Obrazy na wystawie wykonane są z naturalnych włókien m.in. lnu, bawełny, naturalnej skóry, płyt wiórowych oraz z przedmiotów posiadających ślady oddziaływania czasu, jak i zróżnicowanych warunków atmosferycznych.
- Jest to wystawa, która przedstawia twórczość trochę inną niż dotychczas do tej pory znaliśmy - tak powitała zgromadzonych na wernisażu Irena Filipowicz. - Ten nurt w sztuce powstał w zasadzie w drugiej połowie XX wieku i ciągle się rozwija, czego przykładem jest ta wystawa. Ukazuje ona serię obrazów wywodzących się z nurtu malarstwa materii rozwijającego się w Polsce od drugiej połowy XX wieku i nadal się rozwija. Twórcy korzystają z pozamalarskich środków wyrazu, tworząc obiekty na pograniczu rzeźby, malarstwa, reliefu.
Czym się charakteryzuje? Tym, że artyści świadomie rezygnują z formy malarskiej, tworząc kompozycje, obrazy z różnych materiałów. Prace charakteryzują się prostą formą, uproszczoną kompozycją, minimalizmem formy, kolorystyka również jest stonowana, a wynika ona z zastosowanych materiałów.
Natalia Kupiec ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych, chociażby dwa lata temu w wyszkowskiej bibliotece, gdzie prezentowała malarstwo, rysunek i grafikę. Dziś jej twórczość gości w WOK "Hutnik".
- Mogłabym powiedzieć, że Natalia nadaje drugie życie każdym włóknom czy przedmiotom, przetwarzając je. To są już materiały bezużyteczne, nikomu niepotrzebne a można wytworzyć z tego dzeło - mówiła Irena Filipowicz.
Prace nie odtwarzają natury, czerpią z niej, ukazując jej złożone procesy. Zamiast farby wykorzystane są tworzywa antyestetyczne, zdegradowane i zużyte. Są próbą uchwycenia upływającego czasu, przemijania. Czynnikiem podkreślającym konstrukcje prac jest światło, to ono wchodzi w interakcję ze strukturą, podkreśla przestrzenność. Relacja światła i form materii, sprawia, że prace wciąż są żywe i zmienne.
Główna bohaterka wydarzenia opowiedziała o inspiracji do swojej twórczości:
- Zainteresowały mnie materiały, struktury, sploty. Zaczęłam od małych form, które stopniowo zaczęły się przeradzać w większe, a następnie zaczęłam do swojej twórczości włączać przedmioty - mówiła Natalia Kupiec.
Wernisaż uświetnił występ Mileny Kupiec (saksofon) oraz Adam Wojtkowskiego (pianino). Wystawa dostępna będzie w galerii WOK „Hutnik” do 7 marca.
Natalia Kupiec - urodzona w Wyszkowie w 1994 roku. Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, specjalność – grafika warsztatowa. Pracę dyplomową obroniła w Pracowni Technik Litograficznych oraz aneks w Pracowni Rysunku i Technik Ilustracyjnych. Uczestniczka wielu wystaw, biorąca udział w licznych projektach artystycznych takich jak: tworzenie murali, instalacji artystycznych, prac konserwatorskich. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, asamblażem.