REKLAMA

REKLAMA

Nie rozjechać Pulw!

Autor: Elwira Czechowska

Powiat | Niedziela, 03 mar 2024 07:25

"W Państwa rękach leży los tego absolutnie pięknego i niepowtarzalnego terenu położonego w sercu Kurpi Białych, który ze swoją bogatą historią i nietuzinkową naturą jest na tyle cenny, żeby w niezmienionym stanie przekazać go kolejnym pokoleniom" - piszą do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska mieszkańcy powiatu wyszkowskiego, zaniepokojeni planami budowy drogi asfaltowej przez środek Bagna Pulwy w Porządziu. Gmina Rząśnik jest już na zaawansowanym etapie przygotowania tej inwestycji, bo nie uważa, by znacząco oddziaływała ona na środowisko. Wszystko zależy teraz od decyzji RDOŚ.

Powiat

Do połowy 2025 roku (w dwóch etapach) gmina Rząśnik chciałaby przebudować drogę relacji Porządzie - Grądy Polewne. Przebudowa miałaby polegać na utwardzeniu istniejącego gruntowego traktu. Władze gminy podkreślają, że na asfaltową drogę czekają rolnicy i mieszkańcy Grąd Polewnych oraz okolicznych sołectw, którzy od lat jeżdżą nieutwardzoną drogą, przez błoto, piach, pył i kurz. Gminie udało się pozyskać na tę inwestycję dotacje z programu "Polski Ład" oraz z budżetu województwa mazowieckiego. 

Czekają na decyzję RDOŚ

- Jesteśmy już po przetargu, wyłoniliśmy wykonawcę w systemie "zaprojektuj i wybuduj", z którym podpisaliśmy już umowę, mamy pieniądze i czekamy tylko na decyzję środowiskową Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - mówi wójt Paweł Kołodziejski.  

Na decyzję RDOŚ, ale najlepiej negatywną, oczekują także ci, którzy są przeciwni przebudowie drogi przez Pulwy. A jest ich duże grono, nie tylko wśród mieszkańców gminy Rząśnik, ale także wśród osób spoza gminy, które chciałyby zachować naturalny krajobraz Bagna Pulwy w niezmienionej postaci. Ich zdaniem bowiem, tak daleko idąca ingerencja w środowisko naturalne tego obszaru spowoduje, że utraci on swój unikatowy charakter i walor. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie skierowali oni petycję, w której czytamy m.in.:

- Jako zatroskani o losy środowiska naturalnego mieszkańcy okolic Pulew, a także miłośnicy tej unikatowej krainy, zwracamy się z prośbą o nie wydanie pozytywnego postanowienia i powstrzymanie inwestycji polegającej na rozbudowie drogi gminnej nr 440320W i nr 440305W relacji Porządzie - Grądy Polewne. W Państwa rękach leży los tego absolutnie pięknego i niepowtarzalnego terenu położonego w sercu Kurpi Białych, który ze swoją bogatą historią i nietuzinkową naturą jest na tyle cenny, żeby w niezmienionym stanie przekazać go kolejnym pokoleniom. O Pulwach rozpisywali się znani publicyści i krajoznawcy, m.in. Lechosław Herz czy Adam Robiński. Przyjeżdżają tutaj ornitolodzy z całego kraju, jak również zza granicy.

Kraina unikatowa

Mają za sobą mocne argumenty i autorytety z dziedziny ochrony środowiska:

- Bagno Pulwy jest krainą unikatową w skali naszego kraju, siedliskiem wielu gatunków flory i fauny, w tym również podlegających ochronie gatunkowej, rzadkich, jak też ginących w skali Europy, których przykładem może tu być kulik wielki Numenius arquata. Liczebność kulika wielkiego w Polsce szacuje się na około 200 par lęgowych, z czego minimum siedem par gniazduje na obszarze Pulew, z czego trzy pary w bezpośrednim sąsiedztwie drogi, dla której planowana jest rozbudowa. Poza kulikiem, w sąsiedztwie Pulew gniazduje orlik Clanga pomarina, którego występowanie na świecie ogranicza się jedynie do centralnej i wschodniej części Europy. Na obszarze Unii Europejskiej jest to gatunek chroniony. Ponadto obszar Pulew, położony w bezpośredniej bliskości Doliny Narwi - szlaku migracyjnego ptaków wędrownych, jest niezwykle ważnym punktem na trasie migracji ptaków. Wiele z nich zatrzymuje się tu podczas wędrówki na lęgowiska bądź zimowiska. Wśród nich znajduje się również wiele gatunków chronionych i ginących w skali Europy. Należą do nich m.in. batalion Calidris pugnax, kszyk Gallinago gallinago, dubelt Gallinago media, bekasik Lymnocryptes minimus, rycyk Limosa limosa, krwawodziób Tringa totanus, czajka Vanellus vanellus, siewka złota Pluvialis apricaria, kulik mniejszy Numenius phaeopus i wiele innych. Pulwy stanowią ważny obszar, na którym żeruje podczas migracji i zimuje wiele gatunków ptaków szponiastych Accipitriformes, wśród nich znajdują się m.in.: sokół wędrowny Falco peregrinus, kobczyk Falco vespertinus, pustułka Falco tinnunculus, drzemlik Falco columbarius, błotniak zbożowy Circus cyaneus, błotniak łąkowy Circus pygargus, błotniak stepowy Circus macrourus, orzeł przedni Aquila chrysaetos, orlik grubodzioby Clanga clanga, sowa błotna Asio flammeus oraz wiele innych. Obszar Pulew stanowi część korytarza ekologicznego łączącego m.in. obszary Omulwi i Płodownicy i Doliny Dolnej Narwi od północy oraz Puszczę Białą i Dolinę Dolnego Bugu od południa. Na terenie Pulew występują także duże ssaki objęte w naszym kraju całkowitą ochroną gatunkową, m.in.: wilk Canis lupus, a także ochroną częściową jak bóbr Castor fiber - czytamy w petycji do RDOŚ.

Jak pokreślają autorzy petycji, planowana inwestycja w postaci drogi z przynależącą infrastrukturą biegnie w całości przez obszar NATURA 2000 Bagno Pulwy. Cały odcinek na długości 4 km to tereny niezamieszkałe, za to bardzo cenne przyrodniczo siedliska gatunków ptaków, owadów i innych gatunków roślin i zwierząt. Budowa drogi z utwardzoną nawierzchnią wpłynie na intensyfikację ruchu pojazdów, a także znacząco zwiększy prędkość ich poruszania się, co wpływa na wzrost śmiertelności zwierząt. 

- Do szerokiego spektrum oddziaływania tej inwestycji na środowisko można zaliczyć m.in.: hałas drogowy - problem ten dotyczy w dużej mierze właśnie obszarów chronionych; ingerencję w stosunki wodne (wymusi to dalsze osuszanie terenu, stanowiącego miejsce odpoczynku i żerowania ptaków wędrownych oraz siedlisk rzadkich gatunków roślin); powstanie bariery uniemożliwiającej swobodne i bezpieczne przemieszczania się zwierząt; drastyczny wzrost niebezpieczeństwa wypadków komunikacyjnych z udziałem zwierząt; wzrost śmiertelności zwierząt; zanieczyszczenie światłem, które wpływa na wiele aspektów zachowań flory i fauny, np. zaburza dobowy cykl życia zwierząt, wpływa negatywnie na ich orientację przestrzenną - podnoszą autorzy petycji.

Są już dwie drogi

Ich zdaniem sytuacja jest o tyle trudna, że to kolejna inwestycja w gminie Rząśnik, która będzie znacząco oddziaływała na środowisko naturalne. 

- Niepokój wszystkich zainteresowanych losem tego unikatowego w skali województwa i kraju terenu budzi planowana już w tym roku budowa nowej inwestycji - mostu na Narwi w gminie Rzewnie. W połączeniu z mostem, wzmożenie ruchu samochodowego, może mieć już nieodwracalny wpływ na całe Bagno Pulwy i zniszczyć jego integralność i walory przyrodnicze oraz krajobrazowe. Niestety droga asfaltowa przez Pulwy stanie się alternatywną i krótszą trasą dla ruchu samochodowego na linii Ostrołęka - Wyszków, a dalej do trasy S8 w kierunku Warszawy - czytamy w petycji.

Jednocześnie jej autorzy podkreślają, że obecnie wokół Pulw biegną już dwie alternatywne trasy: przez wieś Sieczychy od wschodu i Nowy Lubiel od północy.

- Istnieje tuż obok sieć utwardzonych dróg prowadzących przez tereny zaludnione, którędy ruch samochodowy mógłby się spokojnie odbywać, łącznie np. z usprawnioną komunikacją autobusową, a pieniadze wydane na budowę od nowa utwardzonej drogi przekazane do tych miejscowości na dużo potrzebniejsze cele. Droga przechodząca przez serce Pulw zaoszczędzi podróżującemu raptem 1 minutę w porównaniu do podróży istniejacymi drogami. Planowana trasa byłaby więc trzecią alternatywą i tu rodzi się pytanie: czy rzeczywiście niezbędną i potrzebną? - pytają autorzy petycji. 

Jak argumentują, inwestycja rażąco zmieni obecną sytuację drogową, gdyż istniejąca droga szutrowa zostanie zastąpiona jezdnią asfaltową, pod którą zostaną wykonane kolejno warstwy podbudowy. Przewidziane jest też, wykonane dodatkowo poboczy jezdni z kruszywa łamanego, zjazdów z betonu asfaltowego, kostki betonowej lub kruszywa łamanego wraz z poboczami zjazdów z kruszywa naturalnego, wykonanie miejsc postojowych z kostki betonowej, wykonanie chodnika z kostki betonowej, wykonanie odwodnienia jezdni w postaci rowów przydrożnych wraz z przepustami pod zjazdami.

Wśród licznych argumentów za tym, żeby pozostawić ten teren niepodzielony drogą asfaltową, jest też aspekt krajobrazowy. Pulwy obecnie są jednorodnym, otwartym terenem oddzielającym Puszczę Białą od Narwi pasmem podmokłych łąk oraz pastwisk. Poprowadzenie przez ich środek drogi asfaltowej, zmieni krajobraz w sposób diametralny i trwały. Poprzez minione stulecia ten teren był otwarty i ingerencja ludzka była ograniczona do wykaszania łąk i wypasu bydła. Od połowy XIX wieku teren Pulw został poddany osuszaniu, jednak w obecnych czasach istnieje tendencja, żeby zaprzestać tego procederu. W całej Europie obecnie przywiązuje się wielką wagę do ochrony bagien i mokradeł, zaczęto dostrzegać ich znaczenie w procesie magazynowania wody czy dwutlenku węgla. Jak wiemy, coraz więcej osób publicznych i organizacji monitoruje tę sprawę, wyrażając swoje zaniepokojenie tak drastyczną ingerencją w ten cenny obszar - piszą autorzy petycji.

"Wrażliwość ekologiczna"

Jednak zdaniem wójta Pawła Kołodziejskiego, inwestycja nie będzie aż taką ingerencją w środowisko naturalne i liczy na pozytywną opinię RDOŚ.

- My nie tworzymy nowej drogi w Naturze 2000. Droga istnieje tam od dziesięcioleci, samochody tam są i poruszają się przez ten teren. Wielkiej krzywdy środowisku nie wyrządzimy. Tę drogę robię przez szacunek dla ludzi, którym się należy. Rolnicy tego wyczekują, marzą o tym. Mogę nie robić, ale wtedy będą głlosy, że wójt nic nie robi i zostawił teren dziki. Trzeba tu zachować balans. Zdaję sobie sprawę, będą i niezadowoleni, bo są ludzie wrażliwi na sprawy przyrody. Są i tacy, którzy mają większą wrażliwość ekologiczną niż my - może my myślimy zbyt prosto, przyziemnie, choć ja mam wrażliwość ekologiczną, ale uważam, że ta droga znacząco nie wpłynie na środowisko - mówi Paweł Kołodziejski. 

Jednocześnie przyznaje, że budowa drogi asfaltowej przyczyni się do wzmożenia ruchu oraz przyspieszy urbanizację okolicznych terenów. 

- Z pewnością pojawi się więcej turystów, rowerzystów, którzy wygodnie dojadą podziwiać te tereny, ale to nie będzie droga tak bardzo uczęszczana, bo są inne - będzie obwodnica Pułtuska. Natomiast dzięki tej inwestycji zaczyna się zainteresowanie działkami i budownictwem w Grodzicznie i Grądach Polewnych. Ta droga stymuluje rozwój tego terenu - mówi wójt Kołodziejski. 

Wszystko teraz w rękach Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. To od jego decyzji zależy, czy przez Pulwy będzie biegła droga asfaltowa. 

- Ja nic na siłę nie zrobię, nie naciskam, ale pojawiające się możliwości wykorzystuję na korzyść mieszkańców - zapewnia wójt. - Miała być fotowoltaika na Pulwach i nie ma. poczekamy jak te sprawę oceni RDOS. Jeśli uzna, że to ważny teren, to nie wyda nam decyzji środowiskowej i drogi nie zrealizujemy. 

Czytaj także: Bagno Pulwy bez fotowoltaiki

Fot. Tomasz Kołakowski

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (18).

REKLAMA

WWY

do ela bajorek - To chyba logiczne, że lasy są wycinane na drewno. A na co miałyby być wycinane? Zawsze szkoda gdy jest wycinka ale tak na logikę, to skąd brać drewno jeśli nie z lasu? Wszyscy przeciwni wycinkom, Lasy Państwowe złe, leśnicy źli bo wycinają ale ale drewniane meble itp. to każdy by chciał.

ela bajorek

do anna - tak mają drugą drogę, którą również jechałam tylko dlatego, że mieszkaniec Grodziczna powiedział, że dam radę tam przejechać. Droga jeszcze gorsza, lecz krótsza. Polecam przejechać się i pomyśleć, że codziennie musi pani tą drogą do pracy i dowieść dziecko do szkoły. A lasy są wycinane przez nadleśnictwa na drewno i tu należałoby protestować.

Kulik

Ta droga prowadzi do miejscowosci Grady Polewne (kilka domów) i Grodziczno (kilkanaście). Typowe rolnicze osady. Czy nie wystarczył by gruntowny remont tej drogi, przecież ruch tam jest znikomy. Ale jeśli powstanie droga za kilka milionów i planowany most w Nowym lubielu to może ruch się skieruje przez Pulwy jako najkrótsza droga. Nawigacja poprowadzi najkrótszą droga.

Miłośnik bagien

Te Pulwy to nie mają szczęścia. Dobrze że wybory to sobie wszyscy teraz nagle o nich przypomnieli

Anna

Ewelina - tak, ludzie w końcu się budzą i zaczynaja protestować! Może wystarczy tych ukrywanych inwestycji i głupich pomysłów. Idą wybory, czas na zmiany drodzy mieszkańcy Rząśnika!

Ewelina

,,a pieniadze wydane na budowę od nowa utwardzonej drogi przekazane do tych miejscowości na dużo potrzebniejsze cele,, - nie ma potrzebniejszych celów w tych miejscowościach od tej drogi. Proszę je wskazać skoro tak piszecie. Ręce opadają, wójt ma rację. A o inwestycji mówiło się od lat na sesjach rady gminy, mozna sobie obejrzeć, sesje są nagrywane a nie pieprzyć że nikomu nic nie mówią tylko między sobą załatwiają. Teraz się jaśnie państwo obudzili i będą protestować.

Artur

W naszej gminie Rząśnik tylko się wycina i asfaltuje i to bez jakiegokolwiek pomysłu , bez konsultacji .

Tosiek

Mieszkam w tej gminie i często chodzę się przejść na spacer. Nie wyobrażam sobie tego,aby był tam asfalt. Mają ludzie naokoło drogi afaltowe porobione, nie podoba się ta trasa piaszczysta to przez boczne jechać. Wyjechac z domu wcześniej i będzie się o tej samej godzinie. Poza tym, gmina nie informuje mieszkańców nawet tych najbliższych, danej inwestycji, że coś planują zrobić. Wszystko załatwiają między sobą, gmina - mieszkańcy (tak jak w tym przypadku,ale tylko ci, do których ma być doprowadzona droga). Reszta nic nie wie.

Mieszkanka Rząśnika

Panie wójcie Kolodziejski mieszkam na Orlicy Jesionowej i o kawałek łącznika ok 700 metrów z miejscowością Gródek prosimy się od 10 lat nie mamy autobusu a do sklepu najbliższego 3 km !!! A tak moglibyśmy dojechać autobusem . A Pan drogi buduje na łąkach pytam dla kogo !!!! Starsi ludzie muszą prosić innych o dojazd do sklepu a tak wszystkie autobusy jechały by Jesionową w stronę Pułtuska i odwrotnie do Wyszkowa .

OLO

TO DOSKONALA KOPALNIA TORFU.

Filip

Czy my naprawdę wszystko musimy przekształcać w miasto, kiedy wiemy, że ekosystemy umożliwiające nam życie są skuteczne tylko wtedy, kiedy w nie nie ingerujemy...

Joachim Lew

Marzy mi się zobaczyć Pulwy podmokłe, zalane, bez melioracji, poprzecinane kładkami turystycznymi, tak jak ma to miejsce w Biebrzańskim PN.

Anna Kanclerz

PRZEPIĘKNA KRAINA SPOKOJU I OSTOJA DLA ZWIERZĄT, tereny retencji wodnej, tereny zalewowe Narwi. Wysłaliśmy jako Stowarzyszenie Inicjatywa dla Drzew wniosek/sprzeciw do RDOŚ w tej sprawie asfaltowania i betonowania tego kawałka natury.

Kulik

W projekcie są zjazdy z kostki ,betonu asfaltowego lub kruszywa? ???Przecież tam nie ma żadnej nieruchomości na całej długości drogi. Jedynie co rolnicy mogą 1 albo 2 razy w roku zjechać na łąkę po siano. Ile te zjazdy kosztuja? ???Chociaż już coraz mniej tych łąk jest uprawianych. A jak wejdzie ten zielony ład to pewnie jeszcze mniej bedzie

Anna

ela bajorek - do tych miejscowości prowadzą też inne drogi, nie są to ludzie odcięci od świata i ogrodzeni wysokim murem bez możliwości wyjazdu. Po prostu uparli się, że chcą oszczędzić kilka minut na dojazdach kosztem tej pięknej krainy. Mam nadzieje, że RDOS wyda negatywną opinię bo jak tak dalej pójdzie to wytną nam wszystkie lasy i zabudują każdy możliwy kawałek ziemii..

ela bajorek

A czy ktoś z ekologów jechał tą drogą? Czy ma świadomość z czym muszą codziennie mierzyć się mieszkańcy miejscowości, do których droga prowadzi? Ja jechałam tylko raz i współczuję tym ludziom. Najłatwiej jest być ekologiem, kiedy mieszka się w mieście i wszędzie jest asfalt.

Anna

Dlaczego nie wstawiliście tego artykułu na fb?? Odbiór będzie zerowy a to taki ważny temat :(

Kulik

Czy ktoś z radnych którzy zagłosowali za budowa tej drogi w pięknym obszarze natura mógłby napisać jaki jest całkowity koszt tej inwestycji.

Zostaw komentarz.

Polecane firmy.

Opieka i wychowanie
Edukacyjna Bawialnia Montessori

ul. Sowińskiego 58 - Galeria RONDO, II piętro 07-200 Wyszków

[email protected]

537-798-318, 608-012-077

www.roisa.pl

Moda i uroda
LÚA Butik odzieżowy dla kobiet

ul. 11 Listopada 29 07-200 Wyszków

[email protected]

530-954-500

Na Głoda
Manhattan Wyszków

Pułtuska 54a 07-200 Wyszków

[email protected]

29 679 03 23, 511 671 671

www.manhattan.net.pl

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA