REKLAMA

REKLAMA

Natalińskie zapusty

Autor: Elwira Czechowska

Powiat | Niedziela, 04 lut 2024 22:59

Barwny korowód zapustowych przebierańców przeszedł ulicami Natalina w sobotę, 3 lutego. Za sprawą sołtysa, Koła Gospodyń Wiejskich oraz aktywnych mieszkańców dawna tradycja ma szansę na stałe powrócić w natalińskie strony.

REKLAMA

Zapusty to dawny zwyczaj zabaw i tańców, zimowych balów oraz maskarad znany w polskiej tradycji od średniowiecza. To okres trwający od święta Trzech Króli do wtorku przed Środą Popielcową, poprzedzającą Wielki Post. Coraz rzadziej kultywowana jest tradycja zapustowych zabaw w polskich miastach i wsiach. Ale są społeczności, które starają się kultywować dawne tradycje i ocalić je od zapomnienia. Należy do nich społeczność Natalina, która minionej soboty licznie odpowiedziała na inicjatywę sołtysa Pawła Łyszkowskiego, rady sołeckiej i Koła Gospodyń Wiejskich "Aktywne Babeczki", które w swoim statucie ma dbałość o polskie tradycje i zwyczaje. 

- Nadal żywa jest moja pamięć o magicznych chwilach z dzieciństwa, gdy czekało się na ten dzień, w którym będę mógł włożyć swój długo przygotowywany strój zapustnika i chodzić całą zgrają zapustników od domu do domu w wyśmienitych nastrojach. Być może jest to dobra okazja do przekazania naszym dzieciom tych wartości i zabrania ich w podróż przez czas. Pomożemy im dzięki temu lepiej zrozumieć naszą kulturę i historię - mówi o swoim pomyśle sołtys Natalina.

Mieszkańców też nie trzeba było długo namawiać. Na umówioną godzinę w miejscu zbiórki w sobotę 3 lutego zjawili się i Żyd i policjant, i ksiądz, i bocian i wielu innych przebierańców w maskach, pelerynach i perukach. Z głośników płynęła ludowa muzyka, a kołatkami obwieszczano nadejście korowodu. Zapustnicy przeszli wzdłuż niemal całego Natalina, zaglądając na podwórka, gdzie wyglądali ich zaciekawieni i rozbawieni mieszkańcy. Były tańce, hulanki i wspólne śpiewy. Po przejściu korowodu zapustnego przez Natalin, na zakończenie mieszkańcy bawili się jeszcze przy wspólnym ognisku, gdzie piekli kiełbaski, próbowali tradycyjnych smakołyków karnawałowych serwowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Natalin "Aktywne Babeczki". I już zapowiadają, że spotkają się znów za rok! 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Zajęcia dla dorosłych
Akademia Umiejętności PAN HILARY

ul. Daszyńskiego 27 07-200 Wyszków

[email protected]; [email protected]

531 931 200

Dziecko
Żłobek Jadwinia

ul. Jana Kochanowskiego 70C 07-201 Lucynów Duży

[email protected]

506 873 194

www.jadwinia.edu.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA