REKLAMA

REKLAMA

Najpiękniejsze wieńce i najlepsze dania z kaszy gryczanej

Autor: Monika Grzelecka

Powiat | Piątek, 30 sie 2024 16:00

W Skansenie im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku odbyły się 25 sierpnia Gminno-Parafialne Dożynki. Świętowano zwieńczenie tegorocznych zbiorów, nagrodzono rolników i najlepsze gospodynie.

REKLAMA

Zgodnie z tradycją rozpoczęły się uroczystą mszą świętą z pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół podstawowych oraz Kół Łowieckich. Jednym z nieodłącznych a zarazem najważniejszych symboli tradycji dożynkowych jest wieniec żniwny. Poświęcone zostały dwa wieńce dożynkowe i kosze owocowo-warzywne. Na zakończenie mszy świętej wójt gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski zaprosił gości do dalszego świętowania. Korowód do Skansenu im. Marii Żywirskiej tradycyjnie poprowadziła Orkiestra Dęta „Darmanista” a za nią starostowie dożynkowi Klaudia i Hubert Deluga, starosta bartny Jerzy Tomkielski, duchowieństwo, władze państwowe i samorządowe oraz stowarzyszenia pozarządowe, goście i mieszkańcy gminy.

Oficjalnie wszystkich gości powitała dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku Dorota Socik, w szczególności gospodarza gminy prof. Wiesława Przybylskiego, przedstawicieli władzy państwowej a także duchowieństwo, służby wojskowe i mundurowe, władze samorządowe powiatu wyszkowskiego, ostrowskiego i gminy oraz przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych różnych szczebli, stowarzyszeń i przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli środowisk naukowych.

Podczas tegorocznych dożynek zostały wręczone dyplomy uznania dla wyróżnionych rolników z gminy Brańszczyk. Nie zabrakło również podziękowań dla starostów dożynkowych. Wyróżnieni rolnicy: Piotr Głowacki, Wioletta i Marcin Rybaczykowie, Łukasz Zawadzki, Paweł Wiśniewski, Roland Wiśniewski, Dariusz Kulesza, Sylwester Łada, Grzegorz Sitek z Dudowizny, Grzegorz Sitek z Knurowca, Dariusz Deluga, Krzysztof Kulesza, Janusz Dańczyszyn, Jarosław Kowalczyk, Jacek Olbryś, Waldemar Kulesza, Damian Bralewski, Mirosław Buźniak, Barbara i Stanisław Wójcikowie, Sławomir Ponichtera, Ryszard Rojek, Jacek Grzywacz, Ryszard Kurowski, Ryszard Gałązka, Mateusz Kulesza.  

- Rolnikom należy się ogromny szacunek i uznanie społeczne. Rolnik pracuje przez cały rok, siedem dni w tygodniu. Musi cierpliwie wykonywać swoje obowiązki i wytrwale czekać na rezultaty wielu własnych poczynań, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy w ciągu roku. Niezbędna jest pasja i zaangażowanie. Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga wytrwałości o motyacji. Dziękujemy Bogu za opiekę i błogosławieństwo, a rolnikom za ich trud i postawę pełną ofiarnego wysiłku - podkreślał wójt Wiesław Przybylski. 

- W takie dni jak dziś wszyscy dziękujemy rolnikom za to, że dzięki ich wysiłkowi, w każdym domu możemy cieszyć się zdrową żywnością i produktami najwyższej jakości. Jesteśmy także wdzięczni za to, jak wiele praca rolników, polska wieś, wnosi do kultury naszej codzienności - dziś wsie to często aktywne centra lokalnych społeczności, z ludźmi pełnymi pomysłów i społecznego zapału do działania - mówiła Marzena Dyl, starosta Powiatu Wyszkowskiego.    

Po części oficjalnej i ceremoniale dożynkowym przyszedł czas na występy zespołów ludowych oraz koncerty, które zainaugurował Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Białe” z Brańszczyka, działający przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu Turystyki. Na scenie wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”, grupa artystyczna, która z ogromnym zaangażowaniem kultywuje i promuje tradycje ludowe z terenów Kurpi Puszczy Białej oraz innych regionów ludowych w Polsce. Zespół ten powstał w Wyszkowie, a obecnie jego siedziba mieści się w szkole Podstawowej w Leszczydole Nowinach. Członkowie zespołu, zarówno młodsi, jak i starsi, z pasją oddają się sztuce ludowej, łącząc w swoich występach autentyczną muzykę, pieśni, tańce i stroje ludowe, które odzwierciedlają duch regionu. Kolejnym ludowym zespołem był Zespół Pieśni i Tańca „BezWianka” , który działa w Miejskim Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej od 2003 roku. Członkowie to dorośli miłośnicy tańca i śpiewu, których mimo różnic wieku połączyło zamiłowanie do kultury ludowej i folkloru. Gwiazdami wieczoru byli Maja Hyży oraz KaeN. Dożynki zakończyły się potańcówką z zespołem Takt.

Wydarzeniem towarzyszącym było IV Święto Kaszy Gryczanej. Konkurs  „Na najlepsze danie z Kaszy Gryczanej” odbywał się w dwóch kategoriach: I kategoria - Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk i II kategoria - indywidualna. W składzie sądu konkursowego zasiedli: dr Małgorzata Frąckiewicz, Joanna Szydlik, Grzegorz Kruszewski, Andrzej Skłucki oraz Anna Błońska. Wyniki prezentują się następująco:

Kategoria indywidualna

I miejsce: Renata Łapińska „Kasza w kapuście opiekana”

II miejsce: Sylwia Częstochowska ”Zawijana fantazja z kaszą gryczaną i boczkiem w sosie kurkowym”

III miejsce: Monika Bloch „Nadziewane skrzydełka na kaszy”

Kategoria Koła Gospodyń Wiejskich

I miejsce: KGW Trzcianka „Sakiewski z kaszą gryczaną z sosem pieczarkowym”

II miejsce: KGW Nadbużanki „Gryczaki”

III miejsce: KGW Turzyniacy „Granaty gryczane ze świeżonką i letnim bukietem”.

 

Źródło: Gmina Brańszczyk

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA