REKLAMA

REKLAMA

Niewybuch znaleziony podczas prac polowych

Autor: Monika Grzelecka

Na Sygnale | Czwartek, 04 lip 2024 18:44

Dyżurny wyszkowskiej Policji przyjął zgłoszenie dotyczące odnalezienia niewybuchu podczas prac polowych. Funkcjonariusze zabezpieczyli niewybuch do czasu przyjazdu saperów.

Na Sygnale

REKLAMA

3 lipca około godz. 14:00 oficer dyżurny wyszkowskiej komendy przyjął zgłoszenie dotyczące odnalezienia niewybuchu podczas prac polowych w Anastazewie (gm. Zabrodzie). Zgłaszający przerwał pracę w tamtym miejscu i powiadomił policję o znalezisku. Policyjny pirotechnik rozpoznał je jako granat moździerzowy pochodzący z okresu drugiej wojny światowej. Znalezisko zostało zabezpieczone przez policjantów do czasu przyjazdu patrolu minerskiego, który podjął niewybuch celem neutralizacji na poligonie wojskowym.

Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce, a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji. Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku. Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

Chociaż II wojna światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym spotykamy się z jej pozostałościami. Nadal odnajdujemy przedmioty, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego. Niestety ludzka ciekawość okazuje się zgubna, prowadząc nie tylko do nieszczęść, ale i do śmierci. Niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie  oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna, która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary.

Źródło: KPP Wyszków

 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Moda i uroda
LÚA Butik odzieżowy dla kobiet

ul. 11 Listopada 29 07-200 Wyszków

[email protected]

530-954-500

Moda i uroda
FLASH MODA - butik w Galerii Wyszków (poziom 2)

ul. Sowińskiego 62 07-200 Wyszków

519 434 519

galeriawyszkow.pl/flash

Dziecko
Niepubliczny Żłobek "A KU KU"

Świętojańska 54C 07-200 Wyszków

[email protected]

500 128 167

akukuwyszkow.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA