REKLAMA

REKLAMA

Parafia w Porębie zabrzmi nowymi organami

Autor: Admin Admin

Powiat | Czwartek, 14 wrz 2023 11:15

W niedzielę  24 września bp. Janusz Stepnowski dokona aktu poświęcenia organów piszczałkowych w parafii w Porębie. Podczas mszy świętej zaśpiewa chór parafialny z organistą Michałem Sitkiem na czele. Po mszy zaplanowano koncert muzyki organowej.

REKLAMA

Trzonem prac była całkowita odbudowa traktury gry i rejestracji oraz stołu gry wraz z klawiaturą nożną, manubriami itp. w stylu Schlagów z lat ok. 1860-70. Zachowały się jedynie klawiatury manuałowe, które przeszły poważną, profesjonalną renowację. Stół gry został na nowo, jak było w oryginale, zaprojektowany i wbudowany w przednią ścianę szafy organowej, gdyż podczas przenosin instrumentu w latach powojennych z Dolnego Śląska stół gry został zbudowany na nowo (w prymitywny sposób) i wbudowany w lewy bok szafy organowej. Stało się tak z powodu braku miejsca na centralny stół gry na chórze. Tym samym oryginalny stół gry wraz z mechanizmami zaginął.

Podczas obecnego remontu, dzięki wsparciu merytorycznemu Komisji Organistowskiej Diecezji Łomżyńskiej, uzyskano zgodę konserwatora zabytków na powiększenie chóru, co zaś właśnie pozwoliło na odbudowę stołu gry do formy pierwotniej i posadowienie go w również pierwotnym miejscu. Dodatkowo uzupełniono siedem brakujących głosów a pozostałe odrestaurowano i częściowo zrekonstruowano (drewniane). Ważnym jest do zasygnalizowania, że niestety w przestrzeni głosów metalowych nie zachowały się od czasu montażu po wojnie żadne oryginalne piszczałki. Z niewiadomych powodów zostały one wówczas wymienione. Podczas obecnych prac nie zdecydowano się na ich wymianę zarówno ze względu na ich dobry stan i dobre odwzorowanie do pierwotnych menzur, jak i koszt ich potencjalnej wymiany. Z oryginałów zachowało się jedynie kilka głosów drewnianych, których i tak pewna część, ze względu na bardzo zły ich stan, musiała zostać zrekonstruowana. Poza tym zrekonstruowano konstrukcje nośne wiatrownic i zainstalowano również nowy miech fałdowy z podawaczami w miejsce miecha pływakowego, zrekonstruowano kanały powietrzne i oczywiście zainstalowano nową dmuchawę. Reszta czynności to były już renowacje i rekonstrukcje w obrębie oryginalnych wiatrownic i szafie organowej. Zatem na zdjęciach można zobaczyć, w drobnym urywku, jak instrument wyglądał przed rozpoczęciem prac.

Uroczystości rozpoczną się 24 września mszą św. o godz. 17.00. 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (3).

REKLAMA

Oki

Oki zawsze za Tuskiem.!!!

Gajowy

No... Oki już żółć toczy, aż uszami mu się wylewa. Coś anonimowo na kogoś by napisał, kogoś opluł, a tu nic? No to wina Tuby, no i wina Tuska:))

Oki

Do Tuby... Dajecie takie artykuły, których nikt nie komentuje. Ostatnio...słaba Tuba, przepraszam, ale taka prawda.

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Usługi branżowe
"LEK-MET" Andrzej Wrzesiński - Skup Złomu Stalowego i Metali Kolorowych

Leśna 40 (obok Cynkometu) 07-202 Wyszków

[email protected]

29-742-30-14, 797-633-676

www.lekmet.pl

Na Zdrowie
"idealDENT" STOMATOLOGIA

ul. 1 Maja 5 07-202 Wyszków

[email protected]

728-829-777

www.idealdent.pl

Moda i uroda
LÚA Butik odzieżowy dla kobiet

ul. 11 Listopada 29 07-200 Wyszków

[email protected]

530-954-500

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA