REKLAMA

REKLAMA

Jest zgoda na krematorium

Autor: Admin Admin

Powiat | Poniedziałek, 22 lip 2024 16:00

Starosta wydała pozwolenie na budowę krematorium w Turzynie. Może to być drugi tego typu obiekt w powiecie wyszkowskim. Decyzja starosty nie jest jeszcze prawomocna.

Powiat

REKLAMA

Starosta Marzena Dyl wydała pozwolenie na przebudowę budynku usługowego wraz ze zmianą sposobu użytkowania w Turzynie, przy granicy z gminą Wyszków. Budynek po zmianach ma być użytkowany na krematorium. Inwestorem jest Dom Pogrzebowy "Ozyrys". Nie przyniosły spodziewanego efektu  protesty mieszkańców pobliskiego Natalina, czy Wyszkowa, którzy próbowali zablokować inwestycję, obawiając się jej sąsiedztwa. Swoje protesty kierowali oni do wójta gminy Brańszczyk, na terenie której administracyjnie zlokalizowane ma być krematorium, a także do starosty powiatu wyszkowskiego. 

Mieszkańcy osiedla Zakręzie podnosili m.in.: "Planowana budowa krematorium w bliskim sąsiedztwie domów mieszkalnych, w obszarze, w którym rozbudowuje się mieszkalnictwo jednorodzinne, jest naszym zdaniem nieracjonalna i niedopuszczalna. (...) Obszar taki powinien być chroniony przed inwestycjami, które mogą przyczynić się do zanieczyszczenie powietrza rakotwórczymi dioksynami i innymi szkodliwymi substancjami. Ewentualna zgoda na inwestycję, która będzie powodować szereg negatywnych konsekwencji, przyczyni się do długotrwałego pogorszenia warunków i jakości życia mieszkańców, a biorąc pod uwagę powyższe kwestie zdrowotne, wręcz je pogorszy. Komfort psychiczny mieszkańców ulegnie pogorszeniu z uwagi na transport zwłok oraz świadomość spalania zwłok w tak bliskim sąsiedztwie. Uważamy, iż inwestycja taka powinna być zrealizowana poza obszarami mieszkalnymi (...)".

"Boimy się, że obraz krematorium na zawsze wpisze się w wizerunek naszych miejscowości. Nie chcemy widzieć dymu wydobywającego się z kominów tej inwestycji i pragniemy złożyć protest, aby zatrzymać jej budowę" - pisali z kolei w swojej petycji mieszkańcy Turzyna, Zakręzia, Natalina, Brańszczyka. - "Budowa krematorium zagraża wartościom cen pobliskich nieruchomości oraz gruntów rolnych. Krematorium skutecznie zablokuje popyt na grunty pod zabudowę rodzinną, inwestycyjną, turystyczną. Zachodzi poważna obawa o środowisko naturalne w wyniku emisji zanieczyszczeń. Ponadto inwestycja stanowi zagrożenie dla okolicznych biznesów, typu hotele, bary. Gmina Brańszczyk powinna być czysta, estetyczna i przyjazna rodzinom. Budowa krematorium uniemożliwia nam spokojne życie zgodnie z tymi wartościami. Nie wyobrażamy sobie uprawiać rekreacji na zewnątrz w momencie spalania zwłok. Nie chcemy, aby nasze dzieci obserwowały kominy krematorium. Nie chcemy mieć świadomości przemijania życia. Chcemy się takim życiem wspólnie cieszyć w bezpiecznej i przyjaznej gminie Brańszczyk"

Czytaj także: Chcą zablokować budowę krematorium

Ale wójt gminy Brańszczyk nie jest stroną w sprawie i nie powinien być adresatem skarg i petycji. Pozwolenie na budowę wydaje starosta. W odpowiedzi na petycję mieszkańców Wiesław Przybylski podkreslił: 

- Decydujące znaczenie w kwestii lokalizacji spalarni zwłok mogą mieć przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bądź decyzji o warunkach zabudowy, właściwy organ (starosta) wydaje decyzję o pozwoleniu na budowę. Projektowana instalacja umożliwi prowadzenie procesu kremacji ciał ludzkich w temperaturach od 800 - 1100 stopni C. Nie ma negatywnego oddziaływania na środowisko, występującego podczas fazy realizacji przedsięwzięcia, związanego z emisją hałasu i zanieczyszczeń do powietrza, powstających podczas prowadzenia prac i transportu materiałów budowlanych. Ocenia się, iż emisja hałasu i zanieczyszczeń do powietrza nie powinna przekroczyć dopuszczalnych norm oraz pogorszyć standardów jakości. środowiska. Prace wykonywane będą w porze dziennej. Ocenia się, iż wszelkie emisje, jakie wystąpią podczas prowadzenia robót budowlanych zaliczyć można do krótkoterminowych, nie stanowiących zagrożenia dla środowiska. Odpady powstające podczas budowy, przekazane zostaną podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia, ewentualnie osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym, niebędącym przedsiębiorcami, z uwzględnieniem zapisów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami oraz dopuszczalnych metod ich odzysku.

Wójt nie widział potrzeby opracowania raportu oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji. Starosta także nie widziała przeszkód formalnych do wydania pozwolenia na budowę. Decyzja nie jest jednak prawomocna. Stronom służy prawo odwołania się. 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (10).

REKLAMA

Do mieszkańca

Akurat jak czyta się artykuły na temat Brańszczyka to mieszkańcy w tej gminie nie mają nic do gadania. Przykład ze szkołą w Brańszczyku i sławną już dyrektorką ! Więc wniosek nasuwa się sam - możecie tylko siedzieć cicho i przytakiwać.

mieszkaniec

Czy to jest decyzja polityczna, przeciwko mieszkańcom tych terenów ? Gdzie mają wystąpić o odszkodowanie za utratę wartości swoich terenów ? Do starosty czy do wójta Brańszczyka. Czy chcą stłamsić protestujących. Może następnym razem zezwolą na budowę biogazowni, wiatraków bo takie eko albo chów przemysłowy trzody chlewnej

obserwator

To nie naczelnik budownictwa wydaje pozwolenie na budowę tylko starosta ? Pewnie nie chce wydać tej decyzji bo jest przeciw.

mieszkaniec

Niedługo każdy dom pogrzebowy będzie miał w swojej ofercie krematorium, fajnie będzie żyć w takim mieście. Oprócz tego, głośno myślę, zamiast występować o zmiany w planach na teren pod spalarnię odpadów medycznych czy innych niebezpiecznych będą występować pod budowę krematorium lub kompleksu krematoriów,bo ....nie ma negatywnego oddziaływania na środowisko, nie ingeruje i nie stopuje rozwojowi walorów przyrodniczych i agroturystycznych.... Powiat wyszkowski idzie w złym kierunku, niedługo będą u nas spalać z całego województwa, może z całej Polski a może jeszcze z Niemiec. Ludzie mieszkamy w pięknych i uroczych terenach nad Bugiem, Narwią, Liwcem, przy pięknych połaciach lasów, po co nam taka nowoczesność.

...

Dzień dobry ... 1. "piece kremacyjne nowoczesnej generacji... niwelują zapach i barwę oparów" 2. "pogrzeby kremacyjne są przyjaźniejsze środowisku naturalnemu...spopielenie ciała nie uwalnia do atmosfery żadnych szkodliwych substancji" 3. nie ingeruje i nie stopuje rozwojowi walorów przyrodniczych i agroturystycznych 4. właściciel krematorium wraz z przedstawicielami władzy ze zrozumieniem do motywów i przyczyn składających skargi 5. uszanowanie odmiennego zdania mieszkańców, dla starszego pokolenia nieakceptowalna forma, aczkolwiek dusza opuszcza ciało dużo wcześniej... argumentacja zatrzymana historycznie, zwiększająca doznania obciążenia psychicznego 5. rozwiązaniem jest spotkanie się i pokazanie jak działa, wycieczka do krematorium i przykładowe spopielenie (bez wycieczki) czasami szokowe działanie jest najlepsze na zażalenie ?

mieszkaniec

"Nie wyobrażamy sobie uprawiać rekreacji na zewnątrz w momencie spalania zwłok. Nie chcemy, aby nasze dzieci obserwowały kominy krematorium. Nie chcemy mieć świadomości przemijania życia. Chcemy się takim życiem wspólnie cieszyć w bezpiecznej i przyjaznej gminie Brańszczyk". Też wybraliście sobie Wójta Brańszczyka i starostę z okręgu Brańszczyk-Długosiodło, którzy nie dbają o wasze interesy. Wyszków spalarnię odpadów medycznych zablokował a u was to średniowiecze i władza powiatowa nie szanuje tych co nie dbają o swoje interesy. Ogarnijcie się, nie płaczcie, tylko z silą się liczy samorząd powiatowy. Niech spalarnię zrobią na Długosiodle albo na Kasztanowej.

Czarne dymy

Drodzy mieszkańcy Turzyna, Natalina, Zakręzia, całkowity zgoda że nikt nie chce mieć krematorium w sąsiedztwie. Argument ekologiczny bardzo mnie dziwi ponieważ latami od kiedy przy ulicy Białostockiej na miejsce składu budowlanego wprowadziła się firma transportowa regularnie w interwałach czasowych tydzień dwa palą śmieci gdy tylko zajdzie słońce. Płomień ponad ogrodzenie, unoszący się czarny dym na tle oświetlonych pobliskich zabudowań. Jak dobry wiatr to w wymienionych miejscowościach czuć różne palone substancje plastiko, gumo i ropopochodne. Co może być tam palone? Wystarczy się zastanowić. Firma oszczędza a mieszkańcy okolicznych wsi egzystują spokojnie na swoich posesjach. Na nieszczęście firma jest na terenie gminy Brańszczyk która ma na to wywalone bo to są jej rubieże a gmina Wyszków rozkłada ręce. Panie, Panowie Sołtysi macie pole do wykazania się nie tylko w kontekście krematorium.

~()

Ale u nas na sowińskiego da się to odczuć

Grabaz

W Wyszkowie postawili do okoła krematorium bloki i wszystko wykupione... o huj tym ludziom chodzi. Najlepiej na księżycu postawić i płacić za kremacje i lot w kosmos.....

Nie takie krematorium straszne jak je opisują

Śmieszą mnie te argumenty o tym, że mieszkańcy nie chcą patrzeć na przemijanie życia. Nie zapominajcie, że w tym kraju pewne są właśnie śmierć i podatki :) nie ma innego wyjścia jak to zaakceptować. Osiedle Komforty i Telimeny na polonezie ma się świetnie. Inwestycje nie ustały, wręcz się rozwinęły. Nikt nie narzeka na obecność pobliskiego cmentarza i spalarni zwłok. Jakość powietrza również nie jest pogorszona.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA