REKLAMA

REKLAMA

„Łatwo przeoczyć wołanie o pomoc”. O młodzieży i uzależnieniach

Autor: Monika Grzelecka

Powiat | Środa, 20 lis 2024 17:10

- 35% młodzieży przyznało się do picia napojów energetyzujących, ponad 90% nie ma wiedzy, czy na terenie szkoły można kupić nowe narkotyki, dopalacze czy tym podobne środki, ale jednocześnie 17% deklaruje, że zna kogoś, kto miał kontakt z narkotykami. Większość, bo 94%, zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków zażywania tych środków - m.in. te statystyki przybliżono podczas spotkania „Zrozumieć, by działać - wiedza kluczem do profilaktyki”, które odbyło się 20 listopada w Wyszkowie. Podczas konferencji omówiono zjawisko uzależnień od alkoholu i substancji psychoaktywnych wśród młodzieży.

Spotkanie poświęcone problemowi zażywania środków psychoaktywnych przez uczniów szkół średnich zainaugurowała dyrektor CEZiU w Wyszkowie Monika Kluczek:

- „Pytałem o pomoc, ale niky nie usłyszał. Wszyscy widzieli, ale nikt nie zareagował” - te słowa młodego człowieka, który zmagał się z uzależnieniem, pokazują, jak łatwo przeoczyć wołanie o pomoc. Naszym obowiązkiem, jako osób pracujących z młodzieżą, jest nie tylko dostrzec te sygnały, ale także na nie odpowiedzieć. Dzisiejsze spotkanie jest dla nas okazją do pogłębienia wiedzy i poszukiwania skutecznych sposobów, aby wspierać młodych ludzi zagrożonych uzależnieniem. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się znaleźć odpowiedzi na pytania, jak skutecznie pomagać młodzieży w kryzysie, jak zapobiegać uzależnieniom i jak budować świadomość tego problemu wśród naszych uczniów i ich rodzin - mówiła.

- To przede wszystkim wy przekazujecie wiedzę ze wszystkich dziedzin uczniom i podopiecznym, z którymi na co dzień jesteście - mówiła Beata Kiliańczyk-Szawłowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wyszkowie. - Dzisiejsze spotkanie zostało zorganizowane po to, aby przekazać wam wiarygodne informacje na temat zagrożeń, jakie niosą szeroko pojęte środki psychoaktywne wśród młodzieży, z którą na co dzień pracujecie. Mamy też nadzieję, że zdobyta tutaj wiedza pomoże wam reagować na zagrożenia związane ze środkami psychoaktywnymi, które może występują także w czasie, kiedy uczniowie przebywają na terenie właśnie placówek oświatowych.

Dyrektor PSSE w Wyszkowie przedstawiła statystyki:

- Przygotowując to spotkanie, skonstruowaliśmy taką niewielką ankietę, która skladała się z ośmiu pytań i zostało to przesłane do uczniów szkół ponadpodstawowych z Powiatu Wyszkowskiego. W ankiecie wzięło udział ponad 700 uczniów z czego 60% stanowiły młode kobiety i 40% mężczyźni. Ale co istotne 17% ankietowanych były to osoby pełnoletnie. Młodzież została zapytana, czy zdarzyło jej się być pod wpływem alkoholu i aż 36% odpowiedziało, że tak, czyli więcej niż 17%. Sytuacja nieco lepiej wygląda w przypadku palenia papierosów, bo 90% zadeklarowało, że ich nie pali, ale do korzystania z elektronicznego papierosa przyznaje się nieco ponad 16% ankietowanych. Wiedzę na temat woreczków nikotynowych ma polowa osób ankietowanych, czyli połowa wie cóż to takiego jest. 35% przyznało się do picia napojów energetyzujących, ponad 90% nie ma wiedzy, czy na terenie szkoły można kupić nowe narkotyki, dopalacze czy tym podobne środki, ale jednocześnie 17% deklaruje, że zna kogoś kto miał kontakt z narkotykami. Większość, bo 94% zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków zażywania tych środków, czyli deklarują, że wiedzę mają. Myślę, że wszyscy wspólnymi siłami jak będziemy nad tym pracować, to na pewno będziemy mieli jakieś osiągnięcia w tej dziedzinie - mówiła.

Panel „Zrozumieć, by działać - wiedza kluczem do profilaktyki” przedstawił Radosław Guss:

- Mam tę ogromną przyjemność od wielu lat pracować w Inspekcji Sanitarnej, kierować Oddziałem Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej ale i też nadzorować. Od 19 lat jestem czynnym nauczycielem i godzę jedno z drugim. Bo nie jestem teoretykiem w zakresie substancji psychoaktywnych tylko mam wiedzę ze szkoły, mam od swoich uczniów. Ta prezentacja jest tak inna, bo nie ma w niej nic z książek. Ta prezentacja jest od młodych ludzi - to jest od nich ta wiedza, a ta wiedza dotyczy tego, jak wygląda życie. Na tej prezentacji zobaczycie rzeczy, które wyglądają całkowicie inaczej niż wam się wydaje. Bo my musimy zrozumieć, żebyśmy podejmowali odpowiedzialne działania w profilaktyce uzależnień - mówił.

Na temat prawnych skutków zażywania środków psychoaktywnych mówiła podkom. Wiotela Szymanik, przedstawicielka KPP w Wyszkowie. Udział w spotkaniu wzięli pracownicy oświaty z terenu Powiatu Wyszkowskiego, a na oddzielnym spotkaniu - rodzice.

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA