REKLAMA

REKLAMA

Ślubów ma nowego sołtysa

Autor: Monika Grzelecka

Powiat | Piątek, 05 lip 2024 20:53

5 lipca mieszkańcy Ślubowa wybrali sołtysa i radę sołecką. Przewagą głosów zwyciężyła Paulina Kałowska, który pokonała w głosowaniu dotychczasowego sołtysa - Jana Gawlika. Podczas zebrania pojawiły się jednak wątpliwości, czy wszyscy mogą na równych prawach uczestniczyć w głosowaniu.

REKLAMA

Zebranie rozpoczęło się dosyć nerwowo, bo sporem działkowiczów ze stałymi mieszkańcami. Każda z tych grup inaczej interpretuje przepisy, wskutek czego wszyscy czują się uprawnieni do głosowania i chcieli do niego przystąpić. Statut sołectwa daje jednak takie prawo tylko stałym mieszkańcom.

Czytaj także: Burzliwie na wyborach w Deskurowie

- Czy jest pan sołtys w stanie rozstrzygnąć ten spór? My też płacimy tu wysokie podatki, płacimy za śmieci, za prąd - mówił uczestnik spotkania.

- Jeżeli się tu nie mieszka, to nie można głosować. Trzeba być na stałe, a nie 6 miesięcy w roku - mówił dotychczasowy sołtys Jan Gawlik.

 - My mieszkamy tu na stałe, ale meldunek mamy gdzie indziej - dodał inny uczestnik spotkania.

- Panie sołtysie, ale my 5 lat temu na pana głosowaliśmy i wtedy było dobrze, a dziś już nie możemy? - dodała inna uczestniczka spotkania.

- A czy ja wiem czy pani na mnie głosowała? - odparł sołtys.

- To niedobrze, że pan się nie zainteresował, kto na pana głosował - odpowiadała mieszkanka.

- My mamy prawo głosować. Nie możemy być wybierani na sołtysa, ale głosować możemy - skwitował inny uczestnik.

Przedstawicielka Urzędu Miejskiego poinformowała, że w wyborach mogą brać udział osoby mieszkające w sołectwie na stałe lub te, które wyrażają zamiar stałego pobytu.

- Sołtys i członkowie Rady Sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania - tłumaczyła. 

- Ale na stałe to znaczy zameldowane czy na stałe mieszkające? Bo to jest różnica - komentował mieszkaniec.

- Nie trzeba być zameldowanym - tłumaczyła urzędniczka.

- Ale na stałe mieszkamy, czyli my możemy głosować - skwitował mieszkaniec.

Po załagodzeniu sporu, sołtys próbował omówić działania, jakie udało mu się zrealizować dla sołectwa w mijającej kadencji:

- Zrobiłem drogę. To nie ja, ale jest. Na Grądach, ulicę Spacerową 600 metrów, no i tu ze 200 metrów i to było za mojej kadencji zrobione. Przed tym nie było robione żadnej drogi - powiedział.

W zebraniu wzięło udział 72 mieszkańców. Obecni byli również radna miejska Monika Bieżuńska oraz naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Mirosław Wysocki.

Na sołtysa nowej kadencji zgłoszono trzy kandydatury: dotychczasowego sołtysa Jana Gawlika, Anetę Zaborną i Paulinę Kałowską. Przewagą głosów (31) wygrała Paulina Kałowska. Aneta Zaborna otrzymała 21 głosów, Jan Gawlik - 20 głosów. Wybrano także radę sołecką: 62 głosy otrzymała Beata Kamińska, 66 głosów -  Artur Pielak, 63 głosy - Andrzej Kurzątek. 

Nowo wybrana sołtys Paulina Kałowska podziękowała mieszkańcom za oddane głosy:

- Dziękuję za zaufanie. Będę się starała, aby udało się połączyć od nas drogę ze Ślubowa do Deskurowa. Chciałabym, aby u nas na wsi było jakieś miejsce spotkań, chociażby plac zabaw, jeśli będzie miejsce. Będę zabiegała, aby to powstało i o światłowodzie też pomyślimy, bo to jest nam potrzebne. A priorytetem jest wodociąg - powiedziała nowo wybrana sołtys.

Czytaj także: Po 21 latach mają nowego sołtysa

Czytaj także: Rybienko Stare wybrało sołtysa

Czytaj także: Sławomir Wróbel na ostatnią kadencję

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (3).

REKLAMA

jan kowalski

JEBAC PIS.

do ciekawe

A kto z was może wie jaką partię POpiera ciekawe ? Trochę to nudne :)

Ciekawe

Może ktoś z was wie, którą partię POpiera Kałowska?

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Usługi specjalistyczne
Pracownia Geodezyjna GRAF

3 Maja 5a/2 07-200 Wyszków

[email protected]

501 593 357

www.pggraf.pl

Dziecko
Na Głoda
Manhattan Wyszków

Pułtuska 54a 07-200 Wyszków

[email protected]

29 679 03 23, 511 671 671

www.manhattan.net.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA