REKLAMA

REKLAMA

Tłuszcz ma nowy dworzec

Autor: Monika Grzelecka

Turystyka | Piątek, 26 kwi 2024 18:00

Inwestycja za ponad 12 mln zł została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem unijnym. Dzięki niej w Tłuszczu - stacji przesiadkowej dla wyszkowian podróżujących do i z Warszawy - wybudowano całkowicie nowy dworzec. To czwarty po Ciechanowie, Mławie, Nasielsku oraz Pomiechówku tego typu obiekt w województwie mazowieckim.

Turystyka

Nowy dworzec to nowoczesna, minimalistyczna i geometryczna bryła z dominantą w postaci wieży zegarowej. Jego charakterystyczną cechą są olbrzymie szklane witryny doświetlające przestrzeń obsługi podróżnych. Pozostałą część elewacji wykończono cegłą licową, a dworcową wieżę i daszek w strefie wejściowej ciemnoszarymi, pionowymi lamelami. Na fasadzie od frontu umieszczono podświetlany zegar oraz logotyp PKP z napisem „dworzec kolejowy”. Podobny szyld znalazł się również od strony torów z tym, że z nazwą miejscowości. Dworzec zyskał również subtelną iluminację nocną. Co ważne znajduje się on bliżej wejścia na perony niż dotychczasowy, co zwiększa komfort korzystających z niego pasażerów.

Nowocześnie zaaranżowano wnętrze dworca, które utrzymano w modnej i minimalistycznej kolorystyce. Z bielą ścian, współgra szara gresowa posadzka oraz antracytowy, wykonany z lameli sufit, który przechodzi w biały, pełny w pobliżu kas biletowych. Cała przestrzeń obsługi podróżnych jest doświetlona światłem dziennym dostającym się do wnętrza przez wielkoformatowe witryny. Wnętrze holu-poczekalni wyposażono w ławki, słupki do ładowania urządzeń mobilnych, defibrylator AED, gabloty z rozkładami jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W jej pobliżu poza kasami, znalazł się również specjalny kącik zabaw dla najmłodszych z zabawkami i grami, a przy nim specjalne pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem. Z holu dostaniemy się również do toalet. Resztę powierzchni na dworcu zajmą pomieszczenia na wynajem, biurowe oraz techniczne.

Nowy budynek, jak każdy Innowacyjny Dworzec Systemowy, jest pozbawiony barier architektonicznych oraz posiada wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich m.in. plany dotykowe obiektu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, system pętli indukcyjnych - wspierający osoby niedosłyszące czy ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Dworzec jest również przyjazny środowisku. Na jego dachu zamontowano panele fotowoltaiczne do pozyskiwania „zielonej energii” o mocy 15,39 kWp. Wyposażono go również w system retencji deszczówki, która po oczyszczeniu jest użytkowana jako tzw. woda szara do spłukiwania toalet lub do podlewania terenów zielonych. Z innych rozwiązań warto wspomnieć o systemie inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS) nadzorującym prace instalacji i urządzeń oraz optymalizującym zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Nowoczesne są również systemy bezpieczeństwa, w tym monitoring, kontrola dostępu, system sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowy.

Wraz z budową nowego dworca zmieniło się jego otoczenie. Przebudowany został układ komunikacyjno - drogowy. Wybudowano także nowy parking na 32 samochody z czterema miejscami dla samochodów osób z niepełnosprawności i trzema typu kiss&ride. W pobliżu budynku powstała również nowa przeszklona i  zadaszona wiata rowerowa na 28 rowerów wraz ze stacją naprawy jednośladów. Ponadto uporządkowano zieleń oraz zamontowano nowe elementy małej architektury.

Budowa nowego dworca w Tłuszczu kosztowała 12,1 mln zł. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., autorem dokumentacji projektowej GPVT Pracownia Architektoniczna z Poznania, a wykonawcą robót budowlanych Firma Budowlana Anna-Bud z Warszawy.

Źródło: Polskie Koleje Państwowe

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Dziecko
"MADU" Pracownia Zabawy i Rozwoju

ul. Geodetów 31 07-200 Wyszków

[email protected]

510-965-263

www.madu.com.pl

Na Głoda
Manhattan Wyszków

Pułtuska 54a 07-200 Wyszków

[email protected]

29 679 03 23, 511 671 671

www.manhattan.net.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA