Plastikowe pudła i pudełka na zabawki
Drobne przedmioty łatwo zgubić - można omyłkowo wciągnąć je odkurzaczem podczas sprzątania, wrzucić w szczelinę między meblami lub celowo ukryć, a później zapomnieć o tajnej kryjówce. Świat kreowany przez dziecko składa się z masy elementów i twoja pociecha z pewnością zauważy zniknięcie któregoś z nich.
Uwielbiane przez najmłodszych zestawy LEGO Duplo swoją popularność zyskały właśnie ze względu na różnorodność ich zawartości. Malec może budować ciężarówki, domki na drzewach, całe miasteczka, lub zabierać je ze sobą do kąpieli. Brak jednego samochodziku zmieni naprawdę dużo! Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku będzie zakup plastikowych pudeł, które będziesz mógł podzielić na kategorie, w zależności od wielkości i rodzaju zabawek. To unowocześniona wersja drewnianych skrzynek z zabawkami, które tak miło wspominamy z własnego dzieciństwa. Zaletą plastikowego kosza będzie możliwość podpisania go, a dzięki temu – łatwiejszego selekcjonowania zawartości.
Dodatkowo samo pudełko może stać się wielką zabawką! Przyozdobione naklejkami lub pomalowane farbkami zachęci dziecko do korzystania z niego po skończonej zabawie. Może stać się jego pierwszym artystycznym dziełem!
Wyznacz miejsce przeznaczone do zabawy
Niełatwo poradzić sobie z zabawkami, które można znaleźć w każdym kącie pokoju. Figurka upchnięta pod materac, czy zguba pośród ubrań w szafie, może zaginąć na długi czas lub zostać całkiem wyrzucona… W celu uniknięcia tych przykrych sytuacji możesz określić miejsce, w którym twoje dziecko będzie mogło bawić się i szaleć bez ograniczeń! Ustaw tam pudła z zabawkami i regały, na których będzie można także kolekcjonować złożone zestawy typu lego. Tę część pokoju możesz obkleić plakatami postaci z ulubionych bajek twojego malucha.
Pójdźcie o krok dalej w kreatywnych działaniach, tworząc wspólnie napis „Strefa zabawy!”. Umieśćcie go w wybranej części pokoju – w ten sposób stanie się ona rozrywkowym azylem, do którego dziecko zawsze chętnie wróci.
Angażuj swoje dziecko w urządzanie jego własnego pokoju
Nic nie aktywizuje malucha tak, jak wspólna zabawa, a może i wspólne wyzwanie. Dzieci stale naśladują swoich rodziców – właśnie dlatego ich zabawki są najczęściej pomniejszonymi wersjami narzędzi i przedmiotów, z których sami korzystamy na co dzień. Zaproszenie dziecka do pomocy w „obowiązkach dorosłych”, takich jak gotowanie lub sprzątanie, jest dla niego niezwykle nobilitujące. Czuje się wtedy traktowane poważnie, będąc zaangażowanym w zadania, z którymi mierzą się jego rodzice.
Dowiedz się, jakiego koloru byłyby wymarzone ściany i meble twojego dziecka. Wybierzcie się razem na zakupy po dywanik, pudła na zabawki. Podejmijcie wspólnie decyzję co do tego, gdzie umieścić ten cenny dobytek. Dziecku łatwiej (i chętniej) będzie dbać o przestrzeń, którą sam urządził i wie, gdzie co się znajduje. A może nawet zmotywuje go to do częstszego sprzątania?
Artykuł sponsorowany