REKLAMA

REKLAMA

Spotkanie z poezją Bułatowicza

Autor: Monika Grzelecka

Kultura | Niedziela, 12 maj 2024 20:10

9 maja Biblioteka Miejska w Wyszkowie zorganizowała spotkanie i wystawę zadedykowaną pamięci Józefa Bułatowicza - przyjaciela biblioteki, poety, wyszkowianina. Spotkanie  miało na celu upamiętnienie piątej rocznicy śmierci poety, która minęła 11 maja. 

REKLAMA

Wydarzenie wpisało się w XXI Ogólnopolski Tygodzień Bibliotek. Zgromadzonych miłośników czytelnictwa powitała Anna Orlińska z Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie:

- Bardzo się cieszę, że zechcieliście spędzić z nami to dzisiejsze popołudnie, w tak kameralnym gronie - mówiła.

Zaprezentowano biografię poety na podstawie książki "Ziemia wyszkowska i Puszcza Biała. Kto był kim":

- Pasją Józefa Bułatowicza były podróże i pisanie. Tworzył fraszki, limeryki, aforyzmy, w których zwykle z naturą krytycznego humoru odzwierciedlał przeżyte chwile i zapotkanych ludzi. Jego syn Mirosław wyraził nastepującą refleksję: "Mam wrażenie, że ojciec był zawsze ukrytym romantykiem, a w życiu nie było miejsca na tego typu postawy. Przez pisanie mógł te uczucia i myśli sformuować i przekazać". 

W prasie zadebiutował w 1969 roku. Jego utwory ukazały się m.in. w "Głosie Nauczycielskim", "Przekroju". Pierwszą książkę wydał w 1984 roku. Jego biografia liczy 30 pozycji z czego 28 tytułów znajduje się w zbiorach wyszkowskiej biblioteki.

- Jego twórczość tłumaczono na wiele języków, a cytaty jego autorstwa znalazły się w wydawnictwach zbiorowych, dostępne są na popularnych stronach internetowych. Był redaktorem m.in. antologii "Fraszki polskie", "Z fraszką przez stulecia XV - XX w." Na 500 - lecie nadania praw miejskich w Wyszkowie wydał "Impresje wyszkowskie". Józef Bułatowicz zmarł w Wyszkowie 11 maja 2019 roku. Spoczął na cmentarzu parafialnym. Uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz licznymi nagrodami i wyróżnieniami literackimi.

Podczas czwartkowego spotkania w bibliotece pasjonaci poezji przeczytali fraszki, sonety i fragmenty ze zbiorów m.in. "Wyszkowskie impresje",  gdzie poeta poświęcił 200 stron na dokumentację niemal każdej ulicy współczesnego Wyszkowa. Zgromadzeni przywołali także wspomienia o poecie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa przedstawiająca życie i twórczość poety - śp. Józefa Bułatowicza. 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (1).

REKLAMA

gs

Człowiek ten ma też mroczną stronę, gdy pracował w LO. Są osoby, które tego do końca życia nie zapomną.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA