REKLAMA

REKLAMA

Piękny jubileusz SP w Nowych Budach

Autor: Monika Grzelecka

Nauka | Wtorek, 18 cze 2024 22:10

13 czerwca Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Nowych Budach obchodziła wyjątkowy jubileusz, 20 -lecie nadania imienia.

REKLAMA

Uroczystości rozpoczęły się mszą polową dziękczynną w intencji szkoły, odprawioną przez ks. Jerzego Brzezińskiego, proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku. Po liturgii przyszedł czas na oficjalne powitanie gości przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Nowych Budach, Krzysztofa Wawrzyńczaka:

- 13 czerwca 2004 roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Nowych Budach otrzymała imię papieża Jana Pawła II. Podczas uroczystości odsłonięto pomnik Jana Pawła II, wręczono szkole sztandar ufundowany przez mieszkanców i proboszcza parafii Brańszczyk oraz otwarto Izbę Pamięci Jana Pawła II. Uroczystościom towarzyszyło przesłanie Jana Pawła II do młodzieży: "Wy jesteście uśmiechem i nadzieją tej ziemi i możecie uczynić ją bardziej ludzką". Aż trudno uwierzyć, że już 20 lat minęło od pamiętnego 13 czerwca 2004 roku. Przez te 20 lat zorganizowaliśmy wiele przedsięwzięć i działań, których celem było ponawianie postaci i nauki naszego wielkiego patrona. Od 2004 roku jesteśmy członkiem Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II, dzięki czemu uzyskaliśmy możliwość udziału w organizowanych wspólnie projektach, takich jak, konkursy, akcje charytatywne, zjazdy i pielgrzymki. Uczestniczyliśmy w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę, przeprowadziliśmy konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Od 13 czerwca 2004 roku Jan Paweł II Wielki jest z nami, jego bogactwo nauczania towarzyszy nam każdego dnia. To wielki zaszczyt i zobowiązanie. "Każdy z was znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sparawę o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiazek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować" - te słowa św. Jana Pawła II brzmią dziś wyjątkowo mocno. Staramy się nasze dzieci, naszą młodzież przygotowywać do tego, że w żadnym momencie, w żadnym wypadku przed odpowiedzialnością i przed podejmowaniem trudnych wyzwań nie można się uchylać, nie można dezerterować. Mówimy dużo o ojczyźnie. Nasz uczeń a potem nasz absolwent to - bardzo byśmy chcieli - aby to był Polak patriota, Polak katolik, Polak tolerancyjny, Polak solidarności i Polak, który zwiąże swoje życie z tradycyjnie rozumianą katolicką rodziną. Chcemy, aby nasi absolwenci bez kompleksów z otwartością, empatią, wrażliwością, wyruszali stąd w dalszą drogę swojego życia i osiągali na tej drodze sukcesy i głęboko w to wierzymy. Większość naszych absolwentów doskonale radzi sobie w życiu dorosłym, odnosząc sukcesy na różnych polach swojej działalności. To jest nasze pragnienie, żebyśmy dawali Polsce odpowiedzialnych, godnych, kochających ojczyznę obywateli, którzy nie będą uciekać przed odpowiedzialnością, nie tylko za siebie, ale także za wspólnotę, w której żyją - mówił.

- Dziś obchodzimy piękny jubileusz - dodali uczniowie. - Od 20 lat kroczymy tą samą drogą, wsłuchani w słowa, naukę świętego Jana Pawła II, papieża Polaka, patrona naszej szkoły, wypęłniając jego testament. Przyszedł do nas od Boga, przyniósł nadzieję, miłość i wiarę. Rozbudził w nas to, co najszlachetniejsze, dodał sił w trwaniu niezłomnym, łagodził niepokoje, uciszał rozterki, wskazał drogę, przypomniał dzieje, tłumaczył zdarzenia, wspierał w zwątpieniu, uczył nas grzech odróżniać od dobra, uczył jak słuchać, co mówił Bóg, on walczył słowem, oddalał od zła, był drogowskazem wśród krętych dróg. Nuczył nas, jak trzeba kochać, a wszystko to po to, by człowiek dla człowieka był bratem. W dzieje naszego życia wpisanych jest wielu ludzi. Każdy poznany człowiek pozostawia w nas cząstkę siebie, ubogacamy się wzajemnie. Takim bogactwem dla nas uczniów i nauczycieli tej szkoły jest papież, święty Jan Paweł II. Ojca świętego dał nam Bóg na czasy straszliwego zamętu i zagubienia. Dawał on wiarę, nadzieję i miłość. Nasz Ojcze Święty, jesteś wzorem do naśladowania, odnalazłeś swój cel i wypełniłeś go. Twój lud podąża za Tobą. Twoją drogą do miłości, dobra i świętości. Niewielu jest w historii ludzi, którzy tak bardzo zmienili świat. Jan Paweł II dokonał tego nie siłą miecza, nie siłą armat, tylko siłą słowa. "Nie lękajcie się, co Chrystus was kocha. A miłość wszystko zwycięża" - to krótkie zdanie wypowiedziane na początku pontyfikatu stało się jego mottem do samego końca. "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi". Dlatego mamy wymagać od siebie, choćby inni od nas nie wymagali. Jan Paweł II żyje nadal, choć inaczej niż my. Jak napisał: "Nie wszystek umrę". Staramy się wypełniać jego testament jak potrafimy najlepiej, my uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły imienia Papieża Jana Pawła II w Nowych Budach, wspierani przez rodziców i wszystkie życzliwe nam osoby.

Gratulacje z okazji jubileuszu przekazał wójt gminy Brańszczyk, Wiesław Przybylski:

- Serdecznie gratulujemy całej społeczności szkolnej. To wyjątkowe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do refleksji nad wartościami, które patron szkoły święty Jan Paweł II promował przez całe swoje życie. "W was jest nadzieja, ponieważ wy należycie do przyszłości, a zarazem przyszłość do was należy" - mówił do młodzieży Papież Polak. Jego przesłąnia o miłości, pokoju, szcunku dla każdego człowieka i dążeniu do prawdy są nieocenionym źródłem inspiracji. W dniu świętowania tego wspaniałego jubileuszu życzymy dyrekcji, nauczycielom, uczniom oraz wszystkim pracownikom szkoły wytrwałości w codziennej pracy, wielu sukcesów edukacyjnych i osobistych oraz ciągłej motywacji do realizowania wznioslych ideałów. Niech duch świętego Jana Pawła II prowadzi was w każdej inicjatywie, pomagając budować środowisko pełne wzajemnego zrozumienia, wsparcia i wspólnego dążenia do doskonałości. Niech ten dzień będzie wypełniony radościa i dumą z osiągnięć, które do tej pory udało się wam wspólnie zrealizować. Wierzymy, że przed wami jeszcze wiele wspaniałych chwil i sukcesów, które będą powodem do dumy dla całej społeczności lokalnej.

- W tym pięknym kameralnym miejscu obchodziliśmy już 100 - lecie powstania tej szkoły. Uczestniczyłem 20 lat temu w uroczystościach nadania imienia szkole Jana Pawła II i dziś jest mi bardzo miło uczestniczyć po latach po raz kolejny w tak pięknym jubileuszu. Ja rozpocząłem naukę w tej szkole w roku 1945. Dlatego mam sentyment do tej szkoły - mówił absolwent szkoły, Stanisław Białousz, któremu wręczono okolicznościowe podziękowanie.

Z okazji jubileuszu ukazała się publikacja "20 lat z Patronem", która powstała dzięki współpracy prof. Stanisława Białousza i nauczycieli SP w Nowych Budach - Emilii Deptuły i Beaty Wawrzyńczak. Publikacja została wręczona wszystkim obecnym na uroczystości. Na ręce dyrektora szkoły przekazano wiele upominków i życzeń dla placówki na dalsze lata.

Uczniowie SP w Nowych Budach oddali muzyczny hołd św. Janowi Pawłowi II, wykonali wzruszające utwory pt."Nie zastąpi Ciebie nikt, "Tylko Ty mnie poprowadz". Wybrzmiała także "Barka", czyli ukochana pieśń św. Jana Pawła II w wykonaniu Oliwiera Stysia - ucznia klasy "0". Dzieci i młodzież zaprezentowały  także układy choreograficzne, przygotowane pod kierunkiem Beaty Wawrzyńczak, Bożeny Wiśniewskiej, Joanny Skurzewskiej i Judyty Szymańskiej - Styś. 

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto gminny konkurs wiedzy o św.  Janie Pawle II pt. "Jan Paweł II droga do świętości". Laureatami konkursu zostali: Amelia Górecka z SP w Porębie, Ignacy Ginko i Karol Szymczak z ZPO w Brańszczyku, Bartosz Korzeb z SP w Knurowcu, Kacper Zając z SP w Turzynie, Paweł Marszał z SP w Trzciance, Lena Bala z SP w Nowych Budach, Emilia Grabarczyk z ZSS w Brańszczyku, Kacper Szymański z SP w Białymbłocie. Laureatom wręczono dyplomy i upominki. 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Zdrowie
PODOLOG Małgorzata Krynicka-Gad

ul. Centralna 44 (nad apteką) Wyszków

[email protected]

794-077-667

www.podologwyszkow.pl

Na Głoda
Manhattan Wyszków

Pułtuska 54a 07-200 Wyszków

[email protected]

29 679 03 23, 511 671 671

www.manhattan.net.pl

Handel
Bio Shop

ul. Chopina 9/5U 07-200 Wyszków

[email protected]

796 990 202

www.bioshop.com.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA