REKLAMA

REKLAMA

Radosne świętowanie historii w Długosiodle

Autor: Monika Grzelecka

Powiat | Wtorek, 14 lis 2023 14:04

11 listopada cała Polska świętowała piękną i radosną kartę naszej historii. W tym roku obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości.

REKLAMA

Obchody w gminie Długosiodło rozpoczęła uroczysta msza święta dziękczynna w intencji ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych i władz gminy. Oprawę muzyczną przygotował chór parafialny. Dalsza część uroczystości upłynęła pod hasłem „Radosna niepodległości”. Przed budynkiem Centrum Kultury zgromadziły się wszystkie pokolenia mieszkańców - dzieci wraz z rodzicami, młodzież i seniorzy. W tym wyjątkowym dniu, przenieśli się w czasie do chwil, które ukształtowały naszą historię i niepodległość. W samo południe dołączyli do akcji „Niepodległa do Hymnu”, łącząc się z Polakami na wszystkich kontynentach, którzy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie dzieci ze Studia FEN zatańczyły Poloneza, taniec, który odegrał ogromną rolę w rozwoju polskiej kultury narodowej. Od XVIII wieku aż po czasy współczesne pozostaje jednym z najważniejszych symboli polskości i patriotyzmu. Jego popularność w okresie zaborów sprawiła, że stał się swego rodzaju manifestacją polskości i wpisał się w polską tradycję niepodległościową. W rytm słynnej kompozycji Wojciecha Kilara z filmu “Pan Tadeusz” zafalowały biało - czerwone balony i elementy garderoby tancerzy. Przetrwanie polskiego narodu przez czasu niewoli wspierały pieśni powstańcze i patriotyczne. Budziły w sercach Polaków echa niezłomnej siły i zagrzewały do kolejnych zrywów narodowowyzwoleńczych. Były równie niebezpieczne jak oręż i odwaga walczących. Dlatego patriotyczna pieśń, która kształtowała historyczną świadomość pokoleń Polaków, stała się bohaterką dalszej części uroczystości. W międzypokoleniowym patriotycznym śpiewaniu wzięli udział uczniowie wszystkich szkół gminnych, seniorzy z Długosiodła i Jaszczułt oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Starych Susk. Rozbrzmiały znane wszystkim pieśni „Przybyli ułani pod okienko”, „Jak długo na Wawelu” czy „Biały krzyż”.

Święto Niepodległości uczy każdego z nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, nie jest dana, ale jest zadana. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej - podkreślali organizatorzy obchodów.

Źródło: GCIKSiR w Długosiodle

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Dziecko
Dziecko
Niepubliczny Żłobek "A KU KU"

Świętojańska 54C 07-200 Wyszków

[email protected]

500 128 167

akukuwyszkow.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA