REKLAMA

REKLAMA

W cztery lata nowy most na Narwi

Autor: Elwira Czechowska

Powiat | Piątek, 09 lut 2024 00:51

Około 50 mln zł ma kosztować nowy most nad Narwią, który połączy gminę Rząśnik z gminą Rzewnie i powiaty wyszkowski z makowskim. Realizacja rozpocznie się w tym roku.

Powiat

REKLAMA

Planowany most łączący Lubiel Nowy i Nowe Łachy po obydwu stronach Narwi ma 600 mb długości łącznie z drogami dojazdowymi (sam obiekt mostowy 250 mb.). Główne przęsło nad nurtem rzeki Narew jest zaprojektowane w systemie podwieszonym, bez posadowienia w korycie Narwi ze względu na łuk rzeki. Urząd Żeglugi Śródlądowej negatywnie zaopiniował pierwsze koncepcje dotyczące posadowienia podpory w nurcie rzeki, konstrukcja została więc przeprojektowana jako most wiszący. Szerokość jezdni będzie wynosiła 6 metrów. Dodatkowo przewidziano ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 metrów. 12 lutego zostanie podpisana umowa między gminą Rzewnie a Samorządem Województwa Mazowieckiego na finansowanie w 80 proc tej szacowanej na około 50 mln zł inwestycji. Pozostała kwota finansowania ma być rozłożona między samorządy gmin Rzewnie i Rząśnik oraz powiaty makowski i wyszkowski. Ten drugi zdecydował ostatnio o współfinansowaniu inwestycji kwotą 2,5 mln zł począwszy od 2025 roku w trzech ratach do roku 2027. 

Zdaniem wójta gminy Rząśnik "most od pokoleń jest marzeniem mieszkańców nie tylko gminy Rząśnik, ale również Rzewnie, dwóch sąsiednich powiatów".

Przeprawa wpłynie pozytywnie na rozwój całego subregionu, nie tylko naszych gmin. Nie tylko w sposób gospodarczy, ale pociągnie za sobą również rozwój turystyki, społeczny - mówi Paweł Kołodziejski.

Inicjatywa budowy mostu zrodziła się w 2018 r.

- Było to pewne wyzwanie - przyznaje wójt. - Na bazie ogłoszenia budowy 21 mostów przez rząd, most zaplanowany został w gminie Obryte, w Zambskach. Nie sprzeciwiałbym się budowie mostu w tym miejscu, ale uznaję, że szersze względy merytoryczne przemawiały za tym, by most powstał w Lubielu i Łachach: gęstość zaludnienia na tym terenie jest o wiele większa, drogi dojazdowe mamy wybudowane, odległość z miejscowości Lubiel do najbliższego mostu wynosi 40 km, a gminy Obryte - 10 km. Wspierałem się proboszczem, który zbierał podpisy do mojego wniosku. Zaczęliśmy pracować, żeby inwestycję przenieść. Po roku nowy wójt w gminie Rzewnie przyjechał w sprawie mostu. Przywiózł wstępny kosztorys. Kwota miała wynosić wówczas do 30 mln zł. Jeżeli poszukamy dofinansowania z zewnątrz, będzie to możliwe. I tak rozpoczęło się nasze działanie - wspominał historię inwestycji.

A jeśli chodzi o przyszłość, to 12 lutego w Urzędzie Marszałkowskim zostanie podpisana umowa na dofinansowanie. Wiosną zostanie ogłaszony przetarg i samorządy przystąpią do budowy, która będzie trwała do 2027 r. Gminę Rząśnik to zadanie będzie kosztować 2 mln 900 tys. zł, ale możliwe jest jeszcze zewnętrzne dofinansowanie

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (4).

REKLAMA

JANY

Koszt dla gmin to prawie 3mln. Jak nie będzie wspomnianego zewnętrznego dofinansowania to czy nie zablokuje to innych inwestycji w gminach

Z Bugiem

Brańszczyk i Kamieńczyk ma bardzo blisko most obwodnicy Wyszkowa na trasie S8. Nowy most, jak i kładka nie mają żadnego ekonomicznego uzasadnienia. Wójt na potrzeby turystyki niech reaktywuje prom, który zlikwidował.

-?

A kiedy na Bugu , Brańszczyk Nakło - Kamieńczyk ?

~()

A na Bugu kiedy?

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA