REKLAMA

REKLAMA

Inwestycja europejskiego formatu powstanie w Turzynie?

Autor: Elwira Czechowska

Powiat | Środa, 22 maj 2024 00:59

Bateryjny magazyn energii elektrycznej o całkowitej mocy przyłączeniowej do 250MW ma szansę powstać w Turzynie, na granicy gmin Brańszczyk i Wyszków. To inwestycji rangi i skali europejskiej. Magazyny takie jak te przyczyniają się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii elektrycznej.

Powiat

O pozwolenie na budowę magazynu energii elektrycznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Turzyna wystąpiła pod koniec kwietnia spółka Global Constellation. Aktualnie w Starostwie Powiatowym w Wyszkowie trwa procedura. Inwestor nie został wezwany do uzupełnienia dokumentacji. To pierwsza tego typu planowana ekologiczna inwestycja w naszym regionie. 

- To inwestycja na skalę europejską, druga tej skali w Europie - podkreśla Wiesław Przybylski, wójt gminy Brańszczyk. - Cały region będzie z tego korzystał. Oznacza to stabilizację na rynku energii, a dla gminy z czasem przyciągnięcie kolejnych inwestorów i innowacyjnych rozwiązań, np. stacje ładowania paliw.

Wizualnie inwestycja ma być zbliżona do sąsiadującej z nia transformatorowni, jednak transfromatory z magazynami energii są mniejsze. Z uwagi na skalę przedsięwzięcia prawdopodobnie niezbędne będzie opracowanie raportu oddziaływania na środowisko. 

Inwestorem jest brytyjska spółka - globalny lider zajmujący się rozwojem, posiadaniem i obsługą magazynowania energii w akumulatorach na skalę użytkową, farm słonecznych i aktywów wiatrowych na całym świecie. Największą sieć magazynów energii rozwinęła w Wielkiej Brytanii. 

- W każdej lokalizacji rozwijanych przez nas projektów wspieramy dostarczanie czystej energii po niższych kosztach, zmniejszając zależność od paliw kopalnianych. To przyszłość, którą budujemy dla przyszłych pokoleń. Kierujemy się wizją bardziej ekologicznej przyszłości - rekomenduje się firma, która chce zainwestować w gminie Brańszczyk.

Spółka uruchomiła m.in. uważany za największy w Europie bateryjny system magazynowania energii w brytyjskim Pillswood. Zadebiutował on jako przełomowy system, zdobywając tytuł największego w Europie systemu magazynowania energii w akumulatorach (BESS) pod względem MWh. Jest źródłem zrównoważonej energii, wystarczającej do zasilania około 300 tysięcy domów przez dwie godziny. Akumulatorowe systemy magazynowania energii pozwalają spółce stabilizować przepływ energii elektroenergetycznej ze źródeł odnawialnych, zapewniając optymalne wykorzystanie sieci energetycznej. Są one podstawą zrównoważonego systemu energetycznego, ponieważ mogą szybko dostosowywać się do wahań podaży i popytu. 

Zdjęcie ilustracyjne od Harmony Energy

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (2).

REKLAMA

Logiczny punkt widzenia

Inwestorem jest brytyjska spółka . Dlaczego nie Polska .

~()

Mieszkańcy zwłaszcza ci dalej mieszkający będą protestować, tak dla zasady.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Zajęcia dla dorosłych
Akademia Umiejętności PAN HILARY

ul. Daszyńskiego 27 07-200 Wyszków

[email protected]; [email protected]

531 931 200

Ubezpieczenia
Multiagencja Ubezpieczeniowa - JANINA NOGA

ul. Pułtuska 133/10 07-200 Wyszków

[email protected]

608 554 520, 29 743 34 01

www.ubezpieczeniawyszkow.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA