REKLAMA

REKLAMA

Najbardziej ekologiczny PEC w Polsce? "Nie mamy takich ambicji"

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Poniedziałek, 24 cze 2024 01:09

- Czy mieszkańcy chcą zapłacić więcej za koszty dostawy ciepła dlatego, żeby osiągnąć jakiś tam efekt ekologiczny? - zastanawia się prezes zarządu PEC Wyszków, odpowiadając na pytania radnych o konieczność modernizacji sieci ciepłowniczej. Dla spółki ważniejsza jest rozbudowa sieci ciepłowniczej i pozyskiwanie nowych klientów.

Miasto

REKLAMA

Temat poruszył na ostatniej sesji radny Paweł Zawadzki przy okazji sprawozdania finansowego PEC za 2023 rok. Radny pytał, ile sieci ciepłowniczej zostało zmodernizowane w ubiegłym roku.

- W zeszłym roku nie modernizowaliśmy sieci ponieważ w zeszłym roku budowaliśmy tylko nasze sieci - odpowiedział prezes Ireneusz Mroczek. 

- Jeżeli będziemy tak dalej robili, to kiedy dojdziemy do momentu, że cała nasza sieć zostanie zmodernizowana? - dopytywał radny.

Prezes PEC wyjaśniał, że spółka modernizuje tylko te odcinki sieci, które są w złym stanie technicznym.

- Kto panu powiedział, że cała sieć musi zostać zmodernizowana? - zapytał radnego Zawadzkiego. 

- To są chyba duże oszczędności jeżeli zrobimy modernizację sieci, izolowanie itd. - dociekał radny. 

- To są oszczędności pod warunkiem, że jest to zrobione w sposób taki, że jest to oszczędność. Jeżeli pan na modernizację sieci wyda więcej, niż pan zaoszczędzi z tytułu oszczędności na stratach ciepła, to nie ejst to inwestycje tylko jest to czysta strata - odparł Ireneusz Mroczek. - Dzisiaj spółka nie mając statusu sieci ciepłowniczej, musiałaby w 100 proc. pokrywać koszty samodzielnie. I wszystkie nasze analizy wykazują, że pokrywanie takiego kosztu nie jest zasadne. 

Takim słabym odcinkiem sieci, gdzie była duża ilość awarii i slaba izolacja, jest modernizowany w tym roku odcinek pomiędzy ul. 11 Listopada a Pułtuską. Aktualnie w sieci ciepłowniczej PEC znajduje się 14 km sieci niezmodernizowanej. 

- Intencją spółki jest racjonalne podejmowanie decyzji, a celem samym w sobie nie jest modernizacja sieci, bo ona musi mieć swoje uzasadnienie techniczne i ekonomiczne - mówił prezes Mroczek.

- Chyba nie do końca, bo żyjemy w takich czasach, kiedy duży nacisk kładziemy na ekologię. Takie niezaizolowane rury powodują większe zużycie paliwa, większe emisje CO2, siarki itd. - Myślę, że PEC i pan prezes może powinien się pochylić nad jakimś planem modernizacji kompleksowym i długoterminowym - wyraził opinię radny Paweł Zawadzki. 

- Pan może mieć takie zdanie, ale jak ja rozmawiam z naszymi klientami... to spółka może to oczywiście wykonać, ale koniec końców koszty przenoszone są na naszych odbiorców. Czy mieszkańcy Wyszkowa mają takie samo zdanie jak pan, że chcą zapłacić zdecydowanie więcej za koszty dostawy ciepła dlatego, żeby osiągnąć jakiś tam na pewno efekt ekologiczny? Jest to trudna rozmowa. Na ile społeczeństwo, mieszkańcy Wyszkowa, są skłonni dla efektów ekologicznych zwiększyć ceny usług, za które będą przez nas obciążani. Ja uważam, że staramy się podejmować decyzje racjonalne. Roządnie a nie ideloogicznie na zasadzie takiej, że priorytetowym zadaniem naszej spółki jest być najbardziej ekologicznym PEC-em w całej Polsce. Nie mamy takich ambicji powiem szczerze - przyznał prezes Mroczek.

- Nie sprowadza pan mojego pytania tylko do ekologii, bo normalnym jest, że jeśli sieć będzie zmodernizowana, to koszty wytworzenia i przesyłu ciepła będą niższe, co da mniejsze zużycie paliwa i w perspektywie długoterminowej będzie się to opłacało mieszkańcom Wyszkowa - polemizował Paweł Zawadzki.

- Zysk to jest wtedy gdy jest pan w stanie swoimi przychodami pokryć koszty. Albo coś się opłaca albo nie opłaca, albo możemy przyjąć taką zasadę, że spólka - nie bacząc na rachunek ekonomiczny - zacznie dokonywać takich inwestycji, które nie są rentowne. Państwo jako pośrednio właściciele możecie przyjąć tego typu założenie czy nakaz w stosunu do spółki i będziemy to wykonywać Na dziś jako prezes jestem zobowiązany do podejmowania racjonalnycyh decyzji i takie staram się podejmować. Inwestycje, które nie są rentowne, nie są realizowane. Bardzo chętnie byśmy wymienili sieć przy ul. Sowińskiego. Ale samo przeprowadzenie tych robót to milionowe nakłady - tylko od ul. Prostej do Pułtuskiej - odparł Ireneusz Mroczek.  

- Pan prezes mówi, że będzie firma powołana, która opracuje koncepcję rozwoju spółki i jeśli w tej koncepcji pojawi się, że modenizacja sieci przyniesie jakieś korzyści, to będzie to realizowane. No nie nam oceniać takie rzeczy - włączyła się radna Katarzyna Wysocka.

Czytaj także: Największa i najdroższa inwestycja w gminie Wyszków

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (3).

REKLAMA

s-PEC-jaliści od 7 boleści

Jak sobie panowie wyobrażają te modernizacje sieci PEC w mieście, bez wydziału inwestycji?

Jan Kowalski

Zróbcie lepiej konkretny audyt aby sprawdzić ile tej biomasy wogole nie przyjechało i były tylko potwierdzane dokumenty. Irek szafirek.

Bicie piany

Pan Bogdan w białych rękawiczkach... Więcej samodzielnego myślenia Panie Pawle. Pan Ireneusz ma rację.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Opieka i wychowanie
Edukacyjna Bawialnia Montessori

ul. Sowińskiego 58 - Galeria RONDO, II piętro 07-200 Wyszków

[email protected]

537-798-318, 608-012-077

www.roisa.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA