Mazowszanie mogą głosować na 54 projekty z puli ogólnowojewódzkiej i 234 propozycji z subregionów. W regionie ostrołęckim można wybierać spośród 24 projektów, a trzy pochodzą z powiatu wyszkowskiego:
Kto może głosować
Budżet Obywatelski Mazowsza jest dla obywateli Mazowsza. To „wybory”, w których mogą brać udział wszyscy mieszkańcy, również dzieci (w imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny). Głosowanie jest bezpłatne.
Jak oddać głos?
Wystarczy wejść na platformę bom.mazovia.pl i kliknąć przycisk „Głosuj online”. Kolejny krok to podanie danych, takich jak: imię, nazwisko, miejscowość, powiat, numer telefonu komórkowego. W głosowaniu można oddać 2 głosy -najpierw wybieramy projekt z puli ogólnowojewódzkiej, następnie z wybranego podregionu. Nie trzeba oddawać dwóch głosów. Do oddania głosu konieczny jest telefon komórkowy, na który zostanie wysłany SMS z kodem weryfikacyjnym. Jeden numer telefonu może posłużyć do głosowania dla maksymalnie trzech osób. Głosowanie potrwa do 23 czerwca, a wyniki zostaną ogłoszone do 4 lipca.
Projekty z powiatu wyszkowskiego
Projekt nr 133. Pełni zdrowia - Profilaktyczna Aktywność Fizyczna
To cykliczne warsztaty popularyzujące ruch jako sposób na zachowanie zdrowia i przeciwdziałanie przyczynom pogarszającym dobrostan człowieka. Uwzględniają potrzeby ruchowe kobiet w ciąży w sferze inkontynecji, pomagają opiekunom dzieci w wieku szkolnym wdrażać dobre nawyki ruchowe, edukują osoby prowadzące siedzący tryb życia, promują trening powięziowy. Projekt zakłada przeprowadzenie szesnastu cyklicznych warsztatów obejmujących dwugodzinny wykład oraz cztery godziny zajęć praktycznych poprowadzonych przez osobę posiadającą adekwatną wiedzę oraz doświadczenie w prowadzeniu zajęć ruchowych o danej specyfice. Uczestnicy otrzymają również materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki w interesującym ich temacie (np.: one pager, infografika, itp.).
Tematyka warsztatów to:
1) "Profilaktyka nietrzymania moczu - potrzeby ruchowe kobiet w ciąży". Warsztat składa z wykładu przybliżającego mechanizmy rozwijania się inkontynencji i sposoby przeciwdziałania temu procesowi, część praktyczna zaznajamia zaś z technikami ćwiczeń mięśni dna miednicy oraz funkcjonalną aktywnościa fizyczną.
2) "Aktywna rodzina - razem budujemy zdrowe nawyki". Na warsztat składa się wykład, który zapoznaje uczestników z tematem zmian w aparacie ruchu dziecka i przybliża formy optymalnej dla tego okresu dbałości o właściwy jego rozwój, natomiast część praktyczna warsztatu to atrakcyjna forma ćwiczeń ruchowych i oddechowych metodycznie zaprojektowana do wspólnego wykonywania z rodzicem/opiekunem (domyślnie do wykorzystania jako sposób na spędzanie czasu wolnego).
3) "Zadbaj o swój kręgosłup - ćwiczenia dla osób prowadzących siedzący tryb życia". Wykład w ramach warsztatów ma na celu pokazanie problemów z jakimi mierzy się ciało człowieka prowadzącego siedzący tryb życia oraz proponuje sposoby przeciwdziałania. Część praktyczna warsztatu to propozycje ćwiczeń wzmacniających mięśnie utrzymujące ciało w optymalnej pozycji.
4) "Rolowanie - trening powięziowy dla każdego". Wykład wyjaśnia czym jest powięź w organizmie człowieka oraz jak ważną rolę pełni w ciele oraz utrzymaniu go w dobrej kondycji. Część praktyczna to zajęcia podczas których uczestnikom pokazane zostaną techniki ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu do treningu powięziowego (np. rolowanie z użyciem wałka).
Projekt nr 449. Pikniki ekologiczne dla mieszkańców gminy Długosiodło
Projekt powstał z myślą o poszerzaniu wiedzy ekologicznej dzieci, młodzieży oraz dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem segregacji odpadów oraz gospodarki odpadów w obiegu zamkniętym. W ramach projektu będą realizowane następujące działania:
1) Organizacja siedmiu plenerowych pikników ekologicznych dla dzieci i młodzieży w gminnych placówkach oświatowych dla śrdnio 145 osób każdy.
2) Organizacja warsztatów ekologicznych dla mieszkańców gminy oraz odwiedzających gości podczas gminnej imprezy "Wielkie Grzybobranie w Długosiodle"
3) Organizacja rękodzielniczych warsztatów edukacyjno-ekologicznych w szkołach i przedszkolach w okresie ferii i wakacji
Projekt nr 513. Młodzi Naukowcy z Wyszkowa. Technologia druku 3D w praktyce.
Celem projektu jest zaoferowanie kursów uzupełniających wiedzę szkolną o nowoczesne narzędzia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z Wyszkowa by zaznajomić ich np. drukiem 3D, budową prostych robotów, pisaniem kodu i zastosowaniem fizyki na co dzień. Chcemy dotrzeć nawet do 10% uczniów z Wyszkowa. Projekt obejmuje:
1. Zastosowanie i udostępnienie nowoczesnych narzędzi edukacyjnych z zakresu technologii:
- drukarek 3D pracujących w technologii FDM/FFF/LPD
- materiałów dostępnych online dla nauczycieli i uczniów (w tym: scenariuszy i konspektów lekcji, prezentacji, ćwiczeń i kart pracy, e-kursów itp.)
2. Warsztaty dla opiekunów, wychowawców, rodziców i nauczycieli szkolnych (2 miesiące) - wybranie około 30 osób, które będą prowadzić w czasie kursu i po kursie projektowym atrakcyjne zajęcia z użyciem technik, narzędzi, gier i programów online dla 600 uczniów w Wyszkowie. Warsztaty skupiające się na wykorzystaniu udostępnionych narzędzi edukacyjnych w procesie nauczania z zakresu integrowania drukarek 3D do programów nauczania uwzględniające efektywne strategie wykorzystania technologii w rozwijaniu kompetencji młodzieży szkolnej.
3. Lekcje pokazowe dla dzieci, pokazujące możliwości pomocy edukacyjnych oraz druku 3D wg wyżej wymienionych zasad.
4. Lekcje realizowane przez lokalnych nauczycieli przez kilka miesięcy po pokazowych lekcjach bazujące na zestawie pozyskanych narzędzie do pracy (np. drukarek 3D) oraz dostępu do platform treningowych.
Projekt nr 496. "Ścieżkami przygody" - program wychowawczy dla dzieci i młodzieży podregionu ostrołęckiego
Projekt obejmuje realizację szeregu różnorodnych działań edukacyjno-wychowawczych realizowanych w postaci zajęć edukacji pozaformalnej dla dzieci i młodzieży, ukierunkowanych na rozwój zainteresowań, budowanie relacji i budowanie więzi społecznych. Działania będą prowadzone w formie regularnie organizowanych zajęć dla dzieci i młodzieży prowadzonych w naturalnych miejscach ich przebywania, jak szkoły, placówki kultury lub organizacje pozarządowe. Zajęcia będą prowadzone w odformalizowanej strukturze małych (kilkunastoosobowych) grup poprzez stosowanie aktywnych form wychowawczych wspierających umiejętności społeczne. Zajęcia będą realizowane w dniach i godzinach dostosowanych do możliwości i wieku uczestników oraz pogody (łącznie z weekendami, dniami wolnymi od zajęć szkolnych i godzinami wieczornymi). Działania będą odbywać się cykliczne, przez cały rok na terenie co najmniej trzech gmin każdego z powiatów podregionu. Proces rekrutacji będzie otwarty i uwzględniający zróżnicowanie społeczne, ekonomiczne, kulturowe oraz w sferze płci środowiska lokalnego,, a także będzie obejmował możliwość udziału osób z niepełnosprawnościami. W projekcie będą uczestniczyć dzieci i młodzież z powiatu wyszkowskiego zrzeszone w ZHP.