REKLAMA

REKLAMA

Największa i najdroższa inwestycja w gminie Wyszków

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Piątek, 21 cze 2024 23:31

Tak o zakończonej właśnie budowie systemu kogeneracji na biomasę w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Wyszkowie mówi prezes spółki, Ireneusz Mroczek. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej wyliczał zalety i korzyści płynące z nowego systemu pozyskiwania ciepła i - tu nowość - energii elektrycznej.

Miasto

REKLAMA

Z półtorarocznym opóźnieniem Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Wyszkowie zakończyło realizację potężnej inwestycji polegającej na budowie systemu kogeneracji, która pozwala pozyskiwać ciepło ze źródeł odnawialnych - zrębków biomasy drzewnej.  

- Zrealizowaliśmy największą inwestycję w gminie Wyszków i największe dofinansowanie - mówił na sesji 20 czerwca Ireneusz Mroczek, prezes zarządu PEC. - PEC Wyszków dołączył tym samym do grona przedsiębiorstw, które mają jedne z najlepszych rozwiązań wśród wszystkich ciepłowni. Dokonaliśmy ogromnego skoku technologicznego, budując bardzo nowoczesny zakład o wysokim stopniu zautomatyzowania. Pozwala nam to zrealizować dzisiejsze potrzeby przedsiębiorstwa i mieszkańców, jak też pozwala spółce z dużym optymizmem spojrzeć do przodu.

Jak podkreślał, dzięki tej inwestycji PEC posiada status sieci efektywnej energetycznie. Za taki uznaje się system ciepłowniczy, jeśli do produkcji ciepła wykorzystuje się co najmniej w 50% OZE (odnawialne źródła energii) lub w 50% ciepło odpadowe lub w 75% ciepło pochodzące z kogeneracji lub w 50% wykorzystuje się połączenie energii i ciepła.  

- Ten status to jest produkowanie 60-70 proc. ciepła z OZE. Nasza produkcja energii ciepła sięgnie powyżej 70% i ciepła w skojarzeniu wysokosprawnym - powyżej 50%. Bez tego spółka odcięłaby sobie możliwości dalszego rozwoju - mówił prezes Mroczek.

Jak podkreślał, ta inwestycja pozwala na uniezależnienie się w dużej mierze od niskiej emisji CO2. Do tej pory wynosiły one ponad 7 mln zł. Powinno się to zmniejszyć co najmniej o 70%.

- Dziś ilość ciepła produkowana z węgla będzie na poziomie poniżej 30% i ogromne miliony złotych zostaną w kieszeni przedsiębiorstwa i nie będzie ono musiało pozyskiwać ich od swoich klientów. Do tej pory byliśmy uzależnieni od ceny węgla a teraz nastąpi dywersyfikacja. Dziś mamy większą możliwość ruchu, który pozwala spółce dopasować się kosztowo do sytuacji, w której się znajdujemy - mówił Ireneusz Mroczek.

Ponadto spółka pozyska bardzo duże źródło przychodów, którego do tej pory nie miała.  

- Istotnym składnikiem przychodów stanie się sprzedaż energii elektrycznej (PEC ma podpisaną umowę z ENEA). PEC będzie miał inne, niezależne źródło przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej - podkreślał prezes.

Niezwykle ważne są aspekty ekologiczne.

- Spółka dokonała ogromnego skoku w ostatnich dwóch latach. Emisja pyłów będzie poniżej dozwolonych parametrów. Siarka - zmniejszenie o ponad 63%, co oznacza, że spółka nie wyemituje ponad 40 ton siarki. Pyły - ponad 2,5  tony   wprowadzamy mniej do powietrza, którym wszyscy oddychamy. Dwutlenek węgla - prawie 17 ton mniej - wyliczał prezes spółki.

Wreszcie kogeneracja w PEC oznacza ogromny  wzrost majątku gminy.

- Potroiliśmy majątek gminy. Ponad 86 mln zł wynosi suma bilansowa, czyli majątek spółki. 2023 rok to dla spółki rok dobry. Zysk netto wyniósł 5,7 mln zł - usłyszeli radni.

Ireneusz Mroczek podkreślał, że była to inwestycja bardzo trudna. Miała się skończyć pod koniec 2022 roku, a zakończyła się 3 czerwca 2024 roku.

- Trafiliśmy w mega trudny czas jeśli chodzi o realizowanie. Nie pamiętamy już dziś covidu, skutków wojny na Ukrainie. Natomiast my zmagaliśmy się z ich skutkami każdego dnia. Natomiast udało nam się tę inwestycję zrealizować ogromnym trudem - dodał. - Przed nami rok, półtora, żeby te technologie "doukładać" do siebie. Ten zakład został zaprojektowany dla nas, wszystko jest szyte na miarę, będziemy doregulowywać wszystkie sprawy.

A w wakacje PEC zamierza ogłosić kolejny przetarg na koncepcję modernizacji zakładu.

- Musimy dostosowywać się do zmieniających się wymogów. Koncepcja ma pozwolić na wskazanie kursu i kierunków, w którym spólka powinna się przeobrażać. Rozbudowa sieci ciepłowniczej i pozyskiwanie nowych klientów to jest cały czas nasze zadanie - zapewniał Ireneusz Mroczek.

- Cieszę się z tej inwestycji. W Polsce mamy około 50 tysięcy przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza. To ruch w dobrą stronę, bo czystsze powietrze to mniej zgonów dorosłych i mniej chorób dzieci - zauważyła radna Katarzyna Wysocka. 

Warto przypomnieć, że to już druga "kogeneracja" w wyszkowskim PEC. Ponad 20 lat temu, za prezesury Ryszarda Sędziaka, spółka pozyskała dofinansowanie z Banku Światowego i rozpoczęła realizację systemu kogeneracji z turbnią gazową. Inwestycja została zaniechana przez następcę, Krzysztofa Bączyka, a technologia nie została nigdy w pełni wdrożona w PEC Wyszków. 

Czytaj także: Kogeneracja o prawie 11 milionów droższa 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (3).

REKLAMA

Miś

Czy ta inwestycja, pozwoli zmniejszyć kosmiczne rachunki za energię cieplną i elektryczna?

Juan

"Jak podkreślał, ta inwestycja pozwala na uniezależnienie się w dużej mierze od niskiej emisji CO2. Do tej pory wynosiły one ponad 7 mln zł. Powinno się to zmniejszyć co najmniej o 70%" Pomieszanie z poplątaniem. Droga Redakcjo, czy ktoś to czyta przed publikacją?

roms

Z "mrocznej" przeszłości poprzez różową teraźniejszość ku świetlanej przyszłości? Przy poprzedniej kogeneracji też były ochy i achy.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Motoryzacja
URCAR s.c. Import pojazdów z USA i KANADY

ul. Białostocka 91A 07-200 Wyszków

[email protected]

519-777-948, 519 777 943

www.urcar.otomoto.pl

Opieka i wychowanie
Edukacyjna Bawialnia Montessori

ul. Sowińskiego 58 - Galeria RONDO, II piętro 07-200 Wyszków

[email protected]

537-798-318, 608-012-077

www.roisa.pl

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA