REKLAMA

REKLAMA

Wieczór nostalgii i czarujących wspomnień z ZPiT "Wyszków"

Autor: Monika Grzelecka

Kultura | Środa, 05 cze 2024 21:10

Zespół Pieśni i Tańca "Wyszków" 2 czerwca zorganizował wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Dziecka - koncert finałowy oraz premierę spektaklu "Ach, Warszawo", który przeniósł zgromadzonych w klimaty Warszawy lat międzywojennych.

ZPiT "Wyszków" to wspaniała wizytówka gminy Wyszków i lokalnego folkloru. Zgromadzonych powitał Krzysztof Ochmański, kierownik organizacyjny ZPiT "Wyszków", dyrektor SP w Leszczydole - Nowinach:

 - Niezależnie jak wypadnie nasz dzisiejszy koncert, to pierwszy sukces już jest. W związku z tym, że jak patrzę na widownię i widzę, że wszystkie miejsca są zajęte, a przecież niedaleko stąd odbywa się koncert "konkurencyjny". Cieszymy się, że możemy razem z wami spędzić ten wieczór wypełniony piękną muzyką, tańcem i kulturą naszych przodków. Dzisiejszy występ przeniesie nas w świat tradycyjnych melodii i rytmów, które od wieków towarzyszyły naszym rodzicom i dziadkom. To będzie wieczór pełen nostalgii i czarujących wspomnień, a pierwszą część koncertową rozpoczną nasi namłodsi artyści ZPiT "Wyszków" ze Szkoły Podstawowej w Leszczydole - Nowinach. Kontynuacją naszej muzycznej przygody będzie występ starszej grupy ZPiT 'Wyszków", która przeniesie nas w klimat starej, pięknej stolicy. Warszawa to miasto o bogatej hitorii i niepowtarzalnym uroku, którego ślady odnajdziemy w pieśniach i tańcach tamtych czasów. Usłyszymy melodie, które rozbrzmiewały na warszawskich podwórkach, w kawiarniach i na salonach. Zanurzymy się w nostalgii za miknionymi latami, pełnymi gwaru, radości i warszawskiego ducha. Grupa starsza zespołu z niezwykłym zaangażowaniem oddaje atmosferę tamtych czasów, przywracając do życia dawne piosenki i tańce, które bawiły i wzruszały mieszkanców stolicy. Przygotujmy się na chwile pełne wspomnień i wzruszeń. Będzie to niezapomniany program o starej Warszawie - mówił. 

Wydarzenie zainagurowały występy najmłodszych grup, które w barwnych regionalnych strojach zaprezentowały dwie zupełnie nowe choreografie, pełne radości i energii. Najmłodsi zaprezentowali regionalne style muzyczne m.in. widowiskowego krakowiaka, śląski taniec ludowy w trzyosobowych grupach tzw. "trojak", a także cieszyński taniec ludowy. Pokazy taneczne przeplatane były występami wokalnymi. Wykonano m.in. "Ach jak przyjemnie", "Poszło dziewczę", "Hej na Krakowskim rynku". Choreografię cieszyńską przygotowała Justyna Koczywąs.

W drugiej części wieczoru przenieśliśmy się w magiczny klimat Warszawy lat 20. a to za sprawą spektaklu muzyczno - taneczno - wokalnego  pt. "Ach Warszawo", opartego na piosenkach z tamtego okresu i z muzyką na żywo. Wykonano utwór pt. "Piosenka o mojej Warszawie" Mieczysława Fogga. Piosenka powstała w ostatnich dniach Powstania Warszawskiego i śpiewana była długo po wojnie. Młodzi artyści zabrali publikę w podróż do urokliwej kawiareneki przy brukowanych alejkach starej Warszawy. Spektakl był wbogacony w choreografie taneczne, wykonano m.in. taniec żydowski. Koncert utwierdził wyszkowską publiczność, że Zespół Pieśni i Tańca "Wyszków" reprezentuje wysoki poziom artystyczny. Niesamowita energia na scenie, jaką zaprezentowali młodzi artyści, zrobiła ogromne wrażenie na publiczności, która nagrodziła występy gromkimi brawami.

Za reżyserię, scenariusz i choreografię odpowiadał Bartosz Wójcik, natomiast za przygotowanie wokalne Tomasz Śnieżak. W spekatklu wystąpili: Alicja Głowacka, Alicja Szczęsna, Nikola Żuchowska, Kinga Soliwoda, Izabela Jóźwiak, Kornelia Pudlis, Daria Bedecka, Sebastian Zięba, Piotr Flur, Amir Zając, Tobiasz Szymański, Przemysław Flur. Muzycy: Aleksandra Puczyńska - skrzypce, Marcin Kajper - klarnet, Arek Czernysz - akordeon, Michał Goliński - gitara, Tomasz Śnieżak - pianino, Artur Piersa - kontrabas. 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Motoryzacja
URCAR s.c. Import pojazdów z USA i KANADY

ul. Białostocka 91A 07-200 Wyszków

[email protected]

519-777-948, 519 777 943

www.urcar.otomoto.pl

Usługi
Ośrodek Szkolenia Kierowców PUCHTA

ul. gen. J. Sowińskiego 79A (II piętro) Wyszków

[email protected]

602 513 473, 505 142 852

www.puchta.wyszkow.com.pl

Usługi branżowe
"LEK-MET" Andrzej Wrzesiński - Skup Złomu Stalowego i Metali Kolorowych

Leśna 40 (obok Cynkometu) 07-202 Wyszków

[email protected]

29-742-30-14, 797-633-676

www.lekmet.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA