REKLAMA

REKLAMA

Erasmus + w Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie

Autor: Elwira Czechowska

Nauka | Środa, 19 cze 2024 21:56

Na przełomie kwietnia i maja w ramach funduszy europejskich Programu Erasmus+ piętnastu uczniów Technikum Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie w zawodach technik ekonomista, rachunkowości, informatyk oraz programista uczestniczyło w dwutygodniowych praktykach zawodowych w Wiedniu pod opieką nauczycieli: Doroty Jaszkowskiej i Joanny Świętoń. Projekt był koordynowany przez panie Sylwię Ludwikowską i Grażynę Witkowską.

Nauka

REKLAMA

Głównym celem projektu było podniesienie umiejętności i kwalifikacji uczniów, wsparcie ich w zdobywaniu umiejętności zawodowych, a także kluczowych umiejętności niezbędnych do funkcjonowania na współczesnym rynku pracy, tj. posługiwanie się językiem angielskim oraz funkcjonowanie w środowisku wielokulturowym. Uczniowie kierunków ekonomicznych i rachunkowych odbywali praktyki w działach księgowości i marketingu hoteli, zaś uczniowie kierunków programistycznych i informatycznych odbywali praktyki w firmach zajmujących się serwisem sprzętu elektronicznego, gdzie rozwijali swoje dotychczasowe umiejętności oraz zdobywali nowe doświadczenie w zawodzie. Uczniowie mieli okazje udać się do Wiener Prater, czyli do parku rozrywki, słynnego pałacu Schönbrunn, który wpisany jest na światową listę dziedzictwa UNESCO. Była to również doskonała okazja, żeby zobaczyć z bliska fontannę Neptuna oraz Gloriettę Grupa zwiedziła również Belweder oraz miasto, przy tym udała się do najważniejszej świątyni w stolicy Austrii - Katedry Św. Szczepana. Podczas projektu uczniowie naszej szkoły odwiedzili Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu i poznali fascynującą historię naszej planety oraz odkryli bogactwo i różnorodność świata przyrody.

Z kolei na przełomie maja i czerwca 2024 roku w ramach funduszy europejskich Programu Erasmus+ 33 uczniów Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie uczestniczyło w 2-tygodniowych zajęciach edukacyjnych w Instituto d'Istruzione Superiore "Duca degli Abruzzi" w Padwie pod opieką nauczycieli: pani Anety Augustynik, pani Elwiry Sawicz - Bakuły i pani Izabeli Zbrzeźniak. W projekcie uczestniczyli również nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących; Dorota Nizińska, Agnieszka Steczkowska, Katarzyna Szymańska i Monika Orłowska -Więch, które realizowały program job shadowing i kursów szkoleniowych. Z kilkudniową wizytą monitorującą realizację projektu przybyli do Italii – dyrektor Adam M. Mickiewicz oraz pedagog szk. Lidia Chmielewska. Projekt był koordynowany przez panią Anetę Augustynik i panią Elwirę Sawicz-Bakułę. 

Głównym celem projektu było rozbudzanie postaw badawczych i innowacyjnych uczniów liceum o profilu lingwistycznym, ekonomicznym, prozdrowotnym, ekologicznym i informatycznym oraz poznanie historii i kultury Włoch i kształcenie umiejętności językowych. tj. posługiwanie się językiem angielskim i włoskim oraz funkcjonowanie w środowisku wielokulturowym. Wybrani uczniowie naszej szkoły, którzy wyjechali do Włoch w związku z Akredytacją Erasmusa w dniach 25.05.2024r. - 08.06.2024r. - trafili do przytulnej i urokliwej miejscowości na południu Włoch w okolicach Padwy - Abano Terme.

Podczas wyjazdu uczestnicy realizowali indywidualnie zadania w ramach zajęć lekcyjnych w szkole partnerskiej Duca Degli Abruzzi w San Bernardo, gdzie rozwijali swoje umiejętności i kompetencje językowe, społeczne i edukacyjne. Uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w zajęciach z turystyki zapachowej podczas zwiedzania klasztoru benedyktynów w Padwie. Uczestnicy mobilności brali także udział w spotkaniu z polskimi studentami Uniwersytetu Padewskiego, na którym pracowali, zbierając informacje na temat wymian zagranicznych oraz odbywali zajęcia kulturowe z historii i WOS-u w zakresie budowania więzi międzykulturowych i współpracy międzynarodowej. Grupa zwiedziła miasto Chioggia, zwane "małą Wenecją". Innego dnia odbyło się zwiedzanie bazyliki świętego Antoniego w Padwie, patrona miasta. Uczniowie mieli również okazję zdobyć szczyt Monte Ortone, na którym miało dojść w XV wieku do objawień maryjnych.

W czasie weekendu nasi uczniowie zwiedzili Weronę w tym pochodzące z różnych epok historycznych - Piazza Bra wraz z rzymskim Amfiteatrem, Piazza della Erbe, Dom Julii oraz wiele innych. Nastepnie grupa wybrała się do Sirmione, aby podziwiać malownicze widoki Jeziora Garda. W niedzielę uczniowie wraz z opiekunami i delegacją zwiedzali Wenecję. Pani przewodnik oprowadzała grupę wąskimi uliczkami, a uczniowie zobaczyli główne atrakcje turystyczne Wenecji (Plac Świętego Marka wraz z Bazyliką, Most Rialto, Most Westchnień oraz wiele innych). Podczas jednych z zajęć, odbywających się w muzeum MUCE Galzignano, uczniowie uczyli się poznawania świata wszystkimi zmysłami oraz odbyli tam zajęcia kulturowe na temat współpracy międzynarodowej w zakresie sztuki.

Nasi uczniowie w drugim tygodniu mieli również okazję odwiedzić Vincenzę, gdzie zwiedzali urokliwe miasteczko oraz wzięła udział w konkursie na temat słynnego architekta Andrei Palladio. Innego dnia odbyła się wycieczka do Arqua Petrarca, gdzie uczniowie degustowali typowe produkty Wzgórz Euganejskich, w tym oliwę z oliwek. Doświadczenia oraz wspomnienia zdobyte w Austrii i we Włoszech na pewno zostaną z naszymi uczestnikami jeszcze na długo w pamięci.

Zespół Szkół nr 3 znajduje się gronie placówek oświatowych, które otrzymały akredytację na realizację projektów w Programie Erasmus+ Kształcenie i Szkolenia Zawodowe oraz placówek, które otrzymały akredytację na realizację projektów w Programie Erasmus+ Edukacja szkolna. Przyznano nam już także - jako organizacji akredytowanej - fundusze na przyszły rok - 58 759,00 euro dla uczniów i kadry w ramach Edukacji szkolnej oraz 80 847 euro dla uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

Koordynatorzy projektów w ZS nr 3
Aneta Augustynik
Sylwia Ludwikowska

 

REKLAMA


Komentarze (1).

REKLAMA

Kowalik

Erasmusa to mamy na granicy wystarczy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Dziecko
Na Zdrowie
"idealDENT" STOMATOLOGIA

ul. 1 Maja 5 07-202 Wyszków

[email protected]

728-829-777

www.idealdent.pl

Usługi
Ośrodek Szkolenia Kierowców PUCHTA

ul. gen. J. Sowińskiego 79A (II piętro) Wyszków

[email protected]

602 513 473, 505 142 852

www.puchta.wyszkow.com.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA