REKLAMA

REKLAMA

"Nie chcę robić wbrew mieszkańcom"

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Poniedziałek, 10 cze 2024 18:47

- mówi Piotr Płochocki, uzasadniając swoją decyzję o rezygnacji z zakupu rzeźby Leona Gruzda, tzw. "głowy". - Uważam, że warto poczekać i stworzyć bardziej sprzyjające warunki na jej lokalizację - dodaje burmistrz Wyszkowa.

Miasto

Rezygnacja z zakupu rzeźby była jedną z pierwszych decyzji nowego burmistrza po objęciu władzy. Na ostatniej sesji Rada Miejska usankcjonowała tę decyzję uchwałą o zdjęciu z budżetu zarezerwowanej kwoty 90 tys. zł na ten cel. 

- Nie ma wypracowanego stanowiska co do miejsca i usytuowania, stąd propozycja, by zdjąć z budżetu 90 tys. zł na rzeźbę Leona Gruzda - rekomendował radnym skarbnik Dariusz Korczakowski.

- Czy jest pomysł i plan, że to przedsięwzięcie wróci? - pytała radna Katarzyna Wysocka.

- Mieliśmy zarezerwowane 90 tys. zł tylko ponad połowa to koszt samej rzeźby, a drugie tyle jej transport i posadowienie. Podczas pierwszej narady z urzędnikami pytałem, czy jest pomysł, gdzie rzeźba ma stanąć, kto jest inicjatorem, jakie mamy poparcie wśród urzędników? Usłyszałem, że nie ma nawet dokładnie miejsca, gdzie ona miałaby stanąć. Jeżeli mamy ponad połowę pieniędzy wydać na transport rzeźby, której nawet nie wiemy gdzie posadowić, to powinniśmy to najpierw przeprocedować - odpowiedział burmistrz Piotr Płochocki.

Zapewnił, że ceni twórczość Leona Gruzda, ale nie chce działać wbrew mieszkańcom, którzy - oczywiście nie wszyscy - nieprzychylnie odnieśli się do pomysłu zakupu rzeźby.

- Tego typu rzeźby są cenne, ale informacja o jej zakupie spotkała się w dość dużej mierze z nieprzychylnym nastawieniem społecznym, co daje wniosek, że jego twórczość nie jest dobrze znana, nie ma świadomości, ile kosztują jego rzeźby, stąd uznałem, że zasadne jest, by ten punkt budżetu przenieść inne lata a dać sobie czas na stworzenie gremium ds. przestrzeni miejskiej i dać sobie czas na popularyzację twórczości i wypracowanie koncepcji lokalizacji. Nie chciałbym, by budziło to kontrowersje społeczne tak jak wtedy, gdy był stawiany napis "Wyszków". Nie chcę robić wbrew mieszkańcom, stąd uważam, że warto poczekać i stworzyć bardziej sprzyjające warunki na jej lokalizację - dodał burmistrz.

Czytaj także: "Głowa" wzięła górę

Czytaj także: Żurawie zamiast "głowy"

REKLAMA


Komentarze (5).

REKLAMA

Pqcjent

Pani Wysockiej poprzewracało się w głowie od covidowych dotacji i łatwo wydaje się jej cudze pieniądze.

Docent

W rozważaniach aksjologicznych, często przywoływana jest jedna z trychotomicznych klasyfikacji, która uwzględnia wartości kognitywne, estetyczne oraz dydaktyczne. Jaka jest relacja tychże wartości w stosunku do opisanej bryły kamiennej, będącej przedmiotem dyskusji. Czy wystawienie „głowy” w miejscu publicznym przyczyni się do wzbogacenia elementów poznawczych mieszkańców miasta? Śmiem wątpić. Co do wartości estetycznych, nie mogę się wypowiadać, ponieważ to co Francuzi nazywają ”art moderne” nie bardzo do mnie przemawia. Jak można kształtować poczucie piękna – zwłaszcza u najmłodszego pokolenia pokazując im wielki głaz i wmawiając im że jest piękny? Dzieci i młodzież są bystrymi obserwatorami i nie przyjmują wszystkiego na siłę. Klęska dydaktyczna.

POgaństwo

Pani Szczuka niech wspomoże tę kwestę. To jej baal-zebub.

Do czarnego platka

W samo sedno

Czarny piatek

Czy artysta może się pochwalić skąd ma ten głaz i ile zapłacił za jego transport? A pani Wysocka niech zorganizuje kwestę wśród sobie podobnym i niech zakupi to brzydactwo kreowane na wielką sztukę. Sama rzeźba, jak widać, od lat nie znalazła amatora, więc może pan artysta ją dla pani Wysockiej przeceni?

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Usługi specjalistyczne
Pracownia Geodezyjna GRAF

3 Maja 5a/2 07-200 Wyszków

[email protected]

501 593 357

www.pggraf.pl

Motoryzacja
URCAR s.c. Import pojazdów z USA i KANADY

ul. Białostocka 91A 07-200 Wyszków

[email protected]

519-777-948, 519 777 943

www.urcar.otomoto.pl

Ubezpieczenia
Multiagencja Ubezpieczeniowa - JANINA NOGA

ul. Pułtuska 133/10 07-200 Wyszków

[email protected]

608 554 520, 29 743 34 01

www.ubezpieczeniawyszkow.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA