REKLAMA

REKLAMA

Niezwykłe spotkanie z pisarzem

Autor: Admin Admin

Nauka | Piątek, 17 lis 2023 07:47

Szkołę w Zabrodziu odwiedził niezwykły gość - Marcin Kozioł, pisarz dla dzieci i młodzieży. Autor lektury szkolnej „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej dwóch kontynuacji: „Tajemnica przeklętej harfy” (trafiła do „Złotej Dwudziestki” książek dwudziestolecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”) oraz „Gwiazda Blachonosego”. 

Nauka

REKLAMA

Dyrektor Alina Gotowiec przywitała gościa, a następnie pracownik biblioteki szkolnej pani Dorota czuwała nad przebiegiem czterech spotkań przeznaczonych dla poszczególnych klas. Pisarz Marcin Kozioł to również zapalony podróżnik, przez wiele lat dyrektor mediów elektronicznych National Geographic Polska. Zwiedził ponad 60 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały. Miłość do koni znalazła nawet odzwierciedlenie w książce „Czary w Kopytkowie”, której współautorką jest dziennikarka Katarzyna Dowbor. O tej właśnie książce Pan Marcin opowiedział uczniom klas 0-I na spotkaniu pt. „Stajnia w Kopytkowie - czyli co chciałbyś wiedzieć o koniach”. Dzieci dowiedziały się, jak rozpoznać umaszczenie konia i jak należy się nimi opiekować. Ta multimedialna lekcja wypełniona była ciekawą i zabawną narracją autora, quizami, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami, osadzona w świecie sympatycznych i przeżywających zabawne przygody bohaterów - Niunia, Lansika, ciotki Rodezji, wuja Celofana i wielu innych zwierząt zamieszkujących Stajnię w Kopytkowie. W spotkaniu w wirtualny sposób uczestniczyła także Kasia Dowbor, która dzięki specjalnym nagraniom przedstawia dzieciom zagadki i komentuje odpowiedzi. A jedną z zabaw, która bardzo podobała się najmłodszym uczestnikom, było rysowanie na tablicy wybranej części konia przez chętnych uczniów, tak aby na koniec powstał taki koń, jak został wcześniej wskazany na prezentacji. Nie było to wcale takie łatwe zadanie, ale dzieci znakomicie sobie poradziły, powodując uśmiechy na naszych twarzach. 

Książkowym odbiciem pasji podróżniczej pisarza jest nagrodzona seria o Wombacie Maksymilianie (Nagroda Magellana dla najlepszej książki podróżniczej dla dzieci roku) oraz właśnie co wydana seria przyrodniczo-przygodowa o Malince Wombat. Spotkanie pt. „Wombat Maksymilian - podróże, zwierzęta i przygody!” odbyło się dla klas 2 i 3. Pan Marcin za pomocą multimedialnej prezentacji opowiedział uczniom o różnych zwierzętach, o podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan (tam rozgrywa się akcja pierwszej książki: „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”), ale najwięcej opowiadał o wombatach, bo główny bohater książki jest przedstawicielem tego mało znanego gatunku. Uczniowie z zapartym tchem oglądali i słuchali ciekawych i zabawnych narracji autora. 

Trzecie spotkanie multimedialne z lekturą „Skrzynia władcy piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”) przeznaczone było dla uczniów klas 4-5. Wartka współczesna akcja powieści staje się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji Pan Marcin skupił się na wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Współczesna akcja serii łączy się z odtworzonymi na podstawie źródeł biograficznych nadzwyczajnymi, ale prawdziwymi wydarzeniami z życia historycznych postaci. Choć może się wydawać, że tak przedstawiony Tesla to wymysł wyobraźni, rodem z literatury science-fiction, to wszystko, co o nim opowiedział pisarz - wydarzyło się naprawdę! Odkrywając tajemnice Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów”, autor przeprowadzi na spotkaniu doświadczenia naukowe. Wybrani uczniowie mogli zostać „władcami piorunów”. Poza tym uczestnicy spotkania poznali współczesnych bohaterów książki, w tym czternastoletnią Julkę, marzącą o byciu odkrywcą i detektywem, Toma - obdarzonego zdolnością synestezji, czyli „fuzji zmysłów”, która nie jest wymysłem, ale prawdziwym zjawiskiem) i Spajka/ Biszkopta - labradora, psa asystującego. 

Na ostatnie, czwarte spotkanie zostali zaproszeni uczniowie klas 6-7. Pan Marcin prowadzi rezerwat starych komputerów, a owocem komputerowych zainteresowań jest „Szalona historia komputerów”. Spotkanie pod takim tytułem, to prawdziwa podróż w czasie, w którą dali się zabrać zarówno chłopcy, jak i dziewczyny, umysły ścisłe, jak i humaniści. Było to angażujące multimedialne wydarzenie, podczas którego uczniowie poznali niesamowite wynalazki, które doprowadziły do upowszechnienia się współczesnych komputerów, smartfonów i tabletów. Podczas spotkania uczniowie mogli zobaczyć, dotknąć, a nawet rozebrać niektóre 30-letnie komputery, nieużywane już nośniki danych (np. karty perforowane) i inne wynalazki związane z historią komputerów. Uważam, że spotkanie zachęciło uczestników do czytania nie tylko książek pisarza, ale także do poszukiwania informacji, odkrywania tajemnic i historii urządzeń, które zmieniły nasz świat tak bardzo, że teraz niektórzy z nas nie wyobrażają sobie bez nich życia.

Na zakończenie każdego spotkania chętni uczniowie mogli nabyć książkę z autografem pisarza. Dziękuję panu Marcinowi, że zechciał przyjąć nasze zaproszenie. Mam nadzieję, że to spotkanie na długo zapisze się w pamięci 340 uczniów. Myślę, że zaproszenie Pana Marcina Kozioła do naszej szkoły, to udana promocja czytelnictwa! Spotkania oraz zakup książek pisarza do biblioteki szkolnej było możliwe dzięki pozyskaniu przez szkołę dofinansowania z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

opr. Dorota Groszkiewicz
Bibliotekarz szkolny 
ZSP w Zabrodziu

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA