REKLAMA

REKLAMA

“Nadaje drugie życie włóknom”

Autor: Monika Grzelecka

Kultura | Środa, 07 lut 2024 11:00

W świat "Form materii" wprowadziła wyszkowian niezwykła artystka - Natalia Kupiec, która w Wyszkowskim Ośrodku Kultury “Hutnik” zaprezentowała wystawę sztuki nowoczesnej.

REKLAMA

Obrazy na wystawie wykonane są z naturalnych włókien m.in. lnu, bawełny, naturalnej skóry, płyt wiórowych oraz z przedmiotów posiadających ślady oddziaływania czasu, jak i zróżnicowanych warunków atmosferycznych. 

- Jest to wystawa, która przedstawia twórczość trochę inną niż dotychczas do tej pory znaliśmy - tak powitała zgromadzonych na wernisażu Irena Filipowicz. - Ten nurt w sztuce powstał w zasadzie w drugiej połowie XX wieku i ciągle się rozwija, czego przykładem jest ta wystawa. Ukazuje ona serię obrazów wywodzących się z nurtu malarstwa materii rozwijającego się w Polsce od drugiej połowy XX wieku i nadal się rozwija. Twórcy korzystają z pozamalarskich środków wyrazu, tworząc obiekty na pograniczu rzeźby, malarstwa, reliefu.

Czym się charakteryzuje? Tym, że artyści świadomie rezygnują z formy malarskiej, tworząc kompozycje, obrazy z różnych materiałów. Prace charakteryzują się prostą formą, uproszczoną kompozycją, minimalizmem formy, kolorystyka również jest stonowana, a wynika ona z zastosowanych materiałów.

Natalia Kupiec ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych, chociażby dwa lata temu w wyszkowskiej bibliotece, gdzie prezentowała malarstwo, rysunek i grafikę. Dziś jej twórczość gości w WOK "Hutnik".

- Mogłabym powiedzieć, że Natalia nadaje drugie życie każdym włóknom czy przedmiotom, przetwarzając je. To są już materiały bezużyteczne, nikomu niepotrzebne a można wytworzyć z tego dzeło - mówiła Irena Filipowicz.

Prace nie odtwarzają natury, czerpią z niej, ukazując jej złożone procesy. Zamiast farby wykorzystane są tworzywa antyestetyczne, zdegradowane i zużyte. Są próbą uchwycenia upływającego czasu, przemijania. Czynnikiem podkreślającym konstrukcje prac jest światło, to ono wchodzi w interakcję ze strukturą, podkreśla przestrzenność. Relacja światła i form materii, sprawia, że prace wciąż są żywe i zmienne. 

Główna bohaterka wydarzenia opowiedziała o inspiracji do swojej twórczości:

- Zainteresowały mnie materiały, struktury, sploty. Zaczęłam od małych form, które  stopniowo zaczęły się przeradzać w większe, a następnie zaczęłam do swojej twórczości włączać przedmioty - mówiła Natalia Kupiec.

Wernisaż uświetnił występ Mileny Kupiec (saksofon) oraz Adam Wojtkowskiego (pianino). Wystawa dostępna będzie w galerii WOK „Hutnik” do 7 marca. 

Natalia Kupiec - urodzona w Wyszkowie w 1994 roku. Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, specjalność – grafika warsztatowa. Pracę dyplomową obroniła w Pracowni Technik Litograficznych oraz aneks w Pracowni Rysunku i Technik Ilustracyjnych. Uczestniczka wielu wystaw, biorąca udział w licznych projektach artystycznych takich jak: tworzenie murali, instalacji artystycznych, prac konserwatorskich. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, asamblażem.
 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA