REKLAMA

REKLAMA

Scena to ich DOM

Autor: Elwira Czechowska

Rozrywka | Poniedziałek, 25 wrz 2023 21:35

Pod ogromnym wrażeniem najnowszego widowiska Rewii Dziecięcej "Sylaba" pt. "D O M" była wyszkowska publiczność, która miała okazję obejrzeć spektakl w miniony weekend. Jednych urzekł teatralny kunszt tancerek, innych wyczyny akrobatyczne, ale na uwagę zasługuje przede wszystkim niesamowita energia, dynamika, różnorodność i oryginalność spektaklu. Jego twórcy udowodnili, że scena jest dla nich jak prawdziwy dom. Podczas premiery uroczyście pożegnano dwie świeżo upieczone "sylabowe emerytki" - Maję Zglec i Dominikę Puchtę.

REKLAMA

Jak mówią twórcy najnowszego widowiska Rewii Dziecięcej "Sylaba", „dom" najczęściej kojarzony jest z pomieszczeniem, budynkiem, miejscem schronienia.

- Jednak czy to wszystko? - pytają. - Z pewnością nie, czego dowodem jest ten właśnie spektakl. 

Istotą domu nie są jego cztery ściany, ale ludzie w tych czterech ścianach mieszkający. To bowiem w domu mieszkają ludzie nam najbliżsi, nasi rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Prawdziwy dom to taki, który opiera się na wzajemnej miłości, szacunku, akceptacji. Dom to miejsce zapewniające odpoczynek i bezpieczeństwo. Dom to miejsce spotkań i okazywania sobie bliskości. Jest to nie tylko miejsce, gdzie można się schronić przed nawałnicami życia. To w domu uczymy się tak naprawdę żyć, poznajemy tradycję i kulturę. Z bagażem, jaki zdobędziemy w domu, wychodzimy w świat. Dom daje poczucie bezpieczeństwa, sprawia, że mamy swoje miejsce na Ziemi, do którego zawsze możemy wrócić. Rozłąka z domem, niemożność powrotu do niego jest bardzo trudnym doświadczeniem. Powoduje, że człowiek jest nieszczęśliwy. Najbardziej jednak tragiczna sytuacja jest tych ludzi, którzy nie mają tego, tak ważnego przecież, poczucia zakorzenienia, nie mają swojego domu, miejsca, z którym mogliby się identyfikować. Kiedy człowiekowi jest źle na świecie, to właśnie w domu może znaleźć ludzi, którzy wyciągną do niego pomocną rękę czy wesprą w trudnych chwilach. Te wszystkie emocje goszczą w spektaklu "D O M" "Sylaby. Jak w prawdziwym domu mieszają się w nim dobre i złe momenty.

- Niestety w dzisiejszych czasach ludzie budują domy, urządzają je według najnowszych trendów mody, czynią z nich małe arcydzieła, jednak to nie daje im szczęścia. Tak wielu jest dziś ludzi, którzy mieszkają w dużych posiadłościach czy ekskluzywnych willach, a są smutni, zagubieni. Cierpią, bo w tych pięknych domach są samotni, nie mają do kogo otworzyć ust. W naszym spektaklu dom ukażemy jako istotny element budujący tożsamość człowieka. Ktoś pozbawiony zakorzenienia, swego miejsca na świecie, zawsze będzie czuł się nieszczęśliwy. W naszym spektaklu tytułowy dom będzie także metaforą dla związków z małą i dużą ojczyzną, jako miejscem kształtującym naszą kulturową i narodową przynależność i determinującą sposób postrzegania świata - mówią twórcy spektaklu.

"Sylabowy" DOM jest bogaty własnym wnętrzem, jest pełen ciepła, pozytywnych wibracji. Wypełniła go młodzieńcza energia, pasja i talent. Przez kilkadziesiąt minut na scenie dzieje się tyle pięknych i niesamowitych rzeczy, że ani przez moment nie stygną emocje. "Sylabianki" w znakomitej choreografii Katarzyny Janus prezentują wyżyny swoich umiejętności i możliwości - tanecznych, aktorskich, akrobatycznych. Spektakl wydobywa z nich to, co najlepsze, prawdziwy artystyczny kunszt. Przedstawienie odznacza się niesamowitą dynamiką, oryginalnością, różnorodnością, a jednocześnie spójnością środków wyrazu. Nie ma w nim blichtru i błysku cekinów. Nie ma ferii kostiumów i reflektorów. Jest za to bijące od tancerek wewnętrzne światło, które wypełnia scenę, jak ciepły płomień świecy wypełnia domowe zacisze. Po chwilowych burzach przychodzi spokój i wyciszenie. Wspaniała muzyka i skromna ale oryginalna scenografia i rekwizyty dopełniają całości widowiska. Widowiska, które bez wątpienia ma światowy poziom i format. A sceniczna dojrzałość i świadomość tancerek wprawiły puobliczność w nieudawany zachwyt i wzruszenie.    

W spektaklu „DOM" wystąpiła Rewia Dziecięca "SYLABA" w składzie: Nikola Abramczyk, Weronika Apelska, Karolina Brejnak, Karolina Bylak, Antonina Czajka, Maria Czyż, Anna Gajdek, Ada Jezierska, Wiktoria Królikowska, Amelia Kukwa, Agnieszka Kurowska, Joanna Łachacka, Martyna Łyszkowska, Alicja Oleksiak, Ada Pieńkowska, Zuzanna Pieńkowska, Natalia Rakowiecka, Kornelia Romanowska, Pola Skwara, Kaja Stworzyjanek, Weronika Świadkowska, Oliwia Tolak, Joanna Topolewska, Natalia Wielgolewska, Zofia Wielgolewska, Alicja Wiśniewska, Gabriela Zdziarstek, Lena Zemło, Gabriela Ziętara.

REALIZATORZY

Kostiumy: Irena Zdunek, Katarzyna Janus, Aleksandra Perzyna

Rekwizyty: Adam Janus, Katarzyna Janus, Paweł Łyszkowski, Norbert Gmurowski

Światło: Dawid Bartnicki, Adam Janus

Dźwięk: Piotr Semczuk, Grzegorz Guła

Grafiki wydarzenia: Sebastian Murza

Multimedia: Pro4media, Adam i Katarzyna Janus

Stagehands: Aleksandra Perzyna, Sandra Korytkowska

Choreografia: Katarzyna Janus

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Janus

Partnerem wydarzenia „D O M” jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (11).

REKLAMA

Bez pseudonimu

Pani Janus - chapeau bas

Mam talent?

Obie z żalem, że się nie dostały?

taka prawda

Nie nowosielski, a rękami nowosielskiego i kowalskiego pani Kowalewska i pani Wittich wyrzuciła Sylabę

nowosielskie dno

Sylabę na bruk wyrzucił nowosielski, Hilary błąka się na pokomornem, a w tzw. domu kultury wiatr hula. Ma tupet kandydować na senatora.

Ta granda musi odejść

Wsadzili dyrektora o niskim pojęciu o kulturze w ogóle. Słupa Nowosielski wsadził jak i w sporcie i Bug Wyszków. Zdrajcom Wyszkowa mówimy NIE! Nadejdzie czas, pogonimy gang nieudaczników.

Lidia

Bardzo żałuję że nie mogłam obejrzeć nowego spektaklu przygotowanego przez Sylabę ale zdjęcia są piękne i oddają atmosferę przekazu artystycznego. Potwierdzam że Waszym domem jest WOK Hutnik , byłam przy Waszych narodzinach, zawsze śledziłam Wasze sukcesy jak również niepotrzebne zawirowania wokół Was. Pewnym ludziom zabrakło wyobraźni i empatii. Tego dobra artystycznego, które należy doceniać, wspierać i chronić mamy w Wyszkowie tak niewiele. Wierzę w Was, doceniam Wasza pracę i talent. Gratulacje za to co osiągacie. Pozdrawiam Dziewczęta, Instruktorów i Rodziców.

Wyszkowianin

Spektakl piękny, wykonanie Sylabianek poziom Światowy GRATULACJE! Natomiast serce pęka, że sceny zaprezentowane w spektaklu „D O M”radość, walka, smutek, pogarda, wyrzucenie na bruk, nienawiść oraz rozczarowanie Sylaba doświadczyła na własnej skórze w domu, w którym się narodziła WOK-HUTNIK i dla którego niejednokrotnie serducho oddawała. Uważam, że obecny Dyrektor Wok-Hutnik M Kowalski jest największą intelektualną miernotą ze wszystkich byłych dyrektorów Wok Hutnik. Myślę, że te wszystkie wydarzenia, które doświadczyła Sylaba od obecnego burmistrza i jego ekipy dobrze podsumowują jego dotychczasowe rządy i brak klasy. Wyszkowianie pamiętajcie podczas wyborów gdy będziecie stawiać krzyżyk czy kandydat na senatora jest warty waszego zaufania.

niefan

Pierwszy raz od dawna byłem w Hutniku na imprezie gdzie pięknie pracowało światło, nie trzeszczała ani nie dudniła muzyka, nie wyły mikrofony. Jak w prawdziwym teatrze. Jak czytam to nie obsługa Hutnika pracuje przy tym. Ale widać, że i na tej poPRLowskiej scenie się da zrobić coś wyśmienitego. Znaczy to kwestia ludzi. Jest nadzieja. Czekamy na wybory.

WNM

Sylaba pokazała, gdzie jest jej dom. Scena. Hutnik. To jest ich miejsce. Zespół po rozstaniu z Hutnikiem nie dość, że się nie poddał i nie załamał, a dostał skrzydeł! Brawooooooooooooooooooo!

Ja-cek

Jesteście bezapelacyjnie najlepsi!

Fanka

Brak słów, które mogą opisać to, co się widzi na scenie podczas spektaklu.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA