REKLAMA

REKLAMA

"Nowy nerw" w dzielnicy przemysłowej za ponad 9 mln zł

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Poniedziałek, 05 lut 2024 22:15

Prawie 9,4 mln zł gmina Wyszków przeznacza w tym roku na budowę dróg w dzielnicy przemysłowej. - To jest inwestycja. My z podatków od firm żyjemy - mówi skarbnik gminy Dariusz Korczakowski. Utwardzone ulice powstają na obszarze między firmą Quad Graphics a centrum dystrybucyjnym Jeronimo.

REKLAMA

W budżecie gminy Wyszków na 2024 rok znajduje się pozycja "Poprawa atrakcyjności terenów inwestycyjnych poprzez budowę dróg". Do tej pory zaplanowana była na nią kwota 6 mln 362 tys. 134 zł. Jednak na ostatniej sesji Rada Miejska przeznaczyła na tę inwestycję kolejne ponad 3 mln zł. Razem to daje już niebagatelną kwotę 9 mln 397 tys. 061 zł. 

Czytaj także: "Na koniec pokazać się z dobrej strony", czyli co w budżecie piszczy

- O ile wsparcie jest tam potrzebne, to 9 mln zł jest znaczącym procentem naszego budżetu. To jest bardzo dużo - zauważył radny Adam Szczerba.

Zadanie obejmuje budowę kilku odcinków ulic: ul. Firmowej w Wyszkowie, drogi na odcinku od działki nr 1122 do wysokości działki nr 1044/4 (obok centrum dystrybucyjnego Jeronimo) oraz drogi na odcinku od wysokości działki 1122 do skrzyżowania z ul. Graficzną w Wyszkowie (naprzeciwko terenu drukarni).

- To jest zadanie dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, nie mamy wyjścia, musimy to skończyć. Dokładamy 3 mln zł do łącznie kwoty 9 mln zł, z tego 5 mln zł to jest dofinansowanie. My uzbroimy dzięki temu dużą część dzielnicy przemysłowej. To jest inwestycja. My z podatków od firm żyjemy. To jest olbrzymia kwota, która do nas trafia. A już widzimy zwiększone zainteresowanie tymi terenami po uzbrojeniu terenu - odpowiadał skarbnik gminy.

Gmina realizuje zadanie etapami. Ukończyła już pierwszy odcinek - drogę między siedzibą firmy "Rotrans" a "Jeronimo". Aktualnie zabrała się za wykonanie drugiego odcinka - prowadzi on do punktu skupu złomu na tyłach stacji benzynowej za Quad Graphics i stanowi przedłużenie ul. Towarowej. W trakcie rozstrzygnięcia jest przetarg na budowę ul. Firmowej. Pierwszy - z ubiegłego roku - przyniósł oferty za ponad 7 mln zł, dlatego gmina go unieważniła, wybierając do realizacji tylko aktualnie budowany odcinek do skupu złomu. W drugim przetargu na budowę ul. Firmowej najtańsza oferta opiewa na kwotę 4 mln 280 tys. zł.

- To kolejny etap Programu aktywności terenów inwestycyjnych - wyjaśniał radnym Adam Mróz, naczelnik wydziału inwestycji. -  Najpierw powstała droga od ul. Leśnej do firmy "Darpol", później między "Jeronimo" a halą firmy "Rotrans". Teraz jesteśmy na etapie rozstrzygnięcia przetargu na drogę za Quad Graphics. Uruchomi to naprawdę duże tereny. Ta droga za Quadem to już pięć nowych firm przyciągnęła, które są i się budują. Patrząc na to, co się wybudowało, pokazuje to, że takie uzbrajanie terenu ma sens, bo to kolejne metry kwadratowe powierzchni, z których podatki wpływają do budżetu.

- Ale ten wydatek z metra kw. drogi to jest jakaś niebotyczna kwota. To są wysokie kwoty za metr. Co wchodzi w zakres inwestycji? Czy to sama droga? - dopytywał radny Szczerba. 

- Na dzisiaj same nawierzchnie drogowe z systemem odwodnieniowym (kanalizacja lub rowy odwodnieniowe) - odpowiadał Adam Mróz, naczelnik wydziału inwestycji. - Duże wartości wynikają z przetargu. Też mam wrażenie, że kwoty są wysokie, ale są weryfikowane w postępowaniach przetargowych, dlatego dwukrotnie unieważnialiśmy przetargi na te budowy w ubiegłym roku. W tym roku mamy satysfakcję, bo co najmniej 3 mln zł zaoszczędzimy na tym zadaniu. Ale to drogi porządne, w standardzie dla ciężkiego ruchu. To jest dobra infrastruktura - zapewniał. 

Zapytaliśmy w urzędzie, czy na wysoką wartość tej inwwstycji nie ma wpływu konieczność dokonania wykupu gruntów pod zaprojektowane drogi tak, jak to miało miejsce przy innej inwestycji w dzielnicy przemysłowej? Przypomnijmy, że 380-metrowa droga łącząca ul. Pułtuską z ul. Towarową (obok Netto) kosztowała gminę prawie 4 mln zł, ponieważ - planując tę inwestycję - gmina dysponowała niespełna 15-proc. rezerwą terenu. Pozostały grunt musiała pozyskać i wypłacić za to wysokie odszkodowania, m.in. ponad 1 mln 300 tys. zł firmie Tesco. Naczelnik Agnieszka Kostrzewa zapewniła nas, że w przypadku aktualnie budowanych dróg taka sytuacja nie miała miejsca. 

Przy okazji budowy nowych dróg, konieczny jest remont skrzyżowania ul. Graficznej z ul. Towarową, który jest w fatalnym stanie technicznym (co widać na zdjęciach). Naczelnik Adam Mróz zapewnia, że stan drogi zostanie poprawiony.

Czytaj także: Wyjątkowo droga droga

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (1).

REKLAMA

Jan BO

SUPER ! A w Kamieńczyku dalej taplamy się w błocie...

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Ubezpieczenia
Multiagencja Ubezpieczeniowa - JANINA NOGA

ul. Pułtuska 133/10 07-200 Wyszków

[email protected]

608 554 520, 29 743 34 01

www.ubezpieczeniawyszkow.pl

Zajęcia dla dorosłych
Akademia Umiejętności PAN HILARY

ul. Daszyńskiego 27 07-200 Wyszków

[email protected]; [email protected]

531 931 200

Opieka i wychowanie
Edukacyjna Bawialnia Montessori

ul. Sowińskiego 58 - Galeria RONDO, II piętro 07-200 Wyszków

[email protected]

537-798-318, 608-012-077

www.roisa.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA