Koncert zainaugurowano popularnym na całym świecie w muzyce orkiestrowej marszem pt. „Nineteen fifty eight”. Uroczystego otwarcia dokonała kierownik Orkiestry Helena Karłowicz. Koncert zadedykowany był wszystkim obecnym i byłym członkom zespołu oraz ich rodzinom:
- Nasz jubileusz dedykujemy wszystkim naszym sympatykom i osobom, które przyczyniły się do tego, że przez tyle lat możemy bezpłatnie kształcić i wychowywać naszą wspaniałą młodzież, po prostu istnieć - mówiła. - Jesteśmy wdzięczni za okazywaną nam życzliwość i obiecujemy, że zawsze będziemy godnie reprezentować nasze miasto i umilać czas muzyką. Dzisiejszym koncertem rozpoczęliśmy nasze obchody jubileuszu 120-lecia. Przypominam, że Orkiestra cały czas prowadzi nabór do zespołu, więc zapraszamy wszystkie chętne dzieci do nauki gry na instrumentach dętych i perkusyjnych. Nauka i wypożyczenie instrumentu jest bezpłatne. Rekrutacja trwa cały rok.
Członkami Orkiestry są dzieci i młodzież z Wyszkowa i okolic: Joanna Wiczuk (flet), Dagmara Krawczyk (klarnet), Anna Krucińska (klarnet) Agata Laskowska (klarnet) - nauczyciel Jan Klimaszewski. Emilia Karolkiewicz (saksofon altowy), Karolina Wyszyńska (saksofon altowy), Adrian Badurek (saksofon altowy), Kajetan Sarnacki (saksofon altowy), Wiktoria Kołaczek (saksofon tenorowy), Kacper Kuchta (saksofon tenorowy), Weronika Pietruchowska (puzon), Karol Kuchta (puzon), Igor Juszczński (puzon), Adam Jarosz (trąbka), Marcel Juszczyński (trąbka), Maksymilian Menderecki (trąbka), Natanael Kulig (tuba), Kacper Dziewulski i Gabriel Sarnacki (instrumenty perkujsyne), Maria Tsapenko (pianino), Marek Kowalski (gitara basowa). Obecnym kapelmistrzem Orkiestry jest Robert Krajewski, specjalizujący się w grze na instrumentach barokowych, basowy puzonista w Warszawskiej Operze Kameralnej, z którą występował w najbardziej renomowanych salach koncertowych w Europie i Azji. Dokonał wiele znaczących nagrań płytowych i archiwalnych. Otrzymał nagrodę Fryderyk 2010 za płytę „Battalia” nagraną z zespołem „Trombastic”. Zajmuje się także działalnością pedagogiczną. Od lat jest pedagogiem w szkołach muzycznych w Warszawie i Pułtusku.
Z podziękowaniami i słowami uznania dla Orkiestry przybył burmistrz Wyszkowa Piotr Płochocki, który przekazał na ręce Heleny Karłowicz bukiet kwiatów i okolicznościowy upominek.
- Orkiestra nasza jest najstarszą formacją kulturalną w naszym mieście a nawet w Polsce. Druga rzecz, o której warto wspomnieć, jest taka, że żyjemy w bardzo dynamicznie zmieniających się czasach. Mnóstwo jest różnych rodzajów aktywności, możliwości, dostępów do różnego rodzaju dóbr kultury. A nasza Orkiestra cały czas trwa i cały czas się rozwija mimo, że operuje tak tradycyjną formą, jaką jest orkiestra dęta. Uważam, że to jest rzecz, którą warto zauważyć i z tego miejsca chciałbym życzyć naszej orkiestrze, żeby cały czas tak pięknie trwała i jednocześnie cały czas potrafiła tak skutecznie pielęgnować w sobie tę umiejętność dostosowywania się do ducha czasu. Tę pewną elastyczność, to łapanie repertuaru, który gdzieś najskuteczniej dociera do wrażliwości obecnych widzów. Wszystkiego co najlepsze - mówił.
- Dla mnie to bardzo wzruszający moment. Z łezką w oku słuchałam tego całego występu - dodała Marta Wildangier - Ciuraj, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych. - Bardzo serdecznie gratuluję. Jako wieloletni członek Orkiestry Dętej, jako trębacz - dokładnie tak, 10 lat grałam na trąbce - i te czasy wspominam z łezkę w oku. To były piękne chwile wyjazdów i koncertów. Życzę wielu pięknych sukcesów.
W imieniu Rady Miejskiej głos zabrał przewodniczący Adam Szczerba:
- Życzymy wszystkiego co najlepsze i gratulujemy jubileuszu. Ja również grałem w Orkiestrze i również na trąbce. Kontynuujcie to, co robicie, rozwijajcie tę pasję, bo to jest najważniejsze. Jest to niezapomniane przeżycie, to są chwile, które się nigdy nie powtórzą, przyjaźnie, które trwają latami. Róbcie to, co możecie, bo jest to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jaka może się człowiekowi przydarzyć - mówił.
- Z okazja jubileuszu 120-lecia powstania Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie składamy serdeczne gratulacje, wyrazy uznania i najwyższego szacunku. Przez wszystkie minione lata państwa działalność i twórczość była nie tylko dumą Wyszkowa i Powiatu Wyszkowskiego, ale stwarzała także przestrzeń do rozwoju muzycznych talentów dzieci i młodzieży. Dziękujemy za pielęgnowanie pasji i tradycji muzycznych oraz za kształtowanie kolejnych pokoleń młodych muzyków. Państwa zaangażowanie i współpraca z Powiatem Wyszkowskim w zakresie organizacji wydarzeń kulturalnych i patriotycznych zasługuje na najwyższe uznanie. Życzymy dalszych lat wypełnionych sukcesami, inspiracji i nieustającej energii do tworzenia niezapomnianych dźwięków. Niech kolejne dekady przyniosą Orkiestrze jeszcze więcej dumy i satysfakcji z muzycznej misji, którą z takim oddaniem realizuje - mówiła Iwona Wyszyńska, przewodnicząca Rady Powiatu.
Młodzi muzycy zaprezentowali bogaty repertuar kompozycji filmowych, przebojów zespołów Czerwone Gitary i ABBA oraz współczesne, polskie utwory rozrywkowe. Publiczność zaproszono do mini konkursu, polegającego na odgadnięciu tytułów filmów wchodzących w skład repertuaru orkiestry. Zwycięzcy otrzymali płyty Orkiestry. Koncert jubileuszowy utwierdził wyszkowską publiczność w przekonaniu, że Młodzieżowa Orkiestra Dęta OPS w Wyszkowie reprezentuje wysoki poziom artystyczny. Nie obyło się bez gromkich braw. Ze sceny padło wiele słów podziękowań i gratulacji. Dla jubilatki przygotowano urodzinowy tort, a także odśpiewano „200 lat”.
Koncert miał składać się z dwóch części: pierwszą miał poprowadzić wieloletni kapelmistrz orkiestry Franciszek Józef Bieganowski, Honorowy Obywatel Wyszkowa, ale z przyczyn osobistych nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu.