REKLAMA

REKLAMA

Zaprojektowali dla biblioteki

Autor: Monika Grzelecka

Kultura | Poniedziałek, 20 maj 2024 09:00

Biblioteka Miejska rozstrzygnęła konkurs pod hasłem „Zaprojektuj Exlibris Biblioteki”.

REKLAMA

W ramach oceny nadesłanych prac pragniemy podkreślić, że każdy projekt jest niezwykle wartościowy. Autorzy włożyli ogrom pracy i serca, tworząc dzieła artystycznie wyrafinowane, które głęboko zakorzenione są w kulturze czytelniczej i w społeczności Wyszkowa. Prace zostały nadesłane w dwóch kategoriach: uczniów klas  VII - VIII oraz szkół średnich (wpłynęły cztery projekty), dorosłych (wpłynęły trzy projekty).

Projekty oceniła komisja konkursowa w składzie: Anna Hlebowicz (artystka, malarka, pracownik Mazowieckiego Instytutu Kultury, kurator programowy Galerii „Test” w Warszawie), Irena Filipowicz (instruktor artystyczny w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”), Małgorzata Ślesik - Nasiadko (dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie), Ewa Roguszewska (pracownik Czytelni Naukowej w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie).

W pierwszej kategorii wiekowej, obejmującej uczniów szkół średnich i klas VII - VIII, zwróciliśmy szczególną uwagę na pracę przedstawiającą portret Cypriana Norwida, wykonaną przez Julię Korczakowską. Praca ta wyróżnia się dynamiczną kompozycją i wysokim poziomem wykonania. Autorka umiejętnie połączyła wizerunek patrona biblioteki z otwartą książką, symbolizującą dostęp do wiedzy oraz zintegrowała to z lokalnym kontekstem, używając loga Wyszkowa.

Kolejną pracą, która przyciągnęła uwagę, jest projekt Katarzyny Jankowskiej, przedstawiający drzewo i drabinę jako metafory wiedzy i dostępności. Ręczne wykonanie szkicu cienkopisem świadczy o dużym zaangażowaniu i staranności.

W tej samej kategorii, na szczególne wyróżnienie zasługują prace Kacpra Kokoszki i Anny Świętoń. Kacper Kokoszka zastosował motyw czarnych kwiatów nawiązujących do Norwida i natury otaczającej bibliotekę, podkreślając, jak książki wpływają na nasz rozwój. Anna Świętoń z kolei zaimponowała umiejętnościami kaligrafii atramentem i grafiki odręcznej, używając herbu Wyszkowa, co jeszcze bardziej wiąże dzieło z lokalną społecznością.

Te projekty nie tylko zdobią, ale również inspirują, podnosząc wartość każdej książki w zbiorach bibliotecznych, a także wzbogacają kulturowe życie społeczności, pokazując jak młodzi ludzie mogą twórczo angażować się w promocję czytelnictwa i kultury.

W II kategorii wiekowej szczególną uwagę zwróciła praca Wojciecha Smółkowskiego, która przedstawia patrona biblioteki, Cypriana Norwida. Praca ta została wykonana na bardzo wysokim poziomie rysunkowym, z wyraźnym zrozumieniem osobowości i znaczenia Norwida dla literatury. Tło pracy wypełnione książkami podkreśla związek patrona zarówno z literaturą, jak i biblioteką, co jest istotnym elementem exlibrisu jako znaku własnościowego książki. Jasna i dobrze przemyślana kompozycja sprawia, że całość jest estetycznie spójna i bardzo przyjemna dla oka.

Kolejny projekt, który zasługuje na szczegółowe omówienie, to praca Łukasza Szymanika. Centralnym elementem tego projektu jest reprezentacja budynku biblioteki, co jest niezwykle ważne dla identyfikacji i znaczenia miejsca, któremu exlibris ma służyć. Projekt wzbogacają symboliczne fale rzeki Bug, które mogą sugerować geograficzne położenie biblioteki oraz jej związki z lokalną historią i kulturą. Dodatkowo, ujęcie roku powstania biblioteki stanowi cenną informację historyczną, co zwiększa wartość edukacyjną i informacyjną exlibrisu. 

Trzeci projekt w kategorii osób dorosłych, autorstwa Pauliny Kłos, przedstawia ekspresyjne drzewo, stanowiące niezwykle intrygujący i symboliczny motyw. Praca łączy w sobie elementy natury i ludzkiej wiedzy, sugeruje, że czytając możemy popłynąć „rzeką wyobraźni″ w papierowej łódce. Włączenie elementów origami , nawiązujących do papieru, z którego wykonane są książki, podkreśla kreatywność i pomysłowość autorki. 

Wszystkie prace pokazują różnorodność podejść i głębokość artystycznego zrozumienia tematu, każda z nich wnosi coś unikalnego do kultury i dziedzictwa wyszkowskiej biblioteki, stanowiąc zarówno estetyczne, jak i symboliczne wzbogacenie księgozbioru. 

Jurorzy mieli duży problem z wyborem zwycięzcy. Po długich obradach zdecydowali przyznać dwie nagrody główne ex aequo Wojciechowi Smółkowskiemu i Łukaszowi Szymanikowi. Pierwsza praca utrzymana jest w stylistyce nawiązującej do epoki, w której żył i tworzył Cyprian Norwid, natomiast druga cechuje się prostą formą i jest bardzo nowoczesna. Nagrodami głównymi w konkursie były vouchery na kwotę 400 zł do wykorzystania w sklepach Empik, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i vouchery Empik na kwotę 100 zł. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w naszym konkursie.

Źródło: MGBP w Wyszkowie

 
 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Zdrowie
PODOLOG Małgorzata Krynicka-Gad

ul. Centralna 44 (nad apteką) Wyszków

[email protected]

794-077-667

www.podologwyszkow.pl

Opieka i wychowanie
Edukacyjna Bawialnia Montessori

ul. Sowińskiego 58 - Galeria RONDO, II piętro 07-200 Wyszków

[email protected]

537-798-318, 608-012-077

www.roisa.pl

Usługi
Ośrodek Szkolenia Kierowców PUCHTA

ul. gen. J. Sowińskiego 79A (II piętro) Wyszków

[email protected]

602 513 473, 505 142 852

www.puchta.wyszkow.com.pl

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA