REKLAMA

REKLAMA

Czy to nadal park?

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Środa, 20 wrz 2023 16:00

Burmistrz odrzucił niemal wszystkie uwagi złożone do projektu nowego planu zagospodarowania dla tzw. parku kolejowego przy ul. Okrzei. Uwagi dotyczyły utrzymania przeznaczenia terenu pod zieleń urządzoną, zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej, ograniczenia wysokości i intensywności zabudowy. Gmina chce przekształcić ten teren w obszar usług z zielenią na poziomie jedynie 30%. Decyzja ma zapaść jeszcze na wrześniowej sesji Rady Miejskiej.

Miasto

REKLAMA

W Urzędzie Miejskim w Wyszkowie trwa procedura uchwalania nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przykolejowych wzdłuż ul. Okrzei w Wyszkowie. To popularny "kolejniak", który burmistrz wcześniej planował przekształcić w teren pod budownictwo wielorodzinne, potem w obszar usługowy, a następnie sprzedać.

Czytaj także: Park kolejowy pójdzie "pod młotek"?

Po proteście społecznym, burmistrz wycofał się ze sprzedaży parku, ale nie zmienił swoich planów co do przekształcenia go w teren usługowy. A wszystko po to, aby gmina mogła tam zrealizować projekt pn. "Kolej na park".

Obecny plan przeszkadza

Jak informuje magistrat: "Kolej na park" to park w trzech odsłonach. Po pierwsze i najważniejsze to park edukacyjny. Po drugie, nie mniej istotne, to park miejski, nowy atrakcyjny teren zieleni. Po trzecie to park rozrywki - pierwsza na Mazowszu kolej lilipucia". Aby zrealizować ten projekt, gmina przystąpiła do zmiany planu zagospodarowania. Jak bowiem poinformowano na dyskusji publicznej nad planem:

- Obecny plan przeszkadza w zainwestowaniu terenu, na którym ma powstać park kolejowy. Przeszkadza duża ilość terenu niebudowlanego - w obowiązującym planie aż 50% i 70% przeznaczone jest pod zieleń, brak linii zabudowy. Zgodnie z obecnym planem nie można postawić tam teraz żadnego obiektu. Mamy pomysł, żeby ten teren zagospodarować dla mieszkańców - mówiła Agnieszka Kostrzewa, naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego w Urzędzie Miejskim.

Trzeba tu zaznaczyć, że obecny plan zagospodarowania dopuszcza na terenie parku kolejowego możliwość realizacji usług nieuciążliwych, tyle że nie na całym obszarze parku. W połowie park ma bowiem przeznaczenie pod zieleń urządzoną. Na obszarze przeznaczonym pod usługi obowiązuje wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej 50%, a na obszarze zieleni urządzonej - 70%. W nowym planie zagospodarowania gmina chce cały obszar parku przekształcić pod usługi z dopuszczeniem powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 30% i wysokością zabudowy do 12 metrów.

Czytaj także: To ma być park... inwestycyjny

Utrzymać zieleń

Do projektu planu zagospodarowania wpłynęły dwie uwagi, ale zostały uwzględnione przez burmistrza w znikomym stopniu. 

Na uwagę osoby fizycznej: "Na terenie planu jest wszystko co potrzeba. Ewentualnie brakuje punktu rozrywki dla dzieci" burmistrz odpowiedział, że "teren ten będzie zagospodarowany przez gminę Wyszków i będą mogli korzystać z niego mieszkańcy. Zgodnie z obowiązującym studium teren jest przeznaczony pod usługi". 

Druga uwaga dotyczyła zachowania obecnych zapisów planu zagospodarowania.

- Obszar objęty niniejszym planem stanowi teren o charakterze parkowym i nie wynika to tylko z nazwy, ale także z dotychczasowego sposobu użytkowania oraz jego przeznaczenia w aktualnie obowiązującym planie zagospodarowania. Zaproponowane zmiany zasad, parametrów i wskaźników zagospodarowania tego terenów spowodują, że straci on walory parku czy terenu zieleni. Jest to jeden z niewielu, jeśli nie ostatni, zlokalizowany w mieście obszar zielony, nieskażony zabudową. Wprowadzenie do planu zapisów umożliwiających znaczącą intensyfikację zabudowy kosztem ograniczenia walorów naturalnych terenu, w sposób nieodwracalny zmieni jego charakter - napisała autorka uwagi.

Jej zdaniem, aby zrealizować na tym obszarze zapowiadane przez burmistrza Wyszkowa cele tj. rekreacja, edukacja i promocja nie są potrzebne tak daleko zmieniające charakter tego miejsca modyfikacje planu zagospodarowania (tj. podnoszenie wskaźnika intensywności zabudowy, wskaźnika wysokości zabudowy czy zmniejszanie powierzchni biologicznie czynnej).

- Powinno być wręcz odwrotnie - uważa autorka uwagi. - To zachowanie wysokiego wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej kosztem ograniczania zabudowy kubaturowej będzie służyło edukacji i promocji Wyszkowa jako miasta zielonego, przyjaznego środowisku, dbającego o zachowanie obszarów zieleni urządzonej, a nie podążającego za powszechnymi lecz szkodliwymi trendami, aby zabudować i zabetonować każdą dostępną jeszcze wolną powierzchnię w mieście. 

W związku z tym treść złożonej uwagi dotyczyła utrzymania obowiązujących zapisów planu, tj.:

a) przeznaczenie podstawowe terenu pod zieleń urządzoną, przeznaczenie uzupełniające - dla usług nieuciążliwych

b) min. intensywność zabudowy - 0,05, maks. intensywność zabudowy - 0,5,

c) minimalną powierzchnię biologicznie czynną nie mniejszą niż 50%, a dla terenów zieleni urządzonej 70%,

d) wysokość budynków - nie więcej niż dwie kondygnacje oraz maks. 10 m.

Studium dopuszcza...

Burmistrz nie wziął pod uwagę argumentów wnioskodawczyni i odrzucił jej uwagi, uwzględniając je jedynie w zakresie intensywności zabudowy (uwaga w części uwzględniona w zakresie zmniejszenia minimalnej intensywności zabudowy na 0,05). Swoją decyzję tłumaczy zapisami studium, które dopuszcza nawet 20% powierzchni biologicznie czynnej oraz zabudowę do wysokości 15 metrów.

- Zgodnie z obowiązującym studium teren przeznaczony jest pod usługi nieuciążliwe. Parametry zagospodarowania terenu zostały ustalone na podstawie studium, w tym minimalna powierzchnia biologicznie czynna została ustalona na poziomie 30% oraz maksymalna wysokość zabudowy została ustalona na poziomie 12 m. W studium wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej jest ustalony na poziomie 20%, a wysokość zabudowy 15m. Parametry ustalone w projekcie zostały obniżone w stosunku do maksymalnych parametrów wyznaczonych w studium - odpowiada na złożone uwagi Grzegorz Nowosielski.

Przypomnijmy, że mówimy o "parku"...  

Jeśli stanowisko burmistrza poprą radni, już na najbliższej sesji Rady Miejskiej 28 września wejdzie w życie nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla "kolejniaka" i będzie go można w 70% zabudować.

- To nie jest tak, że w całości go zabudujemy - zapewniała podczas dyskusji nad planem naczelnik Kostrzewa.

Tylko, że nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby to zrobić. Zawsze przecież można będzie powiedzieć "plan to dopuszcza".

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (12).

REKLAMA

nasadzenia zieleni bez pojęcia

Niech burmistrz wreszcie z głową zacznie zatwierdzać nasadzenia zieleni w Wyszkowie, a nie wyrażać zgody na drzewa przy znakach drogowych czy wysokie krzaki przy przejściach dla pieszych, że nie widać pieszego jak podchodzi do pasów, albo wychodzące krzaki na drogę przy ul. Świętojańskiej. Kiedy zostanie wycięta ta jarzębina zasłaniająca tablicę drogową przed rondem przy parku, czy nikt z urzędasów czy policji tego nie widzi

Słupy Nowosa

Na słupa: Siekierski, Kowalski, Mroczek, Ołdakowa, Szymański, Garbarczyk...

Marta

Hasło burmistrza "czas na zmiany"... Wysocki, Garbarczyk, witich.. itp Wyborcy czekają !!!!!

Słupy Nowosa

Kolejne indywiduum Nowosa ten Wysocki. Naczelnik z historią robi w urzędzie na słupa.

Brzoza niekieszonkowa.

Przy nowym bloku nad Bugiem koło szpitala umiera piękna brzoza, na którą jadąc do Gulczewa codziennie patrzy M. Wysocki naczelnik wydziału ochrony środowiska z nadania burmistrza Nowosielskiego. Czy panowie palcem kiwnęli w tej sprawie? Nie ma Pana, byle kto robi z Wyszkowem Nowosielskiego i Wysockiego co chce.

Lucia

To TW Michał rozgrzeszony przez PSL?

Lucia

Niech radni się zastanawią, czy powinni słuchać ustępującego Burmistrza w sprawie parku kolejowego. JEST to jedyna szansa, by miec park w pobliżu olbrzymiego osiedla.

aaa

Wyszków to wiocha bedaca miastem tylko formalnie, tutaj nawet nie ma urbanistycznego miejskiego układu ulic. Nigdy nie było rynku, ratusza. Zobaczcie na Białostocką od S8 do ronda - ulica z układem typowo wiejskim, z dala straszą ruiny biurowca fabryki mebli i ruiny przemysłu. Nawet w historii Wyszków był w powiecie kamienieckim ze stolicą w Kamieńcu Mazowieckim, to była i jest nic nie znacząca mieścina bez regularnej komunikacji z Warszawą - tranzyt dla ciężarówek i tyle. A ten śmieszny "Park Fontann" wyglada jakby ktoś w środku wiochy strzelił pas startowy. Betonowa wieś bez porządnego gospodarza.

WWY

To pewnie w ramach walki z ociepleniem klimatu - zabetonować jeden z ostatnich skrawków zieleni w mieście. Zamiast tego posadzą gdzieś znowu jakieś krzaki przy skrzyżowaniu, które po tygodniu uschną albo pomalują Białostocką na czerwono, że niby ścieżka rowerowa ale ciemnota będzie zadowolona bo "klimat ratujo".

Sprawdzam Panie Pawle.

Ciekawam jak za tą zbrodnią na Wyszkowie zagłosuje kandysat na posła radny Paweł Turek?

Ludzie to są

Jak choćby taki Paradowski z Masz Wybór, które zamienił na PiS, które zdradził z Nowosielskim i nadal ma dobry humor i pracę. Ideały? Tylko przed wyborami.

mieszkaniec

Pan N. przed kolejnymi wyborami musi się wyrobić. On w pobliżu dworca mieszkać nie będzie. Nie znam jego życiorysu ale dla wielu starych (40+) wyszkowiaków park kolejowy to kolejny, mniejszy, park miejski. Czy następnym posunięciem będzie likwidacja parku nad Bugiem? Ciekawe również jest jak pan N. i wierni mu urzędnicy powołują się na zapisy studium. Ten dokument, który na wyścigi zmieniają, żeby znajomy „biznesmen” zarobił krocie na kupnie działek rolnych pod budowę bloków. Mieszkańcy mają co wybrali. Przy wyborach samorządowych trzeba zwracać uwagę na ludzi a nie na partię, z której startują. Również same osiedla powinny się organizować i wystawić własnych kandydatów. Nie można zapominać, że pomysły pana N. są popierane przez większość radnych.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Zajęcia dla dorosłych
Akademia Umiejętności PAN HILARY

ul. Daszyńskiego 27 07-200 Wyszków

[email protected]; [email protected]

531 931 200

Motoryzacja
URCAR s.c. Import pojazdów z USA i KANADY

ul. Białostocka 91A 07-200 Wyszków

[email protected]

519-777-948, 519 777 943

www.urcar.otomoto.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA