zwiększenie świadomości na temat tej choroby, ale także oferowanie konkretnego wsparcia tym, którzy go potrzebują. Cieszę się, że możemy dzisiaj wymieniać doświadczenia i najlepsze praktyki. Wspólnie możemy stworzyć sieć wsparcia, która pomoże przełamać stereotypy i wykluczenia, a także wybudować kulturę zrozumienia i empatii. Niech każdy, kto boryka się z depresją, poczuje, że nie jest sam. Razem możemy zdziałać wiele i dać nadzieję tym, którzy naprawdę potrzebują - mówiła.
- Rok temu powiat piaseczyński podpisał alians z sześcioma włodarzami naszych gmin. Alians jest nieformalnym sojuszem, jest ideą, dzięki której wszyscy mówią jednym głosem w sprawie depresji. Jest to rodzaj współpracy samorządów, placówek, przychodni i mieszkańców. Jest również aktem odwagi. W tych czasach, gdy liczą się drogi, mosty i modernizowane obiekty szkół i przedszkoli, mówić o sprawach nieuchwytnych, trudnych, mówić o zdrowiu psychicznym, to odwaga by powiedzieć, że inwestycje tak, ale również ludzie. Alians jest obrazem świadomości włodarzy, że pomoc społeczna, promocja i profilaktyka zdrowia to kluczowe elementy młodego społeczeństwa. To przecież samorząd kreuje politykę społeczną i politykę zdrowotną. Gratuluję wam decyzji i kierunku. Gratuluję również mieszkańcom świadomych i zaangażowanych włodarzy. Ten dzień to ważny krok, bo dziś otworzyły się nowe możliwości we wspieraniu zdrowia psychicznego mieszkańców, które jest kluczową wartością w obecnych czasach - mówiła Sylwia Wolny, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, koordynator aliansu w Powiecie Piaseczyńskim.
Panel "Dylematy młodości, zadania rozwojowe w okresie dorastania" przedstawiła Monika Wrzosek, koordynator w Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Sokołowie Podlaskim:
- Mamy pod opieką prawie 700 pacjentów - dzieci i młodzież. Większość z nich to jednak pacjenci młodzieżowi i głównie zgłaszają się z powodu trudności z zaburzeniami nastroju lub z zaburzeniami depresyjnymi. I to są pacjenci, którzy w naszej placówce korzystają najczęściej z leczenia farmakologicznego. Natomiast rozpowszechnienie zaburzeń depresyjnych to jest najczęstrze zaburzenie, które dotyka osóby w wieku rozwojowym. Depresja młodzieńcza może być uznana za powikłanie rozwoju i pojawienie się bardzo trudnych objawów, którymi musimy się już zająć od strony medycznej. Depresja może mieć swoje symptomy zarówno w warstwie biologicznej, jak i psychologicznej czy też społecznej. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież w depresji, tam jest dużo więcej złości, natomiast u dorosłych - smutku. Bywa, że mówi się "młody gniewny", a często to jest maska depresji. Jeśli chodzi o profilaktykę zaburzeń depresyjnych, szalenie ważne jest stworzenie przestrzeni, w których młodzi ludzie mogą podejmować zadania rozwojowe. Czyli z jednej strony mogą doświadczać siebie i budować swoją własną tożsamość. Druga rzecz to oddziaływania wspierające rodziny i rodziców. Trzecia rzecz to miejsca, w których młodzi ludzie mogą budować grupy rówieśnicze. Myślę, że warto od strony samorządowców spojrzeć, ile mamy takich miejsc gdzie młodzi ludzie mogą się ze sobą spotkać, gdzie młodzi ludzie mogą się wspólnie rozwijać. Myślę, że to jako działanie profilaktyczne jest bardzo ważne. Jeżeli nastolatek ma z sukcesem wkroczyć w dorosłość, to musi stawić czoło zmieniającemu się światu oraz własnej niestabilności. Można uznać, że osoby najlepiej adoptujące się w dorosłym życiu to właśnie te, które dzięki własnym zasobom i wewnętrznej sile są w stanie wytrwać przez pewnien czas w tym naturalnym chaosie. A ponadto mogą liczyć na wsparcie otoczenia. Takiego miejsca tu w Wyszkowie, w Powiecie Wyszkowskim wam życzę - mówiła.
Prelekcję pt. "30 wybranych inspiracji dla aliansów przeciw depresji w Polsce" omówił dr Piotr Toczyński, naukowy konsultant metody EAAD-Best.eu i FightDepression.eu w Polsce. Podczas spotkania nawiązano połączenie on - line z dr Kamilą Lenkiewicz, psycholog kliniczną i psychoterapeutką rodzinną, która omówiła wpływ obiżonego nastroju na myśli "S" i samookaleczenia wypływające z zaburzeń depresyjnych.
Kuliminacyjnym momentem konferencji było podpisanie deklaracji przystąpienia do aliansu przez partnerów i sojuszników: "My, starosta, burmistrz, wójtowie gmin Powiatu Wyszkowskiego, sojusznicy gmin i Powiatu Wyszkowskiego deklarujemy, że: w ramach swoich zadań i kompetencji zobowiązujemy się do podejmowania dobrych praktyk Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia w upowszechnianiu w społecznościach gmin i Powiatu Wyszkowskiego, wiedzy o leczeniu i rozpoznawaniu depresji. Chcąc przeciwdziałać kryzysom psychicznym u dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Powiatu Wyszkowskiego, planujemy wspólnie z podmiotami leczniczymi, placówkami oświatowymi, organizacjami pozarządowymi oraz lokalną społecznością promować zdrowie psychiczne".
Alians został podpisany przez partnerów: starostę Marzenę Dyl, wójta gminy Brańszczyk Wiesława Przybylskiego, zastępcę wójta gminy Długosiodło Ewę Karczewską, wójta gminy Rząśnik Marka Leszczyńskiego, wójta gminy Somianka Andrzeja Żołyńskiego, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Wyszkowie Martę Wildangier - Ciuraj, sekretarz gminy Zabrodzie Elżbietę Jurczyk. Deklaracaję podpisali także sojusznicy: dyrektor ZS nr 1 w Wyszkowie Marian Popławski, dyrektor ILO w Wyszkowie Dorota Piotrowicz, dyrektor CEZiU w Wyszkowie Monika Kluczek, dyrektor ZS nr 3 w Wyszkowie Adam Mickiewicz, dyrektor ZS w Długosiodle Julita Gąsiewska, zastępca dyrektora SOSW w Wyszkowie Marta Andrzejewska, dyrektor ZSS w Brańszczyku Marcin Hryszkiewicz, dyrektor ZDZ w Wyszkowie Dariusz Glinka, dyrektor SP nr 1 w Wyszkowie Hanna Dziubiel, dyrektor SP nr 2 w Wyszkowie Wiesław Pasek, dyrektor SP nr 3 w Wyszkowie Paweł Deluga, dyrektor SP w Rybnie Ewelina Salwin, dyrektor SP nr 4 w Wyszkowie Ewa Runo, dyrektor SP nr 5 Zbigniew Szczerba, dyrektor SP w Leszczydole - Nowinach Krzysztof Ochmański, dyrektor SP w Leszczydole Starym Aneta Kulesza, dyrektor SP w Lucynowie Anna Suchta, dyrektor SP w Olszance Dorota Kalinowska, dyrektor SP w Łosinnie Magda Szyller, dyrektor ISJ "Language" w Wyszkowie Anna Zimny, dyrektor PASJ "Akademia Ucznia" Marzena Mazurek, dyrektor ZSP w Długosiodle Urszula Kmoch, dyrektor SP w Kręgach Elżbieta Walaszczyk, wicedyrektor SP w Długosiodle Mirosława Banaszek, dyrektor SP w Dalekiem Iwona Hawryluk - Wdowiak, dyrektor SP w Sieczychach Monika Gajownik, dyrektor ZS w Starym Bosewie Beata Rydzewska, dyrektor ZSP w Woli Mystkowskiej Dorota Popławska, dyrektor SP w Blochach Justyna Łempicka, dyrektor ZSP w Somiance Iwona Minasiewicz, wicedyrektor ZSP w Adelinie Eliza Powierża, dyrektor SP w Trzciance Renata Samsel, dyrektor SP w Nowych Budach Krzysztof Wawrzyńczak, dyrektor SP w Knurowcu Renata Jechna, dyrektor SP w Turzynie Martyna Kanownik, dyrektor SP w Rząśniku Katarzyna Abramczyk, dyrektor SP w Starym Lubielu Marek Żołyński, w imieniu dyrektora SP w Zabrodziu Arleta Miąśkiewicz, dyrektor PO w Porębie Karolina Dobosz, dyrektor ZPO w Brańszczyku Ewelina Bloch, dyrektor SP w Porządziu Iwona Krawczyk, dyrektor SP w Bielinie Ewelina - Krystosik, zastępca dyrektora SPZZOZ w Wyszkowie Monika Mikołajczyk, dyrektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Wyszkowie dr Henryk Goryszewski, komendant KPP w Wyszkowie mł. asp. Krzysztof Szczudło, dyrektor PSSE w Wyszkowie Beata Kiliańczyk - Szawłowska, dyrektora Domu dla Dzieci nr 1 i nr 2 Alicja Zapolska, dyrektor PCPR Katarzyna Kacpura, w imieniu OPS Aneta Zyśk, kierownik GOPS w Długosiodle Katarzyna Kozłowska, dyrektor MGBP w Wyszkowie Małgorzata Ślesik - Nasiadko, dyrektor GBP w Rząśniku Sławomir Pierzynowski, w imieniu kierownika świelicy "Słoneczna" Karolina Fil, dyrektor PPP w Wyszkowie Małgorzata Szewczyk.