REKLAMA

REKLAMA

"Żeby życie na rzekę wróciło". Dni Rybienka Leśnego

Autor: Monika Grzelecka

Rozrywka | Wtorek, 10 wrz 2024 21:00

Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic przygotowało szereg wydarzeń i atrakcji z okazji Dni Rybienka Leśnego. W miniony weekend odbyły się m.in. uroczystość nadania imienia galarowi, rejsy po Bugu, zlot zabytkowych aut i koncerty.

REKLAMA

Główny punkt sobotniego wydarzenia zorganizowany został na slipie nad Bugiem w Rybienku Leśnym (na przedłużeniu ul. Kolejowej), gdzie  odbył się chrzest galara, czyli statku rzecznego, który otrzymał imię "Rybienko Leśne". Matką chrzestną została Aneta Wyszyńska. Galar kamieniecki został zbudowany pod okiem lokalnego szkutnika, Dominika Wichmana oraz członków Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic. Galar ma 12 metrów długości, 3,5 metra szerokości, waży 3,5 tony. To łódź płaskodenna zbudowana z desek sosnowych (burty, dół), natomiast przybudówka jest wykonana z modrzewia. 

Uczestników powitał Adam Grześkiewicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.

 - Miejsce, w którym się znajdujemy, jest to jedno z piękniejszych miejsc w Rybienku Leśnym i w Wyszkowie. Piękno tego miejsca jest w tym, że jest bogate krajobrazowo, ale też bogate w treści historyczne. To miejsce nazywamy slipem w Rybienku Leśnym. Warto zapamiętać tą nazwę. Dzisiejsza uroczystość jest poświęcona popularyzacji tego miejsca. Nasza uroczystość ma charakter rodzinny i radosny - jest to bardzo radosna chwila dla nas. Nasz galar będzie służył turystyce i rekreacji. Zapragnęliśmy, żeby życie nad rzekę wróciło. Galara zaczęliśmy budować 2 lata temu ale wciąż wymaga jeszcze prac kosmetycznych i wyposażenia, opieki i utrzymania. Można o nim powiedzieć, że to dzieło życia. Dlatego chciałbym wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tego dzieła, podziękować. W pierwszej kolejności podziękuję Starostwu Powiatowemu w Wyszkowie. Następnie gminie Wyszków, Szkole Podstawowej nr 3 w Rybienku Leśnym - tam galar powstawał. 78. WDH Junga - ci młodzi ludzie niesamowicie nam pomogli. Zbigniew Wyszyński był kierownikiem tego projektu. Natomiast autorem projektu architektonicznego łodzi był Wojciech Kukwa. Dziękuję też pozostałym członkom zarządu stowarzyszenia: Andrzejowi Biernackiemu, Wojciechowi Reludze i Markowi Owsiejce. Jest to dzieło zbiorowe i niech takim ono pozostanie, niech będzie miejscem, które jednoczy, niech będzie miejscem, które niezależnie od poglądów będzie łączyło, bo na łódce wszyscy są równi - mówił.

Uroczystego poświęcenia galara dokonał ks. proboszcz Jarosław Balikowski w asyście ks. Zenobiusza Mossakowskiego. Symbolicznego ''ochrzczenia"  galara dokonałamatka chrzestna Aneta Wyszyńska:

- Służ nam długo i szczęśliwie, płyń oczywiście bardzo bezpiecznie, a na końcu zawsze dobijaj do portu ze szczęśliwą, uśmiechniętą załogą - powiedziała.

Po części oficjalnej zgromadzeni przystąpili do zwiedzenia galaru oraz rejsów spacerowych po Bugu. 

Podczas sobotniego popołudnia zainteresowani odkrywaniem śladów historii mogli uczestniczyć w spacerze historycznym uliczkami Rybienka Leśnego, którego przewodnikiem był burmistrz i z zamiłowania regionalista Piotr Płochocki. Niezwykle ciekawie opowiadał o historii Rybienka Leśnego i jego mieszkańcach na tle starych przedwojennych willi letniskowych. W trakcie przechadzki uczestnicy usłyszeli wiele anegdot i mało znanych zdarzeń z przeszłości Rybienka. Była to również okazja do kontemplowania nadbużańskiej przyrody, która od zawsze stanowi nieodłączny element rybienkowskiego klimatu.

Dalsza część imprezy odbywała się na Placu Gwiaździstym, gdzie dużą popularnością cieszył się IV Zlot Pojazdów Zabytkowych Rybienko Leśne 2024. Można było podziwiać pojazdy z lat 60' czy 80' m.in. Lincolm Continental z 1977 roku, Polonez Caro, Polski Fiat 125p, Cadilac a także zabytkowe motocykle. Zlot Pojazdów Zabytkowych zakończył się następującymi wynikami:

W kategorii Najstarszy:

I miejsce - Andrzej Przychodzki - Wołga Gaz 21, 1962 rok

II miesjce - Tadeusz Matusiak - Trabant 600, 1963 rok

III miejsce - Marcin Bloch - Mustang Fastbike, 1966 rok

W kategorii Najciekawszy "Demolud":

I miejsce - Przemysław Bryk - Fiat 125p

II miejsce - Janusz Matusiak - Skoda 1000MB

III - miejsce - Marek Przygoda - Fiat Acropolis

W kategorii "Zachodni":

I miesjce - Łukasz Gruchalski - Mercedes AMG 1982 rok

II miejsce - Albert Peła - Oldsmobil 1968 rok

III miejsce - Andrzej Biernacki - Loncolm Continental 1977 rok

W kategorii Najciekawszy Motocykl:

I miejsce - Adam Turek - K - 750

II miejsce - Arek Brzezicki - MK

III miejsce - Tomasz Knecht - Jawa 50

Wyróżnienie przyznano: Wiesławowi Wróblewskiemu - Consensa 2 CV, 1980 rok i Dariuszowi Gajcy - Honda VTX 1300

Laureatom wręczono nagrody rzeczowe m.in. bon na rejs po Bugu galarem "Rybienko Leśne". Właściciele wiekowych pojazdów podzielili się z zainteresowanymi opowieściami o swoich autach. Wśród uczestników zlotu był słynny "Gargamel" i jego charakterystyczny Wartburg, czyli Bogdan Różycki z Marek. 

W programie tegorocznego wydarzenia odbyły się warsztaty szkutnicze pod okiem Dominika Wichmana, szkutnika ludowego z Kamieńczyka. Tym razem można było spróbować swych sił w budowaniu tradycyjnej pychówki. Najmłodsi uczestnicy pikniku mogli szaleć na dmuchanych zjeżdzalniach oraz wziąć udział w zabawach sprawnościowych. Na miłośników mocnych brzmień czekał koncert plenerowy kapeli Dazed, natomiast w klimat muzyki country wprowadził zespół "Droga na Ostrołękę". Publiczność bawiła się do późnego wieczora przy muzyce serwowanej przez Dj Daddy. 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (1).

REKLAMA

Michał

Po co klecha?

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Usługi specjalistyczne
Pracownia Geodezyjna GRAF

3 Maja 5a/2 07-200 Wyszków

[email protected]

501 593 357

www.pggraf.pl

Moda i uroda
LÚA Butik odzieżowy dla kobiet

ul. 11 Listopada 29 07-200 Wyszków

[email protected]

530-954-500

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA