Po mszy świętej w kościele MB Królowej Polski spotkaliśmy się pod pomnikiem pomordowanych przez bolszewicką czerezwyczajkę, by wspominać wydarzenia, które zmieniły los całej Polski i Europy. Przedstawiciele samorządów i służb, poczty sztandarowe, organizacje pozarządowe, harcerze, uczniowie szkół, mieszkańcy Wyszkowa i całego powiatu - wspólnie świętowali, pamiętając jednocześnie to, co w naszym mieście działo się ponad 100 lat temu. Kwiaty pod pomnikiem w imieniu Powiatu Wyszkowskiego złożyli wicestarosta Tadeusz Kuchta wraz z przewodniczącą Rady Powiatu Iwoną Wyszyńską a także radni powiatowi. Hołd histroii oddali również wiceburmistrz Wyszkowa Piotr Eychler, radni miejscy, organizacje pozarządowe, polityczne i społeczne.
Obchody rokrocznie odbywają się przy pomniku upamiętniającym bestialski mord ppor. Antoniego Wołowskiego i sześciu jeńców, który został wzniesiony w 1921 roku, staraniami ówczesnego wyszkowskiego proboszcza ks. Wiktora Mieczkowskiego. W 1949 roku pomnik usunięto i przewieziono do Somianki, gdzie został ukryty i w późniejszym czasie wmurowany w schody nowej siedziby urzędu gminy. Dzięki informacjom świadków i staraniom społeczności lokalnej pomnik odnaleziono i powrócił do Rybienka Leśnego w 1989 roku. Ulica przy której się znajduje nosi imię ppor. Antoniego Wołowskiego.
Bitwa Warszawska w sposób szczególny zapisała się na kartach historii Wyszkowa - warto pamiętać, że 15 sierpnia 1920 roku, po zajęciu Wyszkowa przez wojska bolszewickie, na zabytkową plebanię przy Sanktuarium św. Idziego przybyli przedstawiciele polskiego ruchu komunistycznego, członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski: Feliks Dzierżyński, Julian Marchlewski oraz Feliks Kon. Kilka dni później, kiedy miasto było już wyzwolone, na plebani gościli: gen. Józef Haller, Adam Grzymała-Siedlecki, Ferdynand Ruszczyc oraz dyplomata i amb. francuski w RP Jean J. Jusserand. To, co działo się w zabytkowej plebanii opisał w noweli "Na probostwie w Wyszkowie" Stefan Żeromski oraz ówczesny proboszcz ks. Wiktor Mieczkowski w pracy „Bolszewicy w polskiej plebanii.
Źródło: Powiat Wyszkowski