REKLAMA

REKLAMA

Zabrodzka Noc Muzeów w młynie

Autor: Monika Grzelecka

Rozrywka | Wtorek, 21 maj 2024 20:30

Sobotnie popołudnie 18 maja na mieszkańców Niegowa i okolic na terenie zabytkowego młyna "Nowość" czekały atrakcje zorganizowane przez Stowarzyszenie "Bractwo Zabrodzkie" w ramach Zabrodzkiej Nocy Muzeów.

- Cieszę się, że pogoda nam dopisała i na pewno będzie nam sprzyjać do końca dzisiejszego wydarzenia - mówił prezes Stowarzyszenia "Bractwo Zabrodzkie" Aradiusz Redlicki.

W Młynie były dostępne do obejrzenia wystawy "Czarodziejski świat - minerały, skały i skamieniałości", prace koła plastycznego "Wieś - Art" działającej w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu, "Wytwory" Terapii Zajęciowej uczestników DPS dla Dzieci "Fiszor" w Gaju oraz kolekcja żelazek z końca XIX i XX wieku ze zbiorów Mirosława Powierzy. Podczas sobotniego popołudnia w Niegowie najmłodsi mieszkańcy chętnie brali udział w warsztatach malowania aniołów poprowadzonych przez artystkę, Svitlanę Stankevych. Głównym punktem Nocy Muzeów w Młynie w Niegowie było rozstrzygnięcie konkursu "Anioły Gawińskiego".

6 kwietnia Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” zaprosiło mieszkańców gminy Zabrodzie do udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym .„Anioły Gawińskiego”. W konkursie udział mogli wziąć wszyscy chętni: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, młodzież i dorośli. Zgodnie z regulaminem należało wykonać pracę w formacie A3 przedstawiającą postać anioła. Inspiracją miały być anioły namalowane przez Antoniego Gawińskiego. Na konkurs wpłynęły  84 prace, w kategorii I - 19 prac, w kategorii II - 27 prac, w kategorii III - 31 prac, w kategorii IV - 7 prac. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele wszystkich szkół i przedszkoli z terenu gminy Zabrodzie m.in.: Niepubliczne Przedszkole „Zaczarowany Ołówek” w Zabrodziu - 13 prac, Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Adelinie - 2 prace, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Adelinie - 10 prac, Szkoła Podstawowa w Dębinkach - 2 prace, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zabrodziu – 50 prac i 7 prac w kategorii IV - młodzież i dorośli. Decyzją jury w składzie: Elżbieta Jurczyk, Michalina Derlicka i Aneta Kielak, laureatami konkursu zostali:

Kategoria I: 

I miejsce - Antoni Banasiak Przedszkole „Leśne Skrzaty” 

II miejsce - Julia Danielska Niepubliczne Przedszkole „Zaczarowany Ołówek”

III miejsce - Pola Markowicz Niepubliczne Przedszkole „Zaczarowany Ołówek”

Wyróżnienia - Antoni Rakowski i Nadia Skwara Niepubliczne Przedszkole „Zaczarowany Ołówek” , Antonina Syl Przedszkole „Leśne Skrzaty”

Kategoria II:

I miejsce - Lena Leszkiewicz

II miejsce - Joanna Ziółkowska

III miejsce - Agata Jaworska

Wyróżnienia - Gabriela Jakubowska, Stanisław Penkul, Jan Wasilewski z ZS-P w Zabrodziu

Kategoria III:

I miejsce - Oliwia Gajcy ZS-P w Zabrodziu

II miejsce - Wiktoria Ołdak ZS-P w Adelinie

III miejsce - Julia Sulich SP w Dębinkach

Wyróżnienia - Sofija Olszewska i Amelia Przygoda ZS-P w Zabrodziu

Kategoria IV:

I miejsce - Matylda Filipowicz - Mostówka

II miejsce - Aleksandra Szafrańska - Zabrodzie

III miejsce - Anastasia Chernysheva – Zazdrość

Pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Fundatorami nagród byli: Urząd Gminy Zabrodzie i Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie”. Nagrodzone prace można było obejrzeć na wystawie pokonkursowej podczas Nocy Muzeów w zabytkowym młynie „Nowość” w Niegowie. 

Najważnieszym momentem wydarzenia było odsłonięcie tabliczki umiejscowionej na drewnianej wiacie  ekspozycyjnej, która powstała dzięki udzielonemu wsparciu przez Nadleśnictwo Drewnica. Uroczystego odsłonięcia tabliczki dokonali: przedstawicel Nadleśnictwa Drewnica Michał Fujak wraz z prezesem Stowarzyszenia "Bractwo Zabrodzkie" Aradiuszem Redlickim. Atrakcją popołudnia w Niegowie była demonstracja silnika Winterthur, o którym bardzo interesująco opowiedział Arkadiusz Redlicki. 

- Ten silnik to serce młyna, ten silnik do 1955 roku poruszał wszystkie urządzenia w młynie: odsiewacze, mlewniki walcowe, śrutowniki. Gdyby on był odpalony na gaz, to nie moglibyśmy tu stać spokojnie. Jak silnik pracował, to był słyszalny 3 km stąd. Ten silnik to są lata 20', silnik i cały młyn został nazwany "Nowość" przez właściciela Mariana Dąbrowskiego. I chyba na owe czasy takie właśnie normy spełniał. Dokładnie pierwsze uruchomienie tego silnika miało miejsce w 1928 roku - mówił.

Ponadto mieszkańcy mogli również posilić się kiełbaskami z ogniska, popcornem i watą cukrową. Miłośnicy pizzy domowej mogli zasmakować pysznej pizzy wypieczonej w piecu chlebowym. Dla wytrwałych była możliwość nocnego zwiedzania młyna.

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Moda i uroda
LÚA Butik odzieżowy dla kobiet

ul. 11 Listopada 29 07-200 Wyszków

[email protected]

530-954-500

Usługi
Ośrodek Szkolenia Kierowców PUCHTA

ul. gen. J. Sowińskiego 79A (II piętro) Wyszków

[email protected]

602 513 473, 505 142 852

www.puchta.wyszkow.com.pl

Na Zdrowie
"idealDENT" STOMATOLOGIA

ul. 1 Maja 5 07-202 Wyszków

[email protected]

728-829-777

www.idealdent.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA