Na świecie żyje około 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami, dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników. Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy - do góry nogami!
- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki - mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa - dodaje.
Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Także Nadleśnictwo Wyszków zaplanowało organizację warsztatów, spacer przyrodniczy, zajęcia edukacyjne z chiropterologami i inne aktywności, podczas których odkryjemy sekrety nietoperzy.
Nadleśnictwo Wyszków zaprasza 29 sierpnia na NOC NIETOPERZY organizowaną przy siedzibie Nadleśnictwa w Leszczydole-Nowinach. Start godz. 17.30, koniec tradycyjnie z ogniskiem około godz. 21.00.
Program wydarzenia:
- 17:30 - 18:30: „O nas i o nietoperzach” - czym są dla nas te ssaki i kim jesteśmy dla nich? (wiata przy siedzibie Nadleśnictwa Wyszków)
- 18:30 - 19:00: "Jak badamy nietoperze?” - warsztat chiropterologiczny, czyli o aktywnych działaniach ochronnych w lasach i nie tylko (wiata przy siedzibie Nadleśnictwa Wyszków)
- 19:10 - 19:45: „Mam u siebie nietoperza, co robić?” - o tym jak spokojnie komunikować się i podejmować inne działania w sytuacjach bliskich spotkań (wiata przy siedzibie Nadleśnictwa Wyszków). Konkurs, quiz dla uczestników
- 19.45 - 20.30: Spacer z nietoperzami (spotkanie plenerowe; spacer z detektorami) start zaplanowano przy siedzibie Nadleśnictwa
- 20.30: ognisko i dalsza dyskusja o nietoperzach (wiata przy siedzibie Nadleśnictwa Wyszków).
Kontakt w sprawie wydarzenia: Grzegorz Batożyński, tel. 668 588 929 lub e-mail: [email protected]