Pod koniec ubiegłej kadencji do Regionalnej Izby Obrachunkowej wpłynęła skarga od jednego z mieszkańców gminy Wyszków z wnioskiem o przeprowadzenie kompleksowej kontroli w zakresie umorzeń podatkowych za ostatnie 10 lat dokonanych przez burmistrza. Skargę do rozpatrzenia przekazano komisji rewizyjnej Rady Miejskiej. Zajęła się nią komisja obecnej kadencji samorządu. Powołując się na tajemnicę skarbową, urzędnicy Urzędu Miejskiego nie udostępnili komisji do wglądu dokumentacji związanej z dokonanymi umorzeniami. Takie prawo przysługuje jedynie burmistrzowi, ale - jak podkreślał były skarbnik Dariusz Korczakowski - obecny burmistrz Piotr Płochocki z tego prawa nie skorzystał.
- Burmistrz może przeprowadzić kontrolę, ale wiedzą i tak nie będzie mógł się podzielić - wyjaśniała radnym ówczesna naczelnik Wydziału Podatków Agnieszka Londzin.
Czytaj także: Skontrolują umorzenia burmistrza
Czytaj także: "Nie możemy państwa dopuścić do tych dokumentów"
Komisji rewizyjnej pozostało uznać skargę mieszkańca za bezzasadną. Ale radni nie pozostawili skargi bez żadnych wniosków. Członkowie komisji rewizyjnej wypracowali stanowisko, które w przyszłości ma przyczynić się do większej przejrzystości i kolegialności w podejmowaniu decyzji o umorzeniach.
Stanowisko komisji rewizyjnej jest takie, że w uchwale dotyczącej zasad umarzania i rozkładania podatków na raty powinien znaleźć się następujący zapis: "Organy uprawnione do stosowania ulg, o których mowa w §5 prowadzą ewidencję
umorzeń, odroczeń i rozkładania należności na raty i składają Radzie Miejskiej w Wyszkowie coroczne sprawozdania w tym zakresie za rok ubiegły, w terminie do dnia 31 marca roku następnego". Taki zapis, choć w przesżłości widniał w uchwale Rady Miejskiej w Wyszkowie, nigdy nie był respektowany. Burmistrz ani razu nie złożył radnym sprawozdania z dokonanych umorzeń.
Ponadto komisja rewizyjna wniosła o stworzenie "kolegium", jako zespołu pełniącego funkcje doradcze i opiniujące przy rozpatrywaniu przez burmistrza wniosków o umorzenie zaległości podatkowych. Komisja zawnioskowała także o stworzenie w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Wyszków zakładki: "Wykaz podmiotów, którym udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty".
Do tej pory wykaz podmiotów, którym burmistrz umarzał, odraczał lub rozkładał podatki na raty, był wywieszany na tablicy ogłoszeń urzędu.
Czytaj także: "To była zachęta"
Czytaj także: „Nie ma tu żadnej tajemnicy”? Rada Miejska broni umorzeń podatkowych
Czytaj także: Można umorzyć, nie można informować?
Czytaj także: Opozycja idzie do sądu. Chodzi o umorzenia podatkowe burmistrza