REKLAMA

REKLAMA

"Czemu nie mogą zrobić jednego wspólnego rozkładu?"

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Sobota, 15 cze 2024 08:00

Mimo wielu interwencji, rozmów nadal nieuporządkowany pozostaje problem nieregularnego kursowania prywatnej komunikacji autobusowej na trasie Wyszków - Warszawa i braku aktualnych rozkładów jazdy. Służby marszałka pouczają przewoźników, ale straconego czasu i nerwów pasażerom nikt nie zwróci.

Miasto

REKLAMA

Do naszej redakcji napisała mieszkanka Wyszkowa, która z powodu nieaktualnych rozkładów jazdy nie dojechała na czas do pracy w Warszawie. 

- Z reguły jeżdżę do Warszawy autem, jednak czasem potrzebuje skorzystać z autobusu. Zawsze sprawdzam rozkład na dworcu. I dzisiaj też tak zrobiłam. Tyle tylko, że to nie jest aktualne. Nic się nie zgadza - relacjonuje zdenerwowana. 

Na dworcu była o godz. 8:49, według rozkładów miały odjeżdżać autobusy m.in. o 8:50 i 9:05. Nie przyjechał żaden. 

- Nie przyjechały trzy autobusy. Nie zdążyłam na pociąg, mimo iż wyszłam z domu ponad dwie godziny przed odjazdem. Mimo, iż wyszłam z domu z ponad dwugodzinnym zapasem, miałam małe szanse, że zdążę. Dlaczego przewoźnicy nie mogą tego uaktualnić? Czemu nie mogą zrobić jednego wspólnego rozkładu? Oni sami na tym tracą. W ich interesie jest, żeby mieszkańcy mieli dobry dostęp do informacji - zastanawia się nasza Czytelniczka. 

Sprawę zgłosiliśmy delegaturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce. To służby marszałka wydają koncesje na przewozy na trasie Wyszków - Warszawa i uzgadniają rozkłady jazdy prywatnych autobusów.

- Otrzymane informacje w sprawie niezrealizowanych kursów w znajdujących się w rozkładach jazdy do udzielonych przewoźnikowi zezwoleń  są dla nas bardzo istotne, gdyż umożliwiają nam monitorowanie i reagowanie na problemy w funkcjonowaniu komunikacji publicznej - mówi Mariusz Popielarz, dyrektor delegatury.

Jak informuje, ograniczenie przewozów przewoźnika może nastąpić jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach tj.: 

  • w razie klęski żywiołowej;
  • przerwy w eksploatacji;
  • szczególnych trudności spowodowanych przez klienta;
  • z przyczyn ekonomicznych, których przewoźnik nie mógł przewidzieć;
  • z uwagi na bezpieczeństwo ruchu.

W przypadku wprowadzonego czasowego ograniczenia przewozu przewoźnik jest zobligowany podać do publicznej wiadomości informację o wprowadzonych ograniczeniach w wykonywaniu przewozu. 

- Przewoźnik wykonujący kursy w  godz. 8:50 i 9:05 z przystanku początkowego przy ul. Okrzei w Wyszkowie, został pouczony, że podczas wykonywania przewozów regularnych zabrania się naruszania warunków określonych w zezwoleniu. Zgodnie z art.22 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. nr 204 poz. 2088), przewoźnik ma obowiązek aktualizować informacje o godzinach odjazdów autobusów. Przewoźnicy są zobowiązani do zapewnienia pasażerom rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących rozkładów jazdy, w tym godzin odjazdów autobusów. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem na przewoźnika sankcji administracyjnych, w tym kar finansowych - informuje Mariusz Popielarz.

Jak dodaje, pracownicy Urzędu Marszałkowskiego dokonają kontroli przestrzegania przez przewoźników warunków udzielonych zezwoleń na wykonywanie przewozów regularnych osób, w szczególności dotyczących dni i godzin kursowania. Samodzielnie lub przy pomocy funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego starają się dokonywać kontroli przewoźników w trakcie wykonywania przewozów każdorazowo w przypadku uzyskania informacji od pasażerów o nieprzestrzeganiu przez przewoźnika warunków udzielonego zezwolenia. Dlatego takie sygnały od psażerów są bardzo cenne.

Tymczasem w Wyszkowie prężeniej niż rozkłady jazdy funkcjonuje... grupa na FB.

- Już teraz wiem, że jest grupa na FB i tam jest rozkład aktualny. Ale litości! To jest grupa, a nie jakaś oficjalna strona! Nigdy bym tego sama nie znalazła! - przyznaje nasza Czytelniczka.

Czytaj także: Ściśle tajne rozkłady jazdy

Czytaj także: Rozkłady powinny być na przystankach. Radni składają interpelację

 

REKLAMA


Komentarze (8).

REKLAMA

Słabe to

Zrzeszenie czy kierowcy muszą się zastanowić czy chcą świadczyć usługi na coraz wyższym poziomie czy padnie jak PKS, bo nie wjadą do Warszawy . Duży holding może więcej ale trzeba potrafić i chcieć. Jak nie można dogadać się w sprawie tak ważnej dla pasażerów jak rozkład jazdy

ewa

Kolej , kiedy w końcu Wyszków będzie miał stację PKP I PKS z prawdziwego zdarzenia to co jest to pomsta i głęboki PRL , w Legionowie i Serocku jakoś można i nawet mają bezpłatną komunikację w powiecie a my nic , z wioski do wioski nie można dojechać nawet na rowerze bo można stracić życie , planu i ładu brak . Ale po co skoro Państwo jeździ autami. Kiedy będzie w Wyszkowa szybka kolej do Warszawy jak w innych miastach a nie siedzieć w śmierdzących autobusach

~()

Zrzeszenie jest założone tylko po to żeby nie było więcej konkurencji, DarBus z Łochowa który kursuje według rozkładu dostał zakaz wjazdu do Wyszkowa właśnie od zrzeszenia i od mostu do Warszawy nie może się zatrzymywać, dopiero przy M1 ma pierwszy przystanek, czego tu nie rozumiecie?

gs

Z tego co wiem, firmy te działają w jakimś zrzeszeniu? Wiadomo dlaczego, bo duży może więcej, ale zrzeszenie to zostało utworzone, aby dbać o interesy tychże firm, a nie pasażerów. Rozkład jazdy się "nie łapie" bo to działanie w interesie pasażerów, więc zasady zrzeszenia nie obowiązują ;) Moja interpretacja tego, że rozkładu nie ma jest taka, że jak pasażer nie zna godzin odjazdów, to wsiada w pierwszy lepszy. A ten może "lecieć" przez Radzymin i szybko nie będzie :) Dla mnie dojazdy do Warszawy to archeo. Fakt, autobusy się zmieniły na lepsze. Ale nadal nie można płacić kartą/blikiem, nadal nie ma biletów miesięcznych. Tylko gotóweczka :)

Wyborca

Wolność gospodarcza jest sprawą pożądaną i chroni przed drożyzną ale duży może więcej. To od samorządu zależy, żeby likwidować wykluczenie komunikacyjne i stworzyć holding autobusowy ale nowosielski powiat nie jest żadnym partnerem.

pasażer

Dokładnie, jakby jeden czy drugi stracił koncesję to by się szybko nauczyli szanować pasażerów. Uruchomić częściej pociągi i skończy się monopol panów kierowców

Jan Kowalski

W tym mieście cudów nawet takie rzeczy przerastają decydentów

~()

Cofnąć zezwolenie i szybko będzie rozklad jazdy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Opieka i wychowanie
Edukacyjna Bawialnia Montessori

ul. Sowińskiego 58 - Galeria RONDO, II piętro 07-200 Wyszków

[email protected]

537-798-318, 608-012-077

www.roisa.pl

Dziecko
Żłobek Jadwinia

ul. Jana Kochanowskiego 70C 07-201 Lucynów Duży

[email protected]

506 873 194

www.jadwinia.edu.pl

Na Zdrowie
"idealDENT" STOMATOLOGIA

ul. 1 Maja 5 07-202 Wyszków

[email protected]

728-829-777

www.idealdent.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA