REKLAMA

Jak bronić się przed powodzią?

Autor: Elwira Czechowska

Powiat | Sobota, 05 paź 2024 00:21

Z inicjatywy starosty i przedstawicieli mieszkańców m.in. Młynarzy i Deskurowa, 2 października w Starostwie Powiatowym w Wyszkowie odbyło się spotkanie poświęcone obronie przed powodzią i lokalnymi podtopieniami. Dyskusja dotyczyła głównie sytuacji, które miały miejsce od 16 stycznia do 11 marca 2024 r., w okresie obowiązywania alarmu przeciwpowodziowego spowodowanego spiętrzeniem zatorowym podczas spływów lodów na rzece Bug.

REKLAMA

Zaproszonych na spotkanie gości powitała prowadząca spotkanie starosta Powiatu Wyszkowskiego Marzena Dyl. W spotkaniu uczestniczyli poseł Żaneta Cwalina-Śliwowska, wicewojewoda mazowiecki Robert Sitnik, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Robert Kęsy wraz ze współpracownikami, członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Tomasz Kalata, wójt gminy Dąbrówka Zenon Zadróżny, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie mł. bryg. Rafał Balcer, wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, burmistrz Wyszkowa Piotr Płochocki, samorządowcy z powiatu wyszkowskiego oraz przedstawiciele mieszkańców wsi Drogoszewo, Deskurów, Młynarze, Gulczewo. 

Monika Horuath-Skierś i Pan Paweł Kraszewski przedstawili prezentację miejsc na rzece Bug, które powodują zagrożenia związane z występowaniem podtopień lub powodzi. Wskazali potrzebę pilnych działań przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które wykonuje prawo właścicielskie w stosunku do wód publicznych (śródlądowych wód płynących) stanowiących własność Skarbu Państwa. Ustawowe czynności obejmują działania zapobiegawcze i ograniczające skutki powodzi. 

Podczas spotkania zadano pytania przedstawicielom Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie:

- jakie działania, mające na celu ograniczenie skutków zagrożenia powodziowego na odcinku rzeki Bug od Słopska do m. Wyszków, są aktualnie realizowane,

- kiedy i jakie działania były podejmowane na odcinku rzeki Bug na wysokości m. Słopsk, Młynarze do m. Wyszków w zakresie poprawy utrzymania koryta rzeki i na jakie prace pozwalają aktualne przepisy prawne,

- kiedy zostaną podjęte działania zapobiegawcze mające na celu zmniejszenia zagrożenia powodziowego w obszarze polegającym na likwidacji łach i wysp oraz prac zabezpieczających brzegi rzeki przed nadchodzącym okresem zimowym,

- jakie działania podejmowano w związku z wprowadzonym alarmem przeciwpowodziowym w okresie od 16 stycznia do 11 marca br. i jakie środki zapobiegawcze będą zastosowane na wypadek kolejnych powodzi (podtopień) np. wysadzenie zatorów lodowych, użycie lodołamacza,

- jakie wykonano oraz jakie są planowane działania zmierzające do ograniczenia skutków powodzi lub lokalnych podtopień.

Ponadto poruszono temat ochrony środowiska i skażenia wody pitnej w przydomowych studniach podczas podtopień i powodzi, a mieszkańcy zwrócili się z prośbą o montaż dodatkowego wodowskazu na rzece Bug na wysokości miejscowości Młynarze - Gulczewo. W sprawie zamontowania dodatkowego wodowskazu starosta Powiatu Wyszkowskiego wystosowała pismo do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie a dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie zadeklarował pozytywną opinię w tym zakresie.

W trakcie zadawania pytań w imieniu samorządu terytorialnego głos zabrali: wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego Tadeusz Kuchta, wójt Gminy Dąbrówka, wójt Gminy Zabrodzie oraz przedstawiciele mieszkańców Adam Wrzosek Marcin Król (radni Rady Miejskiej w Wyszkowie), Jan Wróbel i Sławomir Wróbel.

Tematyka zagrożenia powodziowego w dolnym biegu rzeki Bug jest znana od wielu lat. Podejmowane są i realizowane zadania bieżące utrzymaniowe, kładące szczególny nacisk na urządzenia ochrony przeciwpowodziowej. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w ostatnich latach dokonał udrożnienia ujściowego odcinka rzeki Bug oraz został przeprowadzony remont zapory bocznej Kania - Popowo. Prowadzona jest procedura uzyskania decyzji i pozwoleń na prace związane z udrożnieniem odcinka rzeki na wysokości m. Biała Góra poprzez realizację zadania punktowego polegającego na dokonaniu przekopu do 1 km i przesunięcia urobku na inny odcinek rzeki. Jest to przedsięwzięcie doraźne, poprawiające sytuację na rzece podczas spływu lodów, zmniejszające groźbę spiętrzenia zatorowego. Prace zaplanowano na jesień br. po uzgodnieniu z RDOŚ. Ponadto wyłoniono wykonawcę w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych na realizację prac bagrowniczych w ujściowym odcinku rzeki Bug” (0+000 - 12+000). Podjęte działania są czasochłonne ze względu na potrzebę uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Planowane zadanie objęte jest obszarem Natura 2000. Działania związane z udrożnieniem rzeki Bug planowane są również na odcinku do 42+200. 

Poseł Żaneta Cwalina-Śliwowska oraz wicewojewoda Robert Sitnik zadeklarowali pomoc przy planowanych przedsięwzięciach związanych z udrażnianiem rzeki Bug celem zapobiegania i ograniczenia cyklicznym zagrożeniom powodziowym i lokalnym podtopieniom. W drugiej połowie listopada planowane jest w Starostwie Powiatowym w Wyszkowie spotkanie przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie z przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie i władzami Powiatu Wyszkowskiego.  

Źródło: Powiat Wyszkowski

REKLAMA


Komentarze (1).

REKLAMA

mieszkaniec

Kto będzie odpowiadał za walkę z powodzią i ponosił skutki wielkiej wody ,która zaleje tereny nad Bugiem i Liwcem ? Starosta Dyl, naczelnik Ausfeld i jego paprotki z wydziału. Pijarem to powodzi i podtopień się nie zatrzyma a konsekwencje braku organizacji widzimy na Ziemi Kłodzkiej. Bez zaplecza, bez decyzyjności, zobaczymy jak sobie starosta Dyl poradzi, bo z szpitalem, opieka zdrowotna czy nocnymi i świątecznymi dyżurami aptek bardzo słabo. Zobowiązujemy burmistrza Płochockiego, żeby co miesiąc wysyłał pismo do starosty i pytał w naszym imieniu co zrobiła w sprawie pogłębienia Bugu, zwiększenia metrażu nowych wałów ppowodziowych i jak wygląda obecnie ich stan, jakie są procedury na czas powodzi czy podtopień czy są worki i przygotowany piasek, jaki przygotowana jest straż państwowa i OSP oraz jak z komunikacją z terenem czyli z sołtysami. Czy działa na naszym terenie WOT ?

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Usługi specjalistyczne
Pracownia Geodezyjna GRAF

3 Maja 5a/2 07-200 Wyszków

[email protected]

501 593 357

www.pggraf.pl

Na Głoda
Manhattan Wyszków

Pułtuska 54a 07-200 Wyszków

[email protected]

29 679 03 23, 511 671 671

www.manhattan.net.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA