REKLAMA

REKLAMA

Burmistrz zmienia komisję

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Piątek, 02 sie 2024 16:52

Decyzją burmistrza zmienił się skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wyszkowie.

Miasto

REKLAMA

Burmistrz Piotr Płochocki dokonał zmian w składzie osobowym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wyszkowie. Ze składu komisji odwołani zostali: Agnieszka Deptuła, Krystyna Szczuka-Wiśniewska, Andrzej Grajczyk. Natomiast w skład komisji weszli: Grzegorz Kulesza (strażnik miejski, przewodniczący Osiedla 12 w Wyszkowie), Marta Wildangier-Ciuraj (pedagog, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim), Agnieszka Gołębiewska (pedagog).

Ponadto w składzie komisji pracują bez zmian: Dorota Garbarczyk - przewodnicząca, Aneta Sawicka (sekretarz), Wioleta Szymanik, Dorota Rogulska, Monika Beresińska, Katarzyna Kacpura.

Do zadań komisji należy m.in.:

1. Inicjowanie działań w zakresie:

a) Zwiększania dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu.

b) Udzielania rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

c) Inicjowanie procedury „Niebieskie Karty” w związku z uzasadnionymi podejrzeniami zaistnienia przemocy w rodzinie.

d) Prowadzenia profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych socjoterapeutycznych.

e) Wspomagania działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych. 

f) Podejmowania interwencji w związku z naruszeniem przepisów ustawy określonych w art. 131 (reklama i promocja napojów alkoholowych) i 15 (zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych) ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

g) Opiniowanie wniosków o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w zakresie zgodności lokalizacji i liczby punktów sprzedaży zgodnych z zasadami określonymi w uchwałach Rady Miejskiej w Wyszkowie.

h) Uczestniczenie w pracach grup roboczych, powoływanych przez Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w celu rozwiązywania indywidualnych spraw związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie Opiniowanie wniosków dotyczących zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w zakresie zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami Rady Miejskiej.

3. Dokonywanie kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych w zakresie przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń.

4. Podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego w tym: 

a) inicjowanie rozmów motywujących z osobami nadużywającymi alkoholu, które zostały zgłoszone do Komisji w celu wszczęcia procedury mającej na celu nałożenie obowiązku leczenia odwykowego,

b) kierowanie na badania do biegłego celem wydania opinii o przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania zakładu leczniczego osobom, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują: rozkład pożycia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylanie się od pracy lub systematyczne zakłócanie spokoju i porządku publicznego.

c) kierowanie do sądów rejonowych wniosków o wszczęcie postępowania w sprawie zastosowania obowiązkowego poddania się leczeniu odwykowemu w zakładzie lecznictwa odwykowego.

5. Opiniowanie projektu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii oraz bieżącego monitorowania realizacji zadań programu.

6. Współpraca z innymi instytucjami zajmującymi się profilaktyką i rozwiązywaniem problemów uzależnień i przemocy w rodzinie.

Członkostwo w komisji wiąże się z wynagrodzeniem ustalanym przez Radę Miejską. Przewodniczący komisji za udział w posiedzeniu i przewodniczenie otrzymuje 700 zł brutto miesięczne, sekretarz komisji za udział w posiedzeniu oraz sporządzanie dokumentacji otrzymuje 600 zł brutto miesięcznie. Członkowie za obecność na posiedzeniu otrzymują 170 zł brutto. Za udział w rozmowach motywująco-interwencyjnych z osobami nadużywającymi/ uzależnionymi od alkoholu członkowie komisji otrzymują 22 zł brutto od sporządzonego protokołu w ramach procedury leczenia odwykowego. Za udział w posiedzeniu grupy roboczej w ramach procedury „Niebieskie Karty” otrzymują 53 zł brutto od sporządzonego protokołu. Za kontrolę podmiotu gospodarczego prowadzącego sprzedaż napojów alkoholowych lub przeprowadzający wizję lokalną usytuowania punktu sprzedaży otrzymują 48 zł brutto za jeden skontrolowany punkt. 

Czytaj także: Zmiany w komisji urbanistyczno-architektonicznej

REKLAMA


Komentarze (5).

REKLAMA

xxx

do Licowość Cha cha, czyli dali się nabrać włodarze, zwolnili tych co mieli własne zdanie i pewnie komuś się narazili poprzednio. Władzo włącz myślenie.

Weronikakilk

Nie ma ludzi Szczerby i Osika? Gołębiewska, Ciuraj i Kulesza startowali z list WIS-u, czyli z list wyżej wymienionych osób. To jest wprowadzanie czytelników w błąd.

Licowość

Oj, zdziwiłbyś się observer, kto właśnie był za usunięciem Grajczyka z tej komisji.

Do observera

W pełni popieram twój komentarz

observer

Gratulacje dla nowo wybranych. Taki kolos jak Andrzej Grajczyk, człowiek dbający o zdrowie, bogato uduchowiony, jest wyrzucany z komisji d/s używek a zostaje Katarzyna Kacpura, polityczka od Nowosa i partii BezHołowie 2050. To trzeba naprawić. Dziwi, że żadni ludzie Szczerby i Osika nie są delegowani do żadnych komisji, instytucji, spółek czy innych instytucji. Tu nie trzeba wielkiego wykształcenia tylko zdrowe zasady moralne i nieprzekupność.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA