REKLAMA

REKLAMA

"Głowa" wzięła górę

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Wtorek, 28 lis 2023 00:15

Nie nowy witacz na wjeździe do Wyszkowa, nie odbudowa drugiego obelisku Wazów, czy remont pomnika Gloria Victis, ale zakup rzeźby autorstwa Leona Gruzda znalazł się w projekcie budżetu gminy Wyszków na 2024 rok. Charakterystyczna "głowa" miałaby ozdobić pl. Miejski. Jej zakup i montaż oszacowano na 90 tys. zł.

Miasto

REKLAMA

W projekcie budżetu gminy Wyszków na 2024 rok, który przygotował burmistrz a konsultują obecnie radni miejscy, przewidziano 90 tys. zł na "wykonanie i montaż elementów małej architektury w postaci rzeźby".

Czytaj także: Co gmina Wyszków planuje zbudować w 2024 roku?

Chodzi o około czterometrową rzeźbę autorstwa Leona Gruzda, przedstawiającą głowę. Jej zakup oszacowano na 50 tys. zł, zaś montaż - na 40 tys. zł. Aktualnie rzeźba znajduje się w plenerowej galerii artysty w Fideście, gdzie Gruzd od ponad 30 lat tworzy swoje dzieła w kamieniu i drewnie. Z inicjatywą zakupu i ustawienia rzeźby w parku miejskim wyszła Elżbieta Szczuka. Pomysł jednak nie uzyskał aprobaty konserwatora zabytków. Na razie nie ma decyzji, gdzie miałaby stanąć rzeźba, ale pod uwagę brany jest pl. Miejski. Nie wszystkim jednak podoba się pomysł zakupu rzeźby. Swoje wątpliwości wyraził radny Bogdan Osik.   

- Czy nie lepiej zainwestować te pieniądze w coś innego? Mamy drugi obelisk Wazów, jest on wartością historyczną, jest zabytkiem. Czy nie lepsze to by było? Co my będziemy mieli z tej rzeźby? - pytał na posiedzeniu komisji promocji 27 listopada. 

- To jest dyskusyjne. Jedni lubią to, drudzy tamto - odparł radny Wojciech Rojek.

- Ale to jest zabytek... - nie odpuszczał radny Osik. 

- To dlaczego komitet (odbudowy obelisku - red.) nie wystąpił o pieniądze? Nic nam się nie obiło o uszy, żeby wystąpił. My nie będziemy się domyślać, czy chce - odpowiedział przewodniczący komisji W. Rojek. 

Fakty są jednak takie, że Wyszkowskie Stowarzyszenie Miłośników Historii, które tworzą członkowie Spolecznego Komitetu Odbudowy Drugiego Obelisku Wazów, złożyło do burmistrza wniosek o uwzględnienie w budżecie na 2024 rok kwoty 180 tys. zł na prace przy odbudowie obelisku. Radni nie zostali o tym jednak poinformowani. 

Czytaj także: Fragmenty drugiego obelisku Wazów oficjalnie uznane za zabytek

Na komisji promocji Bogdan Osik upomniał się także o pieniądze na odbudowę drewnianego witacza na wjeździe do Wyszkowa od strony Warszawy - tzw. "chłopka", do którego sentyment czuje wielu wyszkowian.

- Wielokrotnie składaliśmy wniosek jako komisja o tego "chłopka" i tego nigdzie nie widać - mówił radny klubu "Masz Wybór".

- To znów kwestia gustu - odparł skarbnik Dariusz Korczakowski. - Ja nie utożsamiam się, nie byłem nigdy związany z tym drewnianym obiektem. To kwestia gustu.

Kolejną sprawą wywołaną przez radnego Bogdana Osika jest pilna potrzeba remontu pomnika Gloria Victis.

Czytaj także: Pomnik nadal czeka na ratunek

- Wielokrotnie o tym mówiłem. Nie było pieniędzy w poprzednich latach. Będziemy czekali aż się zawali na kogoś? Może w tym roku się znajdzie w budżecie? - pytał radny. 

Jak usłyszał w odpowiedzi, gmina złożyła wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego.

- Jest szansa na dofinasowanie i wtedy zrobilibyśmy odbudowę tego pomnika, który był robiony spontanicznie, chałupniczo, prowizorycznie. Trzeba będzie tam na nowo zrobić fundament - poinformował skarbnik.

Teraz nad projektem budżetu, w którym zarezerwowano m.in. pieniądze na zakup rzeźby, zajmą się pozostałe komisje Rady Miejskiej. Budżet na 2024 rok ma zostać uchwalony w grudniu. 

Czytaj także: Miasto kupi rzeźbę papieża

Czytaj także: "Mamy historyczną perłę Wyszkowa"

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (35).

REKLAMA

Nekropedia wizerunek Baala

https://nekropedia.fandom.com/pl/wiki/Baal

Nekropedia

https://nekropedia.fandom.com/pl/wiki/Baal Wizerunek Baala

Goldszmit Korczak Korczakowski ?

"- To znów kwestia gustu - odparł skarbnik Dariusz Korczakowski. - Ja nie utożsamiam się, nie byłem nigdy związany z tym drewnianym obiektem. To kwestia gustu. " Ze słowiańskim światowidem, zwanym przez niewiedzę "chłopkiem", się pan nie utożsamia, za to kartofel (pewnie o słusznych, głębokich korzeniach) jest dla skarbona priorytetem. Czy postument pod tego "Baala" będzie nawiązywał do hebrajskości i stąd ta zakrawająca na geszeft kwota? No piękny bożek stanie w środu miasta.

Nikolas

K...a surrealizm!!!

Ździebełko

Rzeźbiarz swojego kartofla wykopał na polu za chałupą, czy go skądś przywiózł? Można zapytać skąd ewentualnie i jaki był tego koszt? Skoro 8 km trasy z Fidestu do Wyszkowa wycenione przez "inwestora" zostało na 40 tys. Ponawiam pytanie - kto wycenił ten transport i czy jest już zaprzyjaźniony z władzunią beneficjent?

Smak!

Popracuję... Odwrotnie milutka - widzę belki w cudzych oczach, a swojego ździebełka w swoim nie zauważyłem. :)

do Smak

Smak! 2023-12-02 20:24:51 "Pedagogika wstydu na mnie nie dziła, szczegulnie w wykonaniu nowosielskich ganusów." _ Smak, popracuj nad swoją polszczyzną! Widzisz zdziebełko w cudzych oczach, a belki w swoim już nie.

Zamrażarka

Radni nie zostali o tym jednak poinformowani. - To jak wygląda obiieg informacji, sekretarz schowała wniosek do "zamrażarki" (Hołownia podobno ją likwiduje) i zataiła informację przed radnymi? Mam nadzieję, że towarzysz przewodniczący W. Rojek wyjaśni tę kompromitację.

Radni nie zostali o tym jednak poinformowani.?

- Czy nie lepiej zainwestować te pieniądze w coś innego? Mamy drugi obelisk Wazów, jest on wartością historyczną, jest zabytkiem. Czy nie lepsze to by było? Co my będziemy mieli z tej rzeźby? - pytał na posiedzeniu komisji promocji 27 listopada Bogdan Osik. - To jest dyskusyjne. Jedni lubią to, drudzy tamto - odparł radny Wojciech Rojek. - Ale to jest zabytek... - nie odpuszczał radny Osik. - To dlaczego komitet (odbudowy obelisku - red.) nie wystąpił o pieniądze? Nic nam się nie obiło o uszy, żeby wystąpił. My nie będziemy się domyślać, czy chce - odpowiedział przewodniczący komisji W. Rojek. Fakty są jednak takie, że... członkowie Spolecznego Komitetu Odbudowy Drugiego Obelisku Wazów, złożyli do burmistrza wniosek o uwzględnienie w budżecie na 2024 rok kwoty 180 tys. zł na prace przy odbudowie obelisku. Radni nie zostali o tym jednak poinformowani. - Ta prymitywna wymówka to prefidna, arogancka ustawka i walenie głupa.

Antyreklama

Pana przewodniczącego komisji promocji i kultury zapraszam na wyszkowską stację PKP. Szczególnie jej zaniedbane otoczenie nie wystawia mu, jak i całemu miastu, dobrego świadectwa. Ale jaka promocja, taka wizytówka. Oczywiście... to kwestja gustu i smaku. Widocznie nie ma problemu, bo czy się siedzi, czy leży - dietka z dodatkiem za komisję się należy.

Niesmak!

Kto ma prawo oceniać tę sztukę? Nowosielski oznajmił, że projekt najbrzydszego muralu w Polsce spodobał się jego synowi (autentycznie), więc posłuszna komisja promocji i kultury pod przewodnictwem W. Rojka czym prędzej zaklepała na to cudo 30 tys. zł. Sowińskiemu, na dodatek malarze obcięli nie tę nogę co trzeba. Nowosielski uwagi na ten temat skwitował, - że to wizja artysty, z którą nie wypada dyskutować. Czy tę rzeźbę kartofla za 50 tys. również opiniował syn burmistrza?

Smak!

Pedagogika wstydu na mnie nie dziła, szczegulnie w wykonaniu nowosielskich ganusów. Jaka to sztuka, widzi każdy. Pan Rojek za swoje "znawstwo" w zakresie promoci i kultury pobiera dodatkowe, publiczne pieniądze. Pytanie dalej aktualne: Może ktoś odpowie na pytanie - jakie to szczególne predyspozycje i doświadczenie w tym zakresie ów pan posiada? POprzeczka POdniesiona panie współkreatorze wyszkowskiej bylejakości Mróz, czego efektem są takie zwyrodniałe kartofle. Oczywiście - to kwestia gustu... (waszego), podobnie jak w przypadku najbrzydszego w Polsce muralu za publiczne pieniądze.

do smacznego

Ciekawe, jakie ty masz kompetencje do oceniania sztuki a także pana Rojka. Bo frustracja i anonimowe napaści to chyba za mało.

Smacznego!

...Teraz w Wyszkowie kreują sztukę intelektualiści ze Skuszewa. To absolwenci dawnego zrównywania szans.... Wojciech Rojek, długoletni pracownik PWiK znający swoją pracę od przysłowiowej studzienki (podszewki), jako przewodniczący gminnej komisji kreuje wyszkowską promocję i kulturę. Może ktoś odpowie na pytanie - jakie to szczególne predyspozycje i doświadczenie w tym zakresie ów pan posiada? POprzeczka POdniesiona panie współkreatorze wyszkowskiej bylejakości Mróz, czego efektem są takie zwyrodniałe kartofle. Oczywiście - to kwestia gustu... (waszego), podobnie jak w przypadku najbrzydszego w Polsce muralu za publiczne pieniądze.

~()

Kto był i widział ten wie że są ładniejsze od głowy ale pewnie nie do sprzedania

Granda

Hołownia postanowił skończyć z "zamrażarką" w Sejmie, Przyszły niedoszły senator Trzeciej Drogi Nowosielski wręcz odwrotnie. Członkowie Spolecznego Komitetu Odbudowy Drugiego Obelisku Wazów, złożyli do burmistrza wniosek o uwzględnienie w budżecie na 2024 rok kwoty 180 tys. zł na prace przy odbudowie obelisku. Radni nie zostali o tym jednak poinformowani". Zamrażarka działa w najlepsze!

***** PO

Stąd pytanie. W Wyszkowie pewni siebie aroganci geszefty chcą robić na wszystkim. Pytanie nadal aktualne panie Adamie. Kto oszacował koszt przywozu na 40 tys. ?

***** ***

Za tyle kasy to ja mogę przywieźć parę ton i wysypać na placu miejskim

Slowiański Światowid, nie chłopek

Kto oszacował koszt przywiezienia z Fidestu tego kartofla i postawienie na środku placu? 40.000 tys. to niemało, czyżby taką sumkę POdpowiedział panu Mrozowi jakiś zaprzyjaniony z władzunią beneficjent?

Wieś

Kohóm!

Filip

Pokochaj Wyszków !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kartofel

Rzeźbiarz nie miał czeoś, co by się nie kojarzyło z wyszkowskim dziadostwem i burmistrzem?

Ostrożny

Czego się czepiasz Dziady. Teraz w Wyszkowie kreują sztukę intelektualiści ze Skuszewa. To absolwenci dawnego zrównywania szans. Doktora z magistrem, magistra z inżynierem, inżyniera z technikiem, technika z robotnikiem , robotnika z chłopem a chłopa z ziemią -ziemniakiem?.. Ten "znawca sztuki", jest na etapie intelektualnego ziemniaka. Lub bardziej - kartofla...

Dziady

Ten sam znawca Rojek ze Skuszewa, zachwycał się nad najbrzydszym muralem w Polsce. Proszę popatrzeć jak ta sztuka się prezentuje. 30 tys. na barachło panie znawco, powinno wrócić do miasta z waszych kieszeni. Teraz kartofel za 100 tys. Wstydu nie macie. A tfu,

WS

Aż chce się czytać, chłonąć tą mądrość sfrustrowanych komentatorów, znawców sztuk plastycznych, bywalców galerii handlowych. Tylko w Wyszkowie nic im się nie podoba, chcą powrotu do czasów PRL.

olać

Nowy wyszkowiak Korczakowki nie widział szaletu na środku placu? to niebawem zobaczy.

Anka

Ja rozumiem, że to jest dzieło rzeźbiarza, ale czy do końca udane? Wątpię. Pierwsze wrażenie-nieestetyczne. Tak jak pisali poprzednicy-wygląda jak kartofel. Naprawdę warto wydawać prawie 100 tys. na taką "sztukę"? Sztuka powinna zachwycać, pobudzać do refleksji, uwrażliwiać na piękno. A to?!

Kartofel

"Wyszkuś", za którego przebierała się Sylwia, tylko po 20 latach przebywania w głuchym lesie.

to taki "Nowy Wyszkowiak"

Kto jest tego kartofla "Matką Chrzestną" - pani Szczuka z Nowego Wyszkowiaka , a "Dziadkiem Chrzestnym" mecenas Korczakowski ? Panie Adamie Mróz i ty temu dziadostwu przyklaskujesz...

"Kuratorka" i wszystko jasne

Tylko "fajna"? Przecież to jest kawał Sztczuki! Jaki kartofel taka rzeźba.

Janek

Fajna ta Głowa, oryginalna. Zwraca uwagę. Obelisk Wazów już mamy, ten drugi leżał lata przy plebanii, może jeszcze poczekać. Nie będzie atrakcją w porównaniu do Głowy, a jest 2 razy droższy. Do Chłopka sentyment mają już tylko emeryci, ale to nie jest dzieło sztuki.

ja

Co za chłam. Niech go sobie postawią na parkingu przed Urzędem Miasta tak aby mogli go podziwiać włodarze miasta.

mieszkaniec

nóż się w kieszeni otwiera. Miasto się dusi od smrodu spalin i wyziewów z kominów, ulice i chodniki(tandetna kostka się kłania) wołają o remont, zieleń zaniedbana, śmieci stają się wizytówką miasta. Są ogromne potrzeby inwestycyjne, a nasi urzędnicy do spółki z radnymi trwonią nasze pieniądze na pseudopromocję. Teraz padło na kamienny kartofel. „Wyszków tonie” aktualne jak nigdy wcześniej.

Granda

Jaki gust, taki kartofel.

Chłopuś

"- To znów kwestia gustu - odparł skarbnik Dariusz Korczakowski. - Ja nie utożsamiam się, nie byłem nigdy związany z tym drewnianym obiektem. To kwestia gustu." Masz flancowany Panie za krótkie korzenie. Przyznaj się, kiedy i skąd ojce do Wyszkowa przyjechali, obydwoje?

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Zdrowie
PODOLOG Małgorzata Krynicka-Gad

ul. Centralna 44 (nad apteką) Wyszków

[email protected]

794-077-667

www.podologwyszkow.pl

Zajęcia dla dorosłych
Akademia Umiejętności PAN HILARY

ul. Daszyńskiego 27 07-200 Wyszków

[email protected]; [email protected]

531 931 200

Motoryzacja
URCAR s.c. Import pojazdów z USA i KANADY

ul. Białostocka 91A 07-200 Wyszków

[email protected]

519-777-948, 519 777 943

www.urcar.otomoto.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA