25 września w Wyszkowie i okolicach niemal cały dzień spędziła senator Maria Koc, aktualnie kandydatka do Sejmu z listy PiS. Towarzyszyli jej nie tylko lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości (na zdj. radna powiatowa, kandydatka do Sejmu Renata Rębała i pełnomocnik powiatowy Mariusz Bryk), ale także operator TVP. Maria Koc na konferencji prasowej informowała o programie Polski Ład, dzięki któremu samorządy realizują szereg inwestycji, a jedną z nich jest widoczna w tle budowa hali sportowej przy CEZiU "Kopernik" w Wyszkowie.
Konferencja Marii Koc
Wieczorem 25 września Maria Koc wzięła udział w spotkaniu członków i sympatyków PiS w Wyszkowie, na którym zaprezentowano kandydatów tej partii z naszego okręgu wyborczego.
- Jesteśmy liderami sondaży, ale nie chodzi o to, by zwyciężyć i być największą partią w opozycji, ale żeby utworzyć rząd i rządzić przez kolejne 4 lata, a może 8 lat i więcej. Polska zasługuje na dobrego gospodarza a tym dobrym gospodarzem jest rząd, który stworzyła Zjednoczona Prawica. Ten rząd pomnaża nasz potencjał, nasze dobra narodowe, mamy skumulowany wzrost gospodarczy - mówiła Maria Koc.
- Opozycja jak wróci do władzy, znowu będzie kombinować i chore pomysły wprowadzać, jak likwidacja jednostek wojskowych na wschodzie kraju. Nie chcemy żeby ten czas wrócił, w którym nie było żadnej solidarności ze słabszymi. Gdy wróci do władzy Platforma, nie będą się przejmowali, że trzeba ludziom pomóc, dać pracę - gwarantuję to państwu. Znam tych ludzi. To są ludzie, którzy naokrągło kłamią, kłamią i jeszcze raz kłamią. Gdy wrócą do władzy, zabiorą nam wszystko: 500, 800 plus, wyprawkę, wszystkie świadzczenia socjalne. Gdy wygra, nie daj Boże, Tusk, to powie, że jest sytuacja nadzwyczajna, nie ma pieniędzy i trzeba ciąć. Jakby mu się udalo przejąć władzę, zamknie CPK, wszystkie inwestycje, które zostały rozpoczęte, bo my mamy być monterami zachodnich urządzeń. Już Polacy na szparagi do Niemiec nie jeżdżą, ale może doczekamy takich czasów, gdy Niemcy będą przyjeżdżać na truskawki do Polski - mówił kandydat na senatora Robert Mamątow.
Spotkanie sympatyków PiS z kandydatami w Wyszkowie
1 października do Długosiodła zawitał Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL. Poza pozdrowieniami dla rolników, gospodyń, uczestników Wielkiego Grzybobrania, przywiózł też Medal Sejmu RP dla gminy Długosiodło, który wręczył gospodarzowi gminy, wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu wraz z egzemplarzem Konstytucji RP, jednocześnie udzielając mu rekomendacji jako znakomitemu samorządowcowi i działaczowi, gotowemu do pełnienia najwyższych funkcji w państwie. Przypomnijmy, Stanisław Jastrzębski jest kandydatem do Sejmu z list Trzeciej Drogi.
Piotr Zgorzelski w Długosiodle
1 października na pl. Miejskim w Wyszkowie zaprezentowali się podczas briefingu prasowego kandydaci do Sejmu z listy Bezpartyjnych Samorządowców.
- Mamy konkretny program i postulaty, m.in. zniesienie podatku PIT, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej i regionalnej oraz możliwości zachowania zasiłku macierzyńskiego przez pracujące mamy; wprowadzenie bonu edukacyjnego, darmowe posiłki dla dzieci w szkołach - mówił Dominik Podlasin.
- Zależy mi bardzo, aby w naszym kraju dyskurs polityczny, a przede wszystkim działania polityczne, zeszły z drogi taniego populizmu rozbudzającego różnego rodzaju mity. Chcę, abyśmy w polityce wkroczyli na ścieżkę budowania. Budowania Polski przyjaznej, Polski szanującej ludzi pracy, Polski, której siłą jest społeczeństwo obywatelskie. Normalna Polska! - dodał Adrian Grzegorczyk.
Konferencja Bezpartyjnych Samorządowców w Wyszkowie
Kandydatka Lewicy do Sejmu została królową. Tak, tak - taki tytuł przypadł Marii Parzychowskiej-Kurpiewskiej z Ostrołęki, która w ramach kampanii wyborczej wzięła udział w Wielkim Grzybobraniu w Długosiodle i w kategorii pań znalazła najładniejszy okaz prawdziwka.
Maria Parzychowska-Kurpiewska w Długosiodle
Z kolei w ramach "1000 spotkań Trzeciej Drogi" Wyszków odwiedził 30 września Ryszard Petru. Spotkanie dla (wybranej) prasy z udziałem kandydatów do Sejmu i Senatu z naszego okręgu odbyło się na terenie firmy CynkoMet, a rozmowa dotyczyła gospodarki.
Spotkanie z Ryszardem Petru
3 października odbyło się otwarte spotkanie z posłami - kandydatami Koalicji Obywatelskiej: Kamilą Gasiuk-Pihowicz, Kingą Gajewską, Czesławem Mroczkiem oraz wyszkowianinem Maciejem Wójcikiem.
- Pełna sala w Wyszkowie! Dziękujemy. Każde takie spotkanie to dla nas ładowanie akumulatorów. Kampania jest w decydującej fazie i dzięki Państwu jesteśmy pewni, że zwyciężymy - podsumowała Kamila Gasiuk-Pihowicz.
To zwycięstwo jest zdnaiem opozycji potrzebne, bo - jak podkreślał poseł Mroczek "mamy sytuację szalenie kryzysową w każdej dziedzinie funkcjonowania państwa, co wymaga działania ratunkowego".
- Ten rząd zainteresowany jest tylko własnymi korzyściami politycznymi. W czasie wojny na Ukrainie rząd naszego kraju prowadzi kilka wojen z naszymi sojusznikami praktycznie w całej Unii Europejskiej - podkreślał. - Rząd PiS nie jest zainteresowany przypilnowaniem naszych narodowych interesów.
Posłowie wspominali niedawny Marsz Miliona Serc i zachęcali do podobnej mobilizacji 15 października w dniu wyborów.
- PiS boi się jednego. Boi się gniewu ludzi - mówiła Gasiuk-Pihowicz.
Spotkanie z kandydatami Koalicji Obywatelskiej
Poseł i kandydat na posła z ramienia Konfederacji Dobromir Sośnierz zorganizował w Wyszkowie konferencję prasową, na której ogłosił, że przygotował w czasie tej kadencji projekt ustawy o ubezpieczeniu OC przypisanym do kierowcy a nie do samochodu, aby każdy, kto posiada więcej niż jedno auto nie musiał płacić składki za każde z nich. Miałoby to dotyczyć także samochodów służbowych.
- Obecny system jest zbudowany nielogicznie - uważa poseł Konfederacji. - Jeśli pożyczę samochód koledze i on spowoduje stłuczkę, to ja będę miał zwyżkę na OC przez kolejne 5 lat, a nie on. Co więcej, będę miał zwyżkę na wszystkich samochodach.
Zadeklarował, że jeśli znajdzie się znów w parlamencie, dopilnuje, żeby projekt ustawy został złożony.
- W tej kadencji „składania ustaw za bardzo nie było z naszej strony”. Przez większą część kadencji mieliśmy 11 posłów i próg 15 posłów niezbędny do złożenia ustawy był dla nas nieosiągalny. Jestem pewien, że po wyborach Konfederacja będzie miała swój klub i nie będzie musiała wiecznie prosić zamordystów z innych partii, którzy nie chcą nic wolnościowego podpisać - dodał poseł.
Dobromir Sośnierz na konferencji w Wyszkowie
Wicemienister sportu Arkadiusz Czartoryski z PiS, także kandydat do Sejmu, zawitał do Wyszkowa z czekami, na inwestycje w obiekty sportowe z rządowych programów. Jeden z nich przekazał dyrektor SP nr 4 na modernizację "orlika", a drugi dyrektorowi WOSiR na remonty pływalni w Wyszkowie.
Arkadiusz Czartoryski na spotkaniu w SP nr 4
Na nutę disco kampanię w Wyszkowie prowadził Robert Gajda z Pułtuska, kandydat do Sejmu z Trzeciej Drogi. W niedzielne poołudnie 8 października zaprosił wyszkowian na darmowy koncert gwiazd disco polo.
Robert Gajda po koncercie w Wyszkowie
Własny sposób na prowadzenie kampanii wyborczej do Sejmu w naszym mieście wymyślił Michał Kuczmierowski z PiS, jednocześnie prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Najpierw rozwiesił banery wyborcze w miejscu niedozwolonym i zagrażającym bezpieczeństwu pieszych i kierowców, ale po naszej interwencji usunął je tego samego dnia. Potem zdecydował się rozstawić swój "wyborczy pojazd" na parkingu przy pl. Miejskim. Owszem, wykupił bilet parkingowy, ale na jedno miejsce a zajmował de facto trzy. Odwiedził także wyszkowski targ, gdzie rozdawał ulotki, a następnie - oczywiście jako prezes Agencji a nie jako kandydat na posła - rozdawał sprzęt ratowniczo-gaśniczy jednostkom z całego Mazowsza na uroczystej odprawie w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
Kampania Michała Kuczmierowskiego w Wyszkowie
11 października Wyszków znalazł się na trasie TIRA WOLNOŚCI w drodze z Białegostoku do Warszawy. Naczepa ciężarówki okejona jest hasłami tzw. Piątki Konfederacji, o których szczegółowo opowiedzieli podczas konferencji prasowej kandydaci do Sejmu.
- Zero socjalu dla Ukraińców - mówił Krzysztof Mulawa. - Nie zgadzamy się z sytuacją, że jedno państwo sponsoruje dwa narody. 300 zł, 500+, kapitał opiekuńczy rodzinny, kredyt 2-proc.... Nas po prostu na to nie stać. Od początku mówimy: pomagać, ale z głową.
Mieszkania i domy tańsze o 30% poprzez regulacje przepisów, które powodują wzrost kosztów budowy, dobrowolny ZUS, niższe i proste podatki, gotówka chroniona konstytucją - to kolejne postulaty wyborcze Konfederacji.
- Ustawy podatkowe trzeba napisać od nowa, a najbardziej absurdalnym obciążeniem podatkowym jest ZUS, który przedsiębiorcy muszą płacić, nawet gdy osiągają stratę w działalności - mówił Dobromir Sośnierz.
Anna Siarkowska skorzystała z okazji, aby podziękować Krzysztofowi Bosakowi za wsparcie dla kobiet na ostatniej prostej kampanii:
- Jak powiedział, bez kobiet to starcie cywilizacyjne z Lewicą nie będzie mogło być prowadzone w sposób skuteczny. Kobiety muszą być na pokładzie Konfederacji - mówiła.
TIR Wolności Konfederacji w Wyszkowie
12 października do gminy Zabrodzie zawitał Jacek Sasin, minister aktywów państwowych i kandydat do Sejmu (na Podlasiu). Były wicepremier przywiózł ze sobą czeki dla wójtów, burmistrza gmin powiatu wyszkowskiego oraz starosty powiatu wyszkowskiego, symbolizujące dofinansowanie do samorządowych inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz programu Polski Ład. Dofinansowanie otrzymały gminy Wyszków, Brańszczyk, Długosiodło, Somianka, Zabrodzie oraz Powiat Wyszkowski.
- Po 8 latach rządów PiS możemy powiedzieć, że zamykamy ten okres znakomitą informacją dla samorządów w Polsce, bo tylko z tych trzech funduszy trafiło do nich ponad 120 mld zł. Odmieniło to życie wielu mieszkańców, a szczególnie Polski lokalnej, która wiele dziesięcioleci czekała na swój czas - podsumował wizytę w Zabrodziu minister.
Jacek Sasin w Zabrodziu
Do ciszy wyborczej jeszcze artykuł będziemy aktualizować na bieżąco.
Fot. Tuba Wyszkowa, zdjęcia prywatne komitetów wyborczych i kandydatów