REKLAMA

REKLAMA

Złamał kod Enigmy. Jest na muralu w Katowicach

Autor: Elwira Czechowska

Miasto | Środa, 06 wrz 2023 17:36

Jerzy Różycki został jednym z bohaterów muralu w Katowicach. Wybitny matematyk i kryptolog, absolwent wyszkowskiego liceum, stał się także bohaterem książki autorstwa wyszkowianki Elżbiety Szczuki.

Miasto

REKLAMA

Kolejny niezwykły mural odsłonięto w ostatnich dniach w Katowicach w ramach Katowickiego Szlaku Murali. Na obrazie autorstwa Karola Kobrynia przy ul. Ordona znalazły się postacie niezwykłych matematyków i kryptologów, którzy swoją pracą zmienili bieg historii: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. W 1932 roku dokonali czegoś niesamowitego - złamali szyfr Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej używanej przez nazistowskie Niemcy. To było osiągnięcie bez precedensu, które otworzyło drzwi do tajemnic kryptografii niemieckiej. To właśnie dzięki ich pracy Brytyjczycy mieli dostęp do zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej. To osiągnięcie w dziedzinie kryptologii przyczyniło się do zwycięstwa aliantów w wojnie. Nas szczególnie interesuje ta ostatnia postać, upamiętniona na muralu w Katowicach. Jerzy Różycki był bowiem związany z Wyszkowem. 

Odsłonięcie muralu w odległych Katowicach zbiegło się z lokalnym wydarzeniem upamiętniającym postać Jerzego Różyckiego. Na rynku ukazała się poświęcona mu książka autorstwa Elżbiety Szczuki. To pierwsza pełna biografia Jerzego Różyckiego, zaliczanego w poczet najwybitniejszych światowych kryptologów, jednego z trzech matematyków, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Autorka przedstawia obraz człowieka obdarzonego wyjątkową inteligencją, oddanego swojej pracy, ale też rodzinie. Książka zawiera unikatowe informacje, zdjęcia i dokumenty. 

Czytaj także: Wybitny kryptolog Jerzy Różycki doczekał się swojej ławeczki w Wyszkowie

Fot. Magda Ludwiczek

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (1).

REKLAMA

Wyszków to bylejakość

Wyszków też ma mural historycznej postaci, ale nikt o nim w Polsce nie pisze. Wyszków to bylejakość, czego karykatura Sowińskiego jest rażącym przykładem

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Projektowanie/ urządzanie
PARKANEX Sp. z o.o.

Targowisko 501 32-015 Kłaj

[email protected]

+48 12-284-06-40

Dziecko

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA