REKLAMA

REKLAMA

Kredyt konsumpcyjny a konsumencki - na czym polega różnica?

Autor: Admin Admin

Kącik Prasowy | Czwartek, 23 maj 2024 09:34

Pomimo tego, że nazwa kredytu konsumpcyjnego i konsumenckiego brzmią bardzo podobnie, tak naprawdę dotyczą dwóch różnych rodzajów kredytów. W propozycjach banków można znaleźć oba, jednak utożsamianie ich ze sobą i używanie nazw zamiennie jest błędem. Dlatego warto dowiedzieć się, czym owe kredyt tak naprawdę się od siebie różnią i który z nich będzie korzystniejszy. Pora poznać najważniejsze informacje na ich temat.

Kącik Prasowy

Kredyt konsumpcyjny i jego zasady

Kredyt konsumpcyjny to rodzaj kredytu, którego zasad nie reguluje prawo bankowe. Jest to nazwa zbiorcza dla różnych produktów bankowych i należy traktować ją jako właściwą dla całej kategorii produktów bankową. Zalicza się do niej kredyt gotówkowy, karty kredytowe, sprzedaż w systemie ratalnym, a także różnego rodzaju pożyczki. W przypadku tego rodzaju kredytu pozyskane za jego pośrednictwem środki można przeznaczyć na dowolny cel, bez względu na to, czy będzie nim remont mieszkania, zakup nowego samochodu, czy też zagraniczna podróż. Co istotne, kredytobiorca przed zaciągnięciem kredytu nie musi precyzować, na jaki cel zamierza przeznaczyć pozyskaną kwotę. Może być on wypłacany zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej – jako przelew na konto. Koszty, jakie musi ponieść kredytobiorca w wyniku zaciągnięcia kredytu, ustalane są indywidualnie przez placówkę, która go udziela. Ich wysokość wraz z innymi warunkami udzielania kredytu zawarte są w umowie kredytowej, z której zapisami osoba ubiegająca się o jego przyznanie musi się zapoznać przed jej podpisaniem. Są one uzależnione od polityki wewnętrznej danej instytucji i mogą się od siebie różnić w zależności od rodzaju banku. Aby znaleźć najkorzystniejsze, warto porównać ze sobą kilka kolejnych propozycji.

Kredyt konsumencki i jego warunki

Warunki kredytu konsumenckiego reguluje prawo bankowe. Dzięki wprowadzeniu stosownej ustawy obowiązki i prawa zarówno kredytodawcy, jak i kredytobiorcy są jasno określone, co wiąże się z dużym bezpieczeństwem dla obydwu podmiotów. Aby dany kredyt zasłużył na miano konsumenckiego, musi spełnić określone wymogi. Zalicza się do nich m.in. zapewnienie kredytobiorcy możliwości złożenia reklamacji, prawo do uzyskania wszystkich informacji, w tym całkowitych kosztów kredytu, wysokości oprocentowania i RRSO, prawo do spłaty zobowiązania we wcześniejszym terminie, prawo odstąpienia od umowy oraz prawo do zapoznania się ze wszystkimi warunkami umowy przed jej podpisaniem. Co istotne, ustawa prawna określa nie tylko warunki kredytu, ale też maksymalną kwotę, jaką można za jego pośrednictwem pożyczyć.

Kredyt konsumencki a konsumpcyjny

Podstawowa różnica pomiędzy kredytem konsumpcyjnym a konsumenckim dotyczy przede wszystkim regulacji prawnych. O ile pierwszy nie podlega owym regulacjom, o tyle w przypadku drugiego stanowią one absolutną podstawę. Ponadto kredyt konsumpcyjny można przeznaczyć na dowolny cel, bez konieczności jego podawania. Decydując się na skorzystanie z pierwszej bądź drugiej opcji, warto pamiętać o zasadniczych różnicach pomiędzy nimi. Należy je także dobrze rozumieć.

Cechą wspólną zaś dla obydwu rodzajów kredytów jest fakt, że są one formą zadłużenia, muszą więc być regularnie spłacane, w sposób określony warunkami umowy kredytowej. Warto wziąć to pod uwagę, decydując się na zaciągnięcie kredytu. Szczególną uwagę należy zwrócić na dopasowanie warunków spłaty zadłużenia zarówno pod względem okresu kredytowania, jak i wysokości poszczególnych rat do własnych możliwości finansowych. Z pewnością zwiększy to zakres bezpieczeństwa i pomoże uniknąć trudności ze spłatą zadłużenia. Wartość poszczególnych rat nie powinna być zbyt wysoka, co mogłoby w negatywny sposób wpływać na domowy budżet, ani zbyt niska, co z kolei mogłoby niepotrzebnie wydłużyć okres kredytowania i zwiększyć koszty kredytu. Poszukując atrakcyjnej propozycji kredytu, warto więc wziąć pod uwagę nie tylko wysokość oprocentowania kredytu oraz wysokość jego kosztów, ale też elastyczne warunki, które umożliwią dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Źródła: https://www.money.pl/pieniadze/kredyt-konsumencki-a-konsumpcyjny-czym-sie-roznia-6431534545123457a.html

Artykuł zewnętrzny

REKLAMA


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Usługi branżowe
"LEK-MET" Andrzej Wrzesiński - Skup Złomu Stalowego i Metali Kolorowych

Leśna 40 (obok Cynkometu) 07-202 Wyszków

[email protected]

29-742-30-14, 797-633-676

www.lekmet.pl

Dziecko

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA