REKLAMA

REKLAMA

Mini Muzeum Bursztynu i Muszli powstało w Łosinnie

Autor: Monika Grzelecka

Powiat | Poniedziałek, 04 wrz 2023 17:30

W Szkole Podstawowej w Łosinnie 4 września uroczyście otwarto Mini Muzeum Bursztynu i Muszli im. prof. dr. hab. Wiesława Krzemińskiego.

REKLAMA

Wyjątkowa ekzpozycja na szkolnym korytarzu, w którym zawisły podświetlone gabloty, jest zaprojektowana z ciekawą aranżacją ukazującą bursztyn bałtycki, bursztyn z Sumatry oraz Madagaskaru. Dość szeroko pokazany jest świat inkluzji, czyli wrostków, wymarłych organizmów z eceńskiej fauny i flory, liczące około 45 milionów lat. Wszystkie okazy są wymarłe na poziomie gatunku. Znajdują się tam w oryginale różne wymarłe pająki, muchówki, błonkówki, chrząszcze. W gablotach widnieją także różnorodne wyroby z bursztynu, jak biżuteria i przedmioty użytkowe oraz eksponaty związane z bursztynem w kosmetyce i medycynie niekonwencjonalnej. Wiele z eksponatów otrzymało "nowe życie" dzięki kadrze pedagogicznej, która nadała im nową formę, powstały m.in. wisiorki, kolczyki, breloki czy zawieszki z bursztynem. W zbiorach zaprezentowano także okazałe muszle morskie i lądowe oraz inne okazy morskiej fauny, a także ząb mamuta włochatego. Nauczyciele  przygotowali również prezentację w 3D, gdzie ukazane są stawonogi kopalne ze zbiorów. Nie zabrako także wirtualnego lektora, który opowiada o bursztynie i eksponatach.

Współzałożycielem Mini Muzeum jest dyrektor SP w Łosinnie Magda Szyller, która uroczyście powitała uczniów oraz gości:

- To zaszczyt dla mnie, że mogę was wszystkich tu dzisiaj gościć i podzielić się z wami niezwykłym momentem, który stanowi połączenie przeszłości z teraźniejszością, nauki z kulturą oraz edukacji z pięknem sztuki. Jestem przekonana, że zarówno rok szkolny, jak i powstałe w nim Mini Muzeum Bursztynu i Muszli, będą stanowiły niezwykłe źródła wiedzy i inspiracji dla naszych przedszkolaków, uczniów, nauczycieli oraz wszystkich, którzy odwiedzą to miejsce. Wiedza jest skarbem, który rośnie w miarę jej dzielenia się i zagłębiania. Dlatego zachęcam was do aktywnego uczestnictwa w zajęciach, do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, a także do czerpania radości z odkrywania nowych faktów. Niech te kolejne dziesięć miesięcy będzie czasem wyzwań i triumfów, nauki i zabawy, nawiązywania nowych przyjaźni i rozwoju osobistego. A Muzeum Bursztynu niech stanie się przestrzenią, w której odkryjemy wspólnie piękno naszego diedzictwa i zrozumiemy jego głębszy sens - mówiła. 

Dyrektor złożyła podziękowania wszystkim, którzy mieli udział w powstaniu muzeum:

- Począwszy od twórców - Roberta Fallaszka, prof. Wiesława Krzemińskiego, dziekuję gminie Wyszków, po tych, którzy w większym lub mniejszym stopniu pracowali nad jego powstaniem oraz organizacją dzisiejszej uroczystości. To dzięki waszej pasji i oddaniu oraz ludzkiej życzliwości możemy teraz cieszyć się tym miejscem i podzielić się nim z innymi. Okres wakacyjny był czasem wytężonej pracy. Oprócz utworzenia muzeum, udało się nam dokonać kilku innych zmian w naszej szkole. Dzięki wsparciu gminy Wyszków zakupiliśmy i zamontowaliśmy część gablot, w których można podziwiać eksponaty muzealne. Wyrównaliśmy tez kostkę przed budynkiem. Ponadto zakupiliśmy nowe meble do jednej z sal. Sala ta dodatkowo została ozdobiona pięknym malowidłem ściennym. Zakupiliśmy również dodatkowe gabloty na eksponaty muzealne i gabloty na puchary oraz odmalowaliśmy korytarz szkolny. Udało się również zamontować w sekretariacie szkoły gablotę na sztandar, który przejmujemy 29 września - mówiła.

Twórca Mini Muzeum, nauczyciel SP w Łosinnie Robert Fallaszek, opowiedział o tym, co go zainspirowało do utworzenia zbioru:

- Jako że posiadałem ciekawe zbiory związane z bursztynem, postanowiłem, że utworzę mini muzeum tu właśnie na Kurpiach Białych, gdzie pracuję w szkole, niedaleko prawdziwego zagłębia bursztynu, jakim są Kurpie Zielone. Kolejnym czynnikiem, który zadecydował, że szkoła w Łosinnie to idealne miejsce pod przyszłe muzeum, to niezwykle inteligentna i zaradna dyrektor Magda Szyller oraz bardzo kreatywne osoby ze Stowarzyszenia Społeczno - Oświatowego „Przyjazny Krąg” w tym m.in. Bożena Bajorek i Beata Kuchta. Dzięki tak wspaniałemu gronu i wsparciu zasłużonego dla naszego obszaru burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, szkoła zaczyna rozkwitać. Intensywny rozwój powstania muzeum wspierał również sołtys wsi Łosinno Marek Mielczarczyk. Wierzę, że Łosinno przy wzajemnej współpracy będzie znane nie tylko w całym regionie, ale i w Polsce, gdyż planów na rozwój muzeum i szkoły mamy nieskończenie wiele.

Robert Fallaszek przedstawił profesora, którego imię będzie nosić muzeum:

- Dzisiajszy dzień jest historyczną chwilą, gdyż mamy zaszczyt gościć niezwykłych badaczy z Polskiej Akademii Nauk. Nasze Minimuzeum Bursztynu i Muszli jest nazwane im. prof. Wieslawa Krzemińskiego, światowej sławy badacza, giganta nauki, paleontologa, biologa, zoologa, entomologa, dipterologa, eksperta od bursztynu, który - realizując swoje projekty i zainteresowania badawcze - zorganizował lub uczestniczył w licznych wyprawach do Weneueli i Afryki Północnej. Uczestniczył także w wyprawach naukowych na Antakrktydę, do Afryki, Ameryki Południowej i Północnej oraz wielu krajów Europy. Praktycznie odbył dwie wyprawy badawcze dookoła świata. To prof. Krzemińki wprowadzał mnie w tajemnice wymarłego świata sprzed 40 mln lat i uczył mnie rozpoznawać kopalne owady, za co jestem profesorowi niezwykle wdzięczny. Profesor Wiesław Krzemiński pozyskał do Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie największą na świecie kolekcję jurajskich krabów, liczącą około 7000 okazów. Jego dorobek naukowy obejmuje blisko 200 publikacji, jest współautorem kilku książek oraz kilku rozdziałów w podręcznikach akademickich. Pasją profesora zawsze było muzealnictwo przyrodnicze. Jest twórcą aktywnie działającego zespołu badającego kopalne owady, jak również zgromadził olbrzymią kolekcję owadów w bursztynie bałtyckim. Bursztyn to kamien magiczny, znany był już w czasach prehistorycznych, bardzo ceniony w starożytnej Mezopoyami, w Egipcie używano go do mumifikacji, uwielbiali go starożytni Grecy i Rzymianie. Wpisał się w tradycję i obrzędy chrześcijaństwa, Islam, buddyzm a także w etnografię, historię, archeologię, sztukę, medycynę, kosmetykę i inne branże przemysłu. Mam nadzieję, że nasze Mini Muzeum będzie małą bazą badawczą, rekonstrukcyjną i edukacyjną, która rozsławi Łosinno nie tylko w regionie ale i całej Polsce - mówił.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: dyrektor Magda Szyller, wiceburmistrz Aneta Kowalewska i prof. Wiesław Krzemiński. Poświęcenia eksponatów dokonał ks. Tadeusz Suchta. Prelekcję na temat bursztynu wygłosiła dr Katarzyna Kopeć - zoolog, biolog, paleontolog, entomolog, dipterolog, kierownik Muzeum Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN. Prof. Wiesław Krzemiński opowiedział bardzo ciekawie o swoich przygodach badawczych w Azji i Dominikanie. Korzystając z okazji, wręczono statuetki okolicznościowe osobom, które zaangażowały się w powstanie muzeum. Wyróżnienia otrzymali: Robert Fallaszek, prof. dr hab. Wiesław Krzemiński, dr Katarzyna Kopeć, Grzegorz Nowosielski, malarz Marek Izydorczyk, twórca obrazu "Muzeum bursztynów", dyrektor SP w Łosinnie Magda Szyller.

W części artystycznej podziwiano uczniów klas II - VII, którzy zobrazowali wyjątkowość tego co powstało w ich szkole. Zwieńczeniem uroczystości było widowisko taneczno - muzyczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszków”, który przeniósł w świat malowniczej kultury ludowej. Panie z KGW z Krąg i KGW "Sami swoi" częstowały regionalnymi potrawami. Uroczystość poprowadzili uczniowie Szymon Kozon i Oliwia Świercz.

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Dziecko
Niepubliczny Żłobek "A KU KU"

Świętojańska 54C 07-200 Wyszków

[email protected]

500 128 167

akukuwyszkow.pl

Handel
Bio Shop

ul. Chopina 9/5U 07-200 Wyszków

[email protected]

796 990 202

www.bioshop.com.pl

Opieka i wychowanie
Edukacyjna Bawialnia Montessori

ul. Sowińskiego 58 - Galeria RONDO, II piętro 07-200 Wyszków

[email protected]

537-798-318, 608-012-077

www.roisa.pl

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA