Prezydent wygłosił dziś (6 listopada) orędzie, w którym przedstawił dwie swoje decyzje personalne związane z funkcjonowaniem nowo wybranego parlamentu i tworzeniem nowego rządu. Datę pierwszego posiedzenia parlamentu już znaliśmy - to 13 listopada. Natomiast jak właśnie ogłosił Andrzej Duda:
- Zdecydowałem o powierzeniu tej ważnej i prestiżowej funkcji panu posłowi Markowi Sawickiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który został wybrany z listy Komitetu Wyborczego Trzecia Droga. Pan Marek Sawicki ma najdłuższy staż poselski. Reprezentuje swoich wyborców w Sejmie nieprzerwanie od 30 lat. Jako poseł, ale także minister rolnictwa dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy. Dlatego jestem przekonany, że godnie będzie reprezentował w tym szczególnym dniu posłów ze wszystkich ugrupowań, a pierwsze obrady nowego Sejmu będą przebiegać sprawnie i w uroczystej atmosferze.
Marek Sawicki jest posłem wybranym w okręgu nr 18, w skład którego wchodzi także powiat wyszkowski. W październikowych wyborach uzyskał 25 534 głosów.
- Przyznam, że zaskoczyła mnie propozycja Pana Prezydenta Andrzeja Dudy - pryznał tuż po orędziui Marek Sawicki. - Jest mi niezmiernie miło i dziękuję za zaufanie. Z satysfakcją przyjmuję powierzoną mi funkcję. Będę działał zgodnie z Konstytucją i regulaminem Sejmu Rzeczpospolitej Polski.
Do obowiązków marszałka seniora należy prowadzenie pierwszych obrad po wyborach, podczas których odbywają się ślubowania nowych posłów i senatorów oraz wybory marszałków. Sprawuje on swoją funkcję do czasu wyboru nowego marszałka. W przypadku Senatu sytuacja jest jasna - marszałkiem seniorem jest najstarszy senator, w przypadku niższej izby parlamentu prezydent na tę funkcję mógł powołać jednego z najstarszych posłów, więc miał do wyboru większą liczbę osób. Jak podaje interia.pl: "63-letni poseł ludowców został mianowany do tej funkcji spośród najstarszych wiekiem polityków, którzy zasiądą w sejmowych ławach. W rozpoczynającej się kadencji są nimi: Antoni Macierewicz z PiS (75 lat), Jarosław Kaczyński z PiS (74 lata), Ryszard Terlecki z PiS (74 lata), Bogusław Wołoszański z KO (73 lata), Leonard Krasulski z PiS (72 lata), Czesław Siekierski z PSL (71 lat) oraz Bożena Borys-Szopa z PiS (69 lat)".
Jednocześnie prezydent ogłosił, że w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym misję tworzenia nowego rządu obecnemu premierowi, powierzy Mateuszowi Morawieckiemu z PiS.