REKLAMA

REKLAMA

Bug - w ochronie ptaków gniazdujących na rzece

Autor: Elwira Czechowska

Turystyka | Wtorek, 09 lip 2024 20:10

Na przełomie czerwca i lipca, w korycie rzeki, na piaszczystych wyspach i ławicach, pojawiły się tabliczki informujące o gniazdujących ptakach i przestrzegające osoby korzystające z wypoczynku na rzece przed wstępem w te miejsca.

REKLAMA

Wskutek rosnącego zainteresowania turystyką w dolinie Bugu, wzrasta presja wywierana na gniazdujące w korycie rzadkie gatunki ptaków. Powoduje to straty w lęgach, odnotowywane w trakcie corocznych badań. Głównym tego powodem jest płoszenie i niepokojenie ptaków przez ludzi. Jest ono często wynikiem braku wiedzy na temat ptaków oraz ich zachowania (np. niedostrzeganie zaniepokojonych, czasem wręcz atakujących ludzi ptaków - w obronie swoich młodych, niełącznie faktów). Jest to poniekąd zrozumiałe, ponieważ nie każda osoba spędzająca czas czy to na rzece, czy nad jej brzegami, posiada wiedzę z zakresu ornitologii.

W poszukiwaniu rozwiązania tego problemu, od roku 2022 w najważniejszych miejscach gniazdowania ptaków siewkowych montowane są tablice edukacyjnie, informujące o obowiązującym zakazie wejścia na te obszary, co wynika z przepisów o ochronie gatunkowej zwierząt (na Bugu nie ma rezerwatów przyrody, obejmujących miejsca gniazdowania najcenniejszych gatunków ptaków koryta rzecznego). Jednakże oznakowanie wszystkich miejsc nie jest możliwe, gdyż każda wyspa (zarośnięta lub piaszczysta), każda plaża i każde odsypisko może być miejscem gniazdowania sieweczki rzecznej, rybitw, piskliwca, krzyżówki lub innego gatunku ptaka.

Jak najbardziej polecamy wypoczynek nad rzeką, polecamy spędzanie czasu w przyrodzie i na jej podpatrywaniu, zachęcamy jednocześnie do uważnego korzystania z jej zasobów i apelujemy o uszanowanie miejsc zamieszkiwanych przez ptaki, aby mogły one w spokoju wysiadywać swoje jaja i wychowywać pisklęta. Na biwak, odpoczynek, postój podczas spływu kajakowego unikajmy wybierania miejsc oznakowanych tabliczkami, a miejsca, gdzie chcemy spędzić czas sprawdzajmy - czy przypadkiem nasza obecność nie powoduje zaniepokojenia ptaków, a jeśli zauważamy jakiekolwiek tego symptomy, wybierzmy inne miejsce.

W akcji znakowania miejsc lęgowych brało udział Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie Las Bagno Rzeka, Bart Outdoor i Mazovian Wildlife.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Wardecki i Rafał Wyszyński
 

REKLAMA


Komentarze (6).

REKLAMA

Wędkarz

Wcześniej były to tabliczki z grzeczną informacją, teraz to jest aroganckie STOP - ZAKAZ WSTĘPU! Lewaccy ekoterroryści zaraz pozamykają nam fabryki, bo przecież ptaszki... a zakłady mamy w Niemczech.

Kajakarz

Jaka jest konkretna podstawa prawna tych zakazów w tych konkretnych miejscach? Łachy wyszkowskiej plaży też są pewnie atrakcyjnym miejscem dla ptaszków, pan Marek nam ją zamknie?

mieszkaniec2

Potworny hałas robią na łęgach nad Bugiem w Wyszkowie lotniarze, którzy latają tam motoparalotniami silnikowymi. Płoszą ptaki i zwierzęta w tym pod ochroną. Zrobili sobie lotnisko na łęgach i ktoś na to wszystko pozwolił. To kpina z przyrody.

Marek Twardowski

To bardzo potrzebna akcja, która przynosi efekty i nie mówię tu o kladowcach. Większość ptaków gniazduje na łachach gdzie z brzegu nie ma dostępu, taka tabliczka jest to ważna informacja dla kajakarzy i wędkarzy, bo nie każdy ma świadomość że wchodząc na łachę wkracza do koloni lęgowej ptaków.

Robert Kuba Filipkowski

Dzięki za tę akcję!

mieszkaniec

No to już będzie spokój. Miłośnicy rozjeżdżania w potwornym hałasie nadbużańskich łąk, jak na zdjęciu, przeczytają, zrozumieją szkodliwość swojego zachowania, przekażą kolegom i już ptaszki będą miały spokój…

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Zdrowie
PODOLOG Małgorzata Krynicka-Gad

ul. Centralna 44 (nad apteką) Wyszków

[email protected]

794-077-667

www.podologwyszkow.pl

Usługi branżowe
"LEK-MET" Andrzej Wrzesiński - Skup Złomu Stalowego i Metali Kolorowych

Leśna 40 (obok Cynkometu) 07-202 Wyszków

[email protected]

29-742-30-14, 797-633-676

www.lekmet.pl

Dziecko
Żłobek Jadwinia

ul. Jana Kochanowskiego 70C 07-201 Lucynów Duży

[email protected]

506 873 194

www.jadwinia.edu.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA