REKLAMA

REKLAMA

KNF zawiadamia prokuraturę w sprawie EC Będzin S.A.

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Środa, 20 wrz 2023 21:50

"Mogło dojść do złamania zakazu ujawniania informacji poufnych" - czytamy w najnowszym komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczącym dynamicznej zmiany cen akcji elektrociepłowni Będzin S.A., w której władzach zasiadają dwaj wyszkowianie - Marcin Chodkowski i Sławomir Wołyniec. Urząd o sprawie zawiadomił prokuraturę.

Miasto

Jak poinformowała 19 września Komisja Nadzoru Finansowego, w ramach postępowania wyjaśniającego wszczętego 23 czerwca, UKNF prowadził czynności wyjaśniające dotyczące potencjalnego złamania zakazu ujawniania lub wykorzystania informacji poufnej. Postępowanie wyjaśniające nie wykazało złamania zakazu wykorzystania informacji poufnych. Wykazało natomiast, że mogło dojść do złamania zakazu ujawniania informacji poufnych, opublikowanych raportami bieżącymi 6 i 24 kwietnia. Informacje poufne obejmują m.in. określone w sposób precyzyjny informacje, które nie zostały podane do wiadomości publicznej, dotyczące, bezpośrednio lub pośrednio, jednego lub większej liczby emitentów lub jednego lub większej liczby instrumentów finansowych, a które w przypadku podania ich do wiadomości publicznej miałyby prawdopodobnie znaczący wpływ na ceny tych instrumentów finansowych lub na ceny powiązanych pochodnych instrumentów finansowych. 

- W toku prowadzonych czynności wyjaśniających zidentyfikowano dwa przypadki naruszenia art. 14 lit. c Rozporządzenia MAR, tj. bezprawnego ujawnienia informacji poufnej poprzez przekazywanie wiadomości z otoczenia informacyjnego Spółki osobom niesprawującym żadnych funkcji w organach zarządczych i nadzorczych Spółki i niebędącym na liście osób mających w tym czasie dostęp do informacji poufnych - czytamy w raporcie KNF.

W ramach innych czynności nadzorczych UKNF badał także prawidłowość wypełniania obowiązków informacyjnych w zakresie informacji poufnych i sprawozdawczości finansowej. 

- W wyniku działań nadzorczych - podaje dalej KNF - zidentyfikowano nieprawidłowości polegające m.in. na niewłaściwym ustalaniu momentu powstania informacji poufnych, ich nieterminowym ujawnieniu, braku publikacji informacji poufnej, przekazaniu niekompletnych lub nieprecyzyjnych informacji w raportach, niewłaściwym dokonywaniu oceny zdolności do kontynuacji działalności oraz przekazywaniu informacji nie spełniających kryteriów informacji poufnych. 

Ustalenia KNF stały się podstawą do złożenia zawiadomienia organów ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 180 lub art. 181 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

- 18 września Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 180 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. W związku z uchybieniami dotyczącymi wykonywania przez Spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie informacji poufnych i sprawozdawczości finansowej skierowano zaś do Spółki zalecenia w trybie art. 68 ust. 5 i 7 ustawy o ofercie publicznej - poinformowała KNF.

W odpowiedzi zarząd EC Będzin "podkreśla swoją gotowość do współpracy z organami ścigania".

- EC Będzin S.A. wyraźnie podkreśla, że zawiadomienie KNF do prokuratury dotyczy wyłącznie wątku negocjacji z obligatariuszami (kwiecień 2023) i działalności poprzedniego Zarządu, a nie kwestii dynamicznego wzrostu kursu akcji (czerwiec 2023) i działalności obecnego Zarządu. Co więcej, wydaje się, że nie może ono mieć również związku z działalnością naszego głównego akcjonariusza tj. spółki Grupa Altum Sp. z o. o. (to spółka należąca do Sławomira Wołyńca, który jest wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej EC Będzin - red.), która od 29 marca tego roku stała się jednym z obligatariuszy i jako uczestnik procesu negocjacyjnego miała pełne prawo do otrzymywania informacji objętych wskazanymi przez KNF raportami bieżącymi - czytamy w przesłanym naszej redakcji komunikacji EC Będzin S.A. - Za komunikatem stoi zdecydowana intencja EC Będzin S.A. do transparentnego wyjaśnienia sprawy oraz zobowiązanie do pełnego przestrzegania standardów korporacyjnych. Ponadto Spółka wyraźnie oddziela wątek związany z zawarciem umowy o zachowaniu poufności (NDA) z ORLEN Synthos Green Energy od innych kwestii, wskazując na konieczność unikania dezinformacji w komunikacji publicznej.

Zarząd spółki zauważa też, że "Komisja nie stwierdziła jakichkolwiek nieprawidłowości w zakresie ujawnienia czy wykorzystania informacji poufnej w kontekście Umowy o Zachowaniu Poufności (NDA) zawartej przez Spółkę z OSGE".

- Analiza przeprowadzona przez UKNF wykazała, że prowadzone rozmowy miały wyłącznie charakter roboczy oraz wstępny. Umowa NDA została zawarta z myślą o ochronie informacji, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. W trakcie rozmów ze strony OSGE nie zostały złożone żadne wiążące deklaracje co do przyszłej współpracy. Decyzja o kontynuacji dialogu miała od samego początku nastąpić po analizie wyników badań przeprowadzonych przez OSGE. Chcielibyśmy podkreślić, że obecny Zarząd EC Będzin S.A., którego członkami są Pan Marcin Chodkowski - prezes Zarządu oraz dr hab. Barbara Piontek, prof. nadzw. - wiceprezes Zarządu ds. rozwoju, przyjmuje i w pełni zgadza się z powyższymi ustaleniami. Co więcej, z otrzymanych przez EC Będzin S.A. od KNF pisemnych zaleceń wynika, że zdaniem KNF informacja przekazana przez Spółkę w raporcie nr 86/2023 z dnia 21 czerwca 2023 r. dot. zawarcia z ORLEN Synthos Green Energy sp. z o.o. umowy o zachowaniu poufności (NDA) w sprawie rozmów dotyczących inwestycji polegającej na wdrażaniu małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300, nie jest informacją poufną w rozumieniu Rozporządzenia MAR, wobec czego nie mogła być ani ujawniona ani wykorzystana - czytamy w komunikacie EC Będzin S.A..

Obecny Zarząd zapewnia, że nie posiada wiedzy na temat ustaleń UKNF ani działań podejmowanych przez poprzedni Zarząd w kontekście tego wątku wspomnianego Komunikatu KNF.

Zdaniem zarządu EC Będzin najważniejsze na dziś punkty wynikające z komunikatu KNF to przede wszystkim: jednoznaczne stwierdzenie o braku manipulacji kursem akcji Spółki.

- KNF nie stwierdziło ujawnienia ani wykorzystania jakiejkolwiek informacji poufnej w kontekście zawarcia przez Spółkę NDA z ORLEN Synthos Green Energy. W pisemnych zaleceniach skierowanych przez KNF do Spółki, o których mowa w treści Komunikatu KNF, Komisja poinformowała Spółkę, że w ocenie KNF informacja przekazana w raporcie nr 86/2023 z dnia 21 czerwca 2023 r. dot. zawarcia z ORLEN Synthos Green Energy sp. z o.o. (dalej: OSGE) umowy o zachowaniu poufności (dalej: Umowa NDA) w sprawie rozmów dotyczących inwestycji polegającej na wdrażaniu małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300, nie jest informacją poufną w rozumieniu Rozporządzenia MAR i jako taka winna zostać opublikowana bądź w raporcie okresowym, bądź na stronie internetowej Spółki. Nie było zatem możliwości bezprawnego jej ujawnienia bądź wykorzystania - oświadcza zarząd EC Będzin S.A.

Czytaj także: Wyszkowskie kariery w "najgorętszej" spółce giełdowej

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Dziecko
Niepubliczny Żłobek "A KU KU"

Świętojańska 54C 07-200 Wyszków

[email protected]

500 128 167

akukuwyszkow.pl

Opieka i wychowanie
Edukacyjna Bawialnia Montessori

ul. Sowińskiego 58 - Galeria RONDO, II piętro 07-200 Wyszków

[email protected]

537-798-318, 608-012-077

www.roisa.pl

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA