REKLAMA

REKLAMA

Wyszków w hołdzie śp. płk. Tadeuszowi Stefanowi Bylińskiemu

Autor: Monika Grzelecka

Miasto | Poniedziałek, 08 lip 2024 22:05

Wydarzenie rozpoczęto w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie uroczystą mszą święta w intencji ojczyzny oraz śp. płk. Tadeusza Stefana Bylińskiego - w 80. rocznicę ofiarowania życia na ołtarzu Ojczyzny.

REKLAMA

Podczas eucharystii w swym pięknym kazaniu ksiądz podkreślił, jak istotne znacznie dla każdego z nas powinna mieć nasza Ojczyzna, wskazał również na bohaterskie czyny płk. Bylińskiego oraz Jego Synów Jerzego i Józefa, którzy polegli w Powstaniu Warszawskim. Bezpośrednio po Eucharystii utworzona została kolumna marszowa, którą poprowadzili Żołnierze Wojska Polskiego z Chorągwią Wojskową (reprezentujący 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie) oraz przedstawiciele samorządu gminy Wyszków ze sztandarem. Wspólnie udali się na cmentarz parafialny, gdzie przy grobie bohaterów pełnili już wartę honorową żołnierze reprezentujący również powyższą jednostkę z Komorowa.  

W tym szczególnym miejscu odśpiewano hymn państwowy, następnie przedstawiciel Wyszkowskich Patriotów przytoczył historię płk. Tadeusza Stefana Bylińskiego, podkreślając, jak istotna jest pamięć oraz podtrzymanie wartości, za które z tak wielką determinacją walczyli, a w konsekwencji ponieśli za te wartości cenę najwyższa - własne życie. Kolejno głos zabrał ks. por. Karol Skrodzki, który poprowadził modlitwę w intencji ojczyzny oraz spoczywających na cmentarzu bohaterów. 

Nadszedł czas na chwilę refleksji oraz moment, który na zawsze pozostanie w pamięci jako wzniosły, uczestnicy przyjęli postawę zasadniczą, a organizator odczytał "Apel Pamięci w 80. rocznicę rozstrzelania przez Niemców śp. płk. Tadeusza Stefana Bylińskiego". Podczas apelu przywołano:

- pułkownika Tadeusza Stefana Bylińskiego 

- podchorążego AK Jerzego Bylińskiego i strzelca AK Józefa Bylińskiego

- porucznika pilota Stefana Okrzeję

- Romanę Bylińską

Bezpośrednio po Apelu Pamięci zapadła symboliczna cisza, po czym uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty oraz znicze przy grobie Bohaterów. Na zakończenie uroczystości rozbrzmiał sygnał: "Śpij Kolego", po którym przedstawiciel organizacji. Wyszkowscy Patrioci podziękował wszystkim obecnym. 

Źródło: Wyszkowscy Patrioci

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (1).

REKLAMA

Teresa

Dobrze że o nich pamiętacie wyszkowscy Patrioci. Piękna sprawa

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA