Jak mówią twórcy najnowszego widowiska Rewii Dziecięcej "Sylaba", „dom" najczęściej kojarzony jest z pomieszczeniem, budynkiem, miejscem schronienia.
- Jednak czy to wszystko? - pytają. - Z pewnością nie, czego dowodem jest ten właśnie spektakl.
Istotą domu nie są jego cztery ściany, ale ludzie w tych czterech ścianach mieszkający. To bowiem w domu mieszkają ludzie nam najbliżsi, nasi rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Prawdziwy dom to taki, który opiera się na wzajemnej miłości, szacunku, akceptacji. Dom to miejsce zapewniające odpoczynek i bezpieczeństwo. Dom to miejsce spotkań i okazywania sobie bliskości. Jest to nie tylko miejsce, gdzie można się schronić przed nawałnicami życia. To w domu uczymy się tak naprawdę żyć, poznajemy tradycję i kulturę. Z bagażem, jaki zdobędziemy w domu, wychodzimy w świat. Dom daje poczucie bezpieczeństwa, sprawia, że mamy swoje miejsce na Ziemi, do którego zawsze możemy wrócić. Rozłąka z domem, niemożność powrotu do niego jest bardzo trudnym doświadczeniem. Powoduje, że człowiek jest nieszczęśliwy. Najbardziej jednak tragiczna sytuacja jest tych ludzi, którzy nie mają tego, tak ważnego przecież, poczucia zakorzenienia, nie mają swojego domu, miejsca, z którym mogliby się identyfikować. Kiedy człowiekowi jest źle na świecie, to właśnie w domu może znaleźć ludzi, którzy wyciągną do niego pomocną rękę czy wesprą w trudnych chwilach. Te wszystkie emocje goszczą w spektaklu "D O M" "Sylaby. Jak w prawdziwym domu mieszają się w nim dobre i złe momenty.
- Niestety w dzisiejszych czasach ludzie budują domy, urządzają je według najnowszych trendów mody, czynią z nich małe arcydzieła, jednak to nie daje im szczęścia. Tak wielu jest dziś ludzi, którzy mieszkają w dużych posiadłościach czy ekskluzywnych willach, a są smutni, zagubieni. Cierpią, bo w tych pięknych domach są samotni, nie mają do kogo otworzyć ust. W naszym spektaklu dom ukażemy jako istotny element budujący tożsamość człowieka. Ktoś pozbawiony zakorzenienia, swego miejsca na świecie, zawsze będzie czuł się nieszczęśliwy. W naszym spektaklu tytułowy dom będzie także metaforą dla związków z małą i dużą ojczyzną, jako miejscem kształtującym naszą kulturową i narodową przynależność i determinującą sposób postrzegania świata - mówią twórcy spektaklu.
"Sylabowy" DOM jest bogaty własnym wnętrzem, jest pełen ciepła, pozytywnych wibracji. Wypełniła go młodzieńcza energia, pasja i talent. Przez kilkadziesiąt minut na scenie dzieje się tyle pięknych i niesamowitych rzeczy, że ani przez moment nie stygną emocje. "Sylabianki" w znakomitej choreografii Katarzyny Janus prezentują wyżyny swoich umiejętności i możliwości - tanecznych, aktorskich, akrobatycznych. Spektakl wydobywa z nich to, co najlepsze, prawdziwy artystyczny kunszt. Przedstawienie odznacza się niesamowitą dynamiką, oryginalnością, różnorodnością, a jednocześnie spójnością środków wyrazu. Nie ma w nim blichtru i błysku cekinów. Nie ma ferii kostiumów i reflektorów. Jest za to bijące od tancerek wewnętrzne światło, które wypełnia scenę, jak ciepły płomień świecy wypełnia domowe zacisze. Po chwilowych burzach przychodzi spokój i wyciszenie. Wspaniała muzyka i skromna ale oryginalna scenografia i rekwizyty dopełniają całości widowiska. Widowiska, które bez wątpienia ma światowy poziom i format. A sceniczna dojrzałość i świadomość tancerek wprawiły puobliczność w nieudawany zachwyt i wzruszenie.
W spektaklu „DOM" wystąpiła Rewia Dziecięca "SYLABA" w składzie: Nikola Abramczyk, Weronika Apelska, Karolina Brejnak, Karolina Bylak, Antonina Czajka, Maria Czyż, Anna Gajdek, Ada Jezierska, Wiktoria Królikowska, Amelia Kukwa, Agnieszka Kurowska, Joanna Łachacka, Martyna Łyszkowska, Alicja Oleksiak, Ada Pieńkowska, Zuzanna Pieńkowska, Natalia Rakowiecka, Kornelia Romanowska, Pola Skwara, Kaja Stworzyjanek, Weronika Świadkowska, Oliwia Tolak, Joanna Topolewska, Natalia Wielgolewska, Zofia Wielgolewska, Alicja Wiśniewska, Gabriela Zdziarstek, Lena Zemło, Gabriela Ziętara.
REALIZATORZY
Kostiumy: Irena Zdunek, Katarzyna Janus, Aleksandra Perzyna
Rekwizyty: Adam Janus, Katarzyna Janus, Paweł Łyszkowski, Norbert Gmurowski
Światło: Dawid Bartnicki, Adam Janus
Dźwięk: Piotr Semczuk, Grzegorz Guła
Grafiki wydarzenia: Sebastian Murza
Multimedia: Pro4media, Adam i Katarzyna Janus
Stagehands: Aleksandra Perzyna, Sandra Korytkowska
Choreografia: Katarzyna Janus
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Janus
Partnerem wydarzenia „D O M” jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.