REKLAMA

REKLAMA

Folkowa "Sylaba"

Autor: Elwira Czechowska

Rozrywka | Poniedziałek, 24 cze 2024 20:05

O tym, jak piękna, barwna, różnorodna i tajemnicza jest tradycja Nocy Świętojańskiej w Polsce, przypomniała w swoim najnowszym widowisku Rewia Dziecięca "Sylaba". "Cuda wianki" to mieszanka wybuchowa, połączenie tradycji z nowoczesnością, a wszystko to w rytm m.in. znanych i lubianych polskich piosenek folkowych.

REKLAMA

Za "Sylabą" kolejny udany sezon pełen sukcesów, nowych wyzwań i wzruszeń. Jego zakończenie Rewia uczciła koncertami "Cuda wianki", które wyszkowska publiczność mogła bezpłatnie obejrzeć w ubiegłym tygodniu w WOK "Hutnik". Spektakl nawiązywał do magii starosłowiańskiej Nocy Kupały i w takim klimacie był utrzymany. 

- Z przytupem, na ludową nutę i na tle obrzędowości Nocy Kupały - mówią twórcy widowiska.

Rzeczywiście, można je określić mianem "z przytupem". Dynamiczne, pełne różnorodnych elementów choreografie wspaniale uzupełniały się z muzyką - w dużej części popularnymi polskimi piosenkami i przyśpiewkami ludowymi w nowych aranżacjach i w wykonaniu "Sylabianek". Na scenie zaprezentowało się aż dziesięć grup tanecznych, przygotowanych pod kierunkiem instruktorów: Katarzyny Janus, Aleksandry Perzyny i Marcina Tylkowskiego. Charakterystyczne dla "Sylaby" układy taneczne zostały wzbogacone o popisy akrobatyczne, które stały się już znakiem rozpoznawczym zespołu. Pięknie pokaz urozmaiciły profesjonalne i naszpikowane tanecznymi figurami występy solistek. Stroje z elementami ludowymi podkreślały charakter spektaklu i nadawały mu wspaniałego kolorytu. Spektakl płynął w rytm szumiącego strumienia wody, do której panny rzucają wianki, kołysał w takt wiatru na polach i łąkach, porywał i wzbudzał emocje niczym letnia czerwcowa burza. Jednym słowem odzwierciedlał to, co w przyrodzie charakterystyczne dla tej jedynej w roku nocy - Nocy Kupały. W prezentacji multimedialnej twórcy spektaklu starszym widzom przypomnieli, a młodszym przybliżyli obrzędowość i symbolikę Sobótki, która jest niezwykle bogata i wielowymiarowa. W tanecznym i muzycznym wydaniu "Sylaby" tradycji stało się zadość - publiczność bawiła się świetnie, a o to przecież chodzi w Noc Świętojańską. Od najmłodszych po najstarsze grupy zebrały gromkie brawa od wyszkowskiej publiczności. Ludowego charakteru wydarzeniu dodała obecność Koła Gospodyń Wiejskich "Aktywne Babeczki" z Natalina, które przygotowało ziołowe przetwory, pyszne jagodzianki, magiczne bukiety z kwiatem paproci,

Zadanie "Cuda wianki" dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

REKLAMA


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Dziecko
Na Zdrowie
"idealDENT" STOMATOLOGIA

ul. 1 Maja 5 07-202 Wyszków

[email protected]

728-829-777

www.idealdent.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA